Rozhledna Vladimíra Menšíka v Hlíně

Daleký rozhled z Bobravské vrchoviny, zejména k jihu

Kontaktní informace

Oficiální stránky

 Nad obcí Hlína jihozápadně od Brna na nenápadném návrší zvaném Hlinský kopec stojí stavba zajímavá opravdu krásným rozhledem, ale současně památkou na herce, kterého milovala drtivá většina národa - na Vladimíra Menšíka, rodáka z nedalekých Ivančic.

Na Hlinském kopci stávala rozhledna již od r. 1910. Bylo to na poněkud jiném místě než dnes, na opačné straně silnice, v místě domu čp. 124. Měla kamennou podezdívku, základnu tvaru čtverce rozměrů 2 x 2 metry, masívní trámovou konstrukci a dvě vyhlídkové plošiny, z nichž horní ve výšce 17 metrů kryla šindelová střecha.  Rozhlednu nechal postavit turistický spolek v Ivančicích. Zhruba 20 metrů od rozhledny byl postaven  zděný bufet, na kopci směrem k lesu pak záchodky. Rozhledna dosloužila r. 1938, z kamenné podezdívky jsou dnes vystavěny základy domů čp. 25, 28 a 29.

Na kótě 449 m.n.m. (triangulační bod) stávala také další, třípodlažní, rozhledna, o níž zpráva z r. 1939 hovoří, že byla zpevněna a zvýšena na pět podlaží a zpráva z r. 1944 uvádí její zboření. 

Slavnostní položení základního kamene k nové rozhledně se uskutečnilo r. 2001. Rozhledna se měla jmenovat po Vladimíru Menšíkovi a spoléhalo se na pomoc umělců, k jejichž okruhu herec patřil. Nakonec největší část práce s vypracováním projektu, sháněním peněz ve sbírce a uskutečnění stavby nesl na bedrech Klub českých turistů z Ivančic (zejména pan Flíček), architekt ing. Čuhel z Tišnova, starostové z Ivančic a z Hlíny, úředníci příslušných odborů v Ivančicích a firmy IVYSO Ivančice, která stavbu prováděla bez ohledu na skutečnost, zda investor bude mít peníze na zaplacení.

Až r. 2005 se začalo se stavbou betonového podstavce, rozhledna se montovala ve výrobní hale, r. 2006 ji na kopci nad Hlínou postavil jeřáb. Otevření na jaře r. 2007 mělo velmi slavnostní charakter za účasti mnoha diváků místních i z daleka, přijeli zástupci médií, čelní představitelé Hlíny, Ivančic, Jihomoravského kraje a Klubu českých turistů. Diváci zhlédli velmi hezký kulturní program a večerní ohňostroj. Pro obec to byla patrně největší  kulturně společenská událost všech dob. 

Rozhledna má dřevěnou konstrukci a výšku 22 m. V mezipatrech návštěvníci zhlédnou fotografie a dokumenty ze života Vladimíra Menšíka. Rozhled je vynikající na všechny strany, i když směrem na sever ve výhledu "překáží" vyšší kopce Bobravské vrchoviny. Směrem k jihu spatříte Pálavu, za dobré viditelnosti i Malé Karpaty, na východě pak Chřiby. Celkem snadno na jihozápadě rozeznáte chladicí věže jaderné elektrárny Dukovany.

Za mimořádně příznivých podmínek, obvykle při zimní inverzi bývají vidět i 240 km vzdálené Alpy. Místní udávají viditelnost pohoří Totes Gebirge s vrcholy Groos Priel 2523 m.n.m. a Rabestein 2100 m.n.m. a pohoří Schneeberg s vrcholem Klosterwapen 2076 m.n.m.

Otevírací hodiny byly r. 2013 od 1.4. do 31.10. v sobotu, v neděli a ve svátek od 10.00 do 17.00 hod. Od 1.11. do 31.3. v neděli od 13.00 do 15.00 hod. Přístup na rozhlednu je zpoplatněn velmi symbolickou částkou. Obsluha prodává i drobné občerstvení, schovat před nepohodou se můžete v blízkém přístřešku.

Podle:

http://www.obec-hlina.cz/39183/rozhledna/, 6. 10. 2013

http://cs.wikipedia.org/wiki/Rozhledna_Vladim%C3%ADra_Men%C5%A1%C3%ADka_na_Hl%C3%ADn%C4%9B, 6. 10. 2013


Umístění

GPS souřadnice

49°7'2.815"N, 16°25'33.748"E

Adresa

Hlína 664 91

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Hlína
Nadmořská výška
448 m.n.m.
Základní číselné údaje
Původní rozhledna byla postavena r. 1910. Základní kámen nové rozhledny byl položen r. 2001. Rozhledna byla otevřena r. 2007. Stavba je 22 m vysoká, na vyhlídkový ochoz vede 96 schodů.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí jsou Silůvky na trati Brno - Moravský Krumlov - Hrušovany nad Jevišovkou. Odtud jděte po modré značce.

Zajímavé výlety můžete učinit, pokud vyjdete ze železniční zastávky Ivančice město nebo ze železniční zastávky Radostice nebo ze železniční stanice Tetčice.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do obce Hlína jezdí autobus č. 422 ze Zastávky. Z Brna se sem tedy dostanete s přestupem v Zastávce nebo v Neslovicích. V pracovní dny je frekvence spojů velmi častá, o víkendech sem jedou tři spoje.

Příjezd osobním autem, parkování

Rozhledna leží velmi blízko silnice II/395 Hlína - Neslovice. Parkoviště je hned pod rozhlednou.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobus může též zaparkovat pod rozhlednou.

Přístup pěšky

Ze železniční stanice Silůvky: jděte po modré značce, stoupání vede hezkým listnatým lesem, v Hlíně jděte až na západní, nejvyšší konec obce. Celkem 3,5 km.

Ze železniční zastávky Ivančice město: jděte nejdříve do centra Ivančic na náměstí, kde najdete modrou značku, po níž budete mezi vinohrady, poli a listnatými lesy stoupat až do Hlíny, kde jděte až na nejvyšší bod obce. Celkem 6 km. Cestou zajímavé výhledy a stoupání od Ivančic ke kostelu okolo kapliček křížové cesty.

Ze železniční zastávky Radostice: jděte po červené značce k hájovně Ve Špidlenách a odtud po silnici 1 km na východ k rozhledně. Většinou po lesních silnicích. Celkem 6 km.

Ze železniční stanice Tetčice: přes kopec Bučín po lesní asfaltce po žluté značce, pak odbočte k jihu, opět přes kopec na značku modrou, pak po červené, k hájovně Ve Špidlenách a odtud na východ po silnici 1 km k rozhledně. Celkem 7,5 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Všechny popisované přístupy (kromě prvního ze Silůvek) jsou sjízdné pro horská kola. Cyklisté k rozhledně ale patrně přijedou po silnici od Moravských Bránic nebo od Neslovic. Vede tudy i cyklotrasa 5171 z Tetčic. Podotkněme, že severně od rozhledny se nachází  v kopcovitém terénu přírodní park Bobrava protkaný několika asfaltovými lesními cestami vhodnými pro cyklistické výlety.

Poznámky pro vozíčkáře

Prostor pod rozhlednou je pro vozíčkáře přístupný, rozhledna nikoliv.

Rady a tipy

Ve všední dny na rozhlednu nechoďte, je zavřena. V zimní polovině roku je otevřena jen v neděli - viz výše.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu