Sýkoř

Dominantní vrchol s vysílačem a několika skalami


Sýkoř je nejvyšším vrcholem Svratecké hornatiny a současně velmi nápadným, zdaleka viditelným kopcem na okraji Českomoravské vrchoviny. (Svratecká hornatina je součástí Českomoravské vrchoviny).

Velmi zajímavé je geologické podloží, z něhož v okolí Sýkoře vystupují na povrch drobné i větší skalky z bítešské ruly, místy také balvanové proudy a sutě. Ty sice dnes dělají radost ochráncům přírody, protože tvoří kostru přirozené krajiny, ale dříve s nimi měli značné potíže zemědělci, kteří v okolí chtěli něco pěstovat či pást dobytek. Na mnoha místech byli nuceni kameny na polích a loukách sbírat a nosit na meze či na hromady. Tak vznikla typická mozaikovitá krajina polí, luk a pastvin pod Sýkořem, která v rámci chráněného území tvoří asi 40 % plochy. Ruly nejdříve rozpukaly podél vodorovných trhlin do tvaru lavic,  a ty v dobách ledových podlehly mrazovému zvětrávání. Vznikla tak nápadná vrcholová skalní hradba asi 150 m dlouhá severně od telekomunikační  věže a také kryoplanační terasy na svazích u hlavního vrcholu. Zvláště ve směru na jih od skalní hradby jsou kryoplanační terasy velmi nápadné. Střídají se jako dlouhé obří schody s pásy strmějších mrazových srubů.

Naši předkové velmi dobře věděli, kde založit sídlo, neboť Synalov a Kopaniny leží na závětrném svahu Sýkoře. Tento svah je orientován k jihovýchodu, takže je relativně teplý. Oproti tomu vrchol Sýkoře je velmi studený a navíc se na něm často vyskytují ničivé severozápadní větry.

Území kolem vrcholu je chráněno jako přírodní památka, kde se vyskytují na souvislé ploše přirozené zbytky bučin s javory a s typickým bylinným podrostem, který tvoří mařinka vonná (Galium odoratum), bažanka vytrvalá (Mercurialis perennis), měsíčnice vytrvalá (Lunaria rediviva).

Na Sýkoři nebyly zjištěny zvláště chráněné druhy rostlin, řada z nich patří mezi druhy vzácné a ohrožené – jalovec obecný (Juniperus communis), čarovník alpský (Circaea alpina), kruštík širokolistý (Epipactis helleborine), čilimník nízký (Chamaecytisus supinus), plavuň vidlačka (Lycopodium clavatum), vrbina hajní (Lysimachia nemorum) a bukovinec kapraďovitý (Phegopteris connectilis).

V zavodněných příkopech podél silniček biologové a ochránci přírody pozorovali čolka horského, v doupných stromech hnízdí např. datel černý (Dryocopus martius), nejspíše také holub doupňák (Columba oenas). Ne přeletu zde byli pozorováni např. krkavec velký (Corvus corax), čáp černý (Ciconia nigra) a ořešník kropenatý (Nucifraga caryocatactes).

Území těsně kolem vysílače je vyňato z ochranářského režimu, není přírodní památkou.

Ochránci přírody spolu s lesníky se snaží uchovat původní dřevinnou skladbu v lese, tj. nevysazovat např. smrk ztepilý, ochránit statné bizarní buky rostoucí na okraji lesa a jeden javor mléč, který odpovídá památnému stromu.

Podle:

http://drusop.nature.cz/ost/chrobjekty/zchru/index.php?frame&SHOW_ONE=1&ID=1468, 18. 3. 2015








Umístění

GPS souřadnice

49°26'45.151"N, 16°24'28.939"E (vysílač)

49°26'48.316"N, 16°24'27.031"E (skalky)

Adresa

Synalov 679 23

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Synalov
Nadmořská výška
705 m.n.m. (vrchol)
Základní číselné údaje
Přírodní památka má rozlohu 96,5 ha. Byla vyhlášena r. 1990.
Kategorie chráněného území
Přírodní památka Sýkoř

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční zastávka se jmenuje Doubravník a leží na trati Tišnov - Nové Město na Moravě - Žďár nad Sázavou. Lépe je ale jet vlakem do Tišnova a odtud pokračovat autobusovým spojením.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Synalova jezdí autobusová linka 340 na trase Lomnice - Synalov - Běleč - Doubravník. V pracovní dny se sem dostanete celkem snadno (do Lomnice jezdí autobusy z Tišnova), v nepracovní dny sem jedou z Lomnice tři spoje denně. Ty ale končí v Křeptově, nepokračují do Doubravníku, takže v sobotu a v neděli se  směrem z Doubravníku do Synalova autobusem nedostanete.

Příjezd osobním autem, parkování

Jeďte do Synalova a odtud pokračujte až do osady Synalovské Kopaniny (na některých mapách jen Kopaniny), kde auto zanechte.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobus může jet do Synalova, další jízda do Kopanin není možná.

Přístup pěšky

Z Kopanin: jděte vzhůru nad osadu po polní cestě mezi remízky, až se k vám zleva připojí žlutá značka od Lomnice. Ta vás dovede k Sýkořské myslivně. Od ní se dejte vpravo k vrcholu Sýkoře. Celkem  1 400 m.

Z Lomnice: jděte po žluté značce, jejíž směr je shodný s naučnou stezkou Járy Cimrmana. Celkem 5,6 km, téměř stále do kopce.

Příjezd na kole, parkování kol

Krajina v okolí Sýkoře je velmi vhodná pro cyklistické výlety. Dostanete se sem buď po silnicích z Tišnova a z Lomnice (dálková cyklotrasa č. 1). Mezi Lomnicí a Újezdem u Tišnova na vrcholu stoupání odbočte na Synalov. Ze Synalova přes Kopaniny k Sýkořské myslivně a k vrcholu Sýkoře je potřeba horské kolo.

Také můžete jet strmě stoupající lesní silnicí od Křeptova na severovýchod. Jakmile dojedete na druhou žlutou začku, dejte se po ní vpravo. Terénní kolo není nutné. U Sýkořské myslivny doleva k vrcholu Sýkoře.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkář s fyzicky velmi silným doprovodem se může k Sýkoři vypravit od Křeptova po trase, kterou popisujeme pro cyklisty.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu