Máchův pomník

Pomník jižně od obce Olomučany na palouku s výborným rozhledem připomíná významného českého básníka


Při červené a žluté turistické značce jižně od Olomučan v Moravském krasu si na jednom z palouků na vápencovém kopci nad starým lomem můžeme připomenout u pomníku Karla Hynka Máchy básníkův život a tvorbu. Pomník byl postaven v roce 1936, kdy uplynulo sto let od Máchova úmrtí. Karel Hynek Mácha byl vrcholným představitelem romantismu a tvůrci pomníku zvolili pro jeho stavbu více než romantické prostředí. Básník sice nikdy tato místa nenavštívil, ale je velmi symbolické, že Mácha, milovník přírody a toulek za historií má pomník na jednom z nejhezčích míst Moravského krasu. Les na vrcholu kopce byl vykácen, pomník stojí na překrásném palouku obklopen listnatým nebo smíšeným lesem. Přímo pod vrcholem v okolí pomníku turisté obdivují travnatý porost s množstvím květin. Za dobré viditelnosti je z vrcholu kopce vidět k Brnu a na Pálavu.

Projekt pomníku vypracoval profesor Josef Opletal, který také řídil a částečně financoval stavbu.

Pomník je vybudován z betonu, vápencových kamenů a mramorových desek, na severovýchodní hraně je vysoký zkosený modřínový sloup, symbol předčasného básníkova skonu. Tři strany pomníku jsou popsány úryvky z Máchova nejslavnějšího básnického díla Máj, na čtvrté straně je Máchova podobizna s letopočty. Symboly zkřížených větviček lípy a jedle znamenají, že pomník básníkovi věnovali lesníci. Na vrcholové desce pomníku převládají oblé tvary připomínající klobouk, přesněji řečeno na čtyřbokém spodním tvaru je položena 25 cm tlustá železobetonová plotna o průměru 3,7 m. Na ní spočívá betonová polokoule.

Všechny nápisy na pomníku byly provedeny do zasychající betonové malty a zvýrazněny barvou. Byly však během exiustence pomníku poškozeny zatékající vodou, a proto je lesníci r. 1985 nechali nahradit mramorovými deskami s kopií původních nápisů.

Pomník se stal hned po svém postavení cílem výletníků a konaly se k němu i poutě. Lidé k "Máchovi" chodili i za okupace a hojně toto místo navštěvují dodnes.

Podle:

Truhlář, J. (2003): Památníky adamovských lesů, Primus Praha, s. 58


Umístění

GPS souřadnice

49°19'2.518"N, 16°40'19.158"E

Adresa

Olomučany 679 03

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Olomučany
Nadmořská výška
505 m.n.m.
Základní číselné údaje
Pomník byl postaven r. 1936. Šířka pomníku je 2,3 m, výška 5,2 m.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Moravský kras

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční zastávkou je Adamov zastávka. Odtud jděte cca 4,5 km po žluté značce. Část cesty vede do prudkého kopce.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Autobus číslo 230 jezdí na lince Blansko – Olomučany. Nejbližší zastávkou je Olomučany, točna 1,25 km od pomníku. Je to vhodné východiště pro výlet.

Příjezd osobním autem, parkování

S osobním autem lze parkovat v omezené míře při autobusové zastávce Olomučany, točna (horní část Olomučan).

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zájezdový autobus může parkovat při autobusové zastávce Olomučany, točna (horní část Olomučan).

Přístup pěšky

Vede tudy červená turistická značka Rudice – Nový hrad – Vranov a žlutá turistická značka Adamov – Máchův pomník – Býčí skála. Jděte po červené značce od jižního (tedy horního) okraje obce Olomučany cca 1,25 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Cesty na červené turistické značce jsou sjízdné na horských kolech, blízká lesní silnice z horního okraje Olomučan k Novému hradu je sjízdná i na silničním kole. Cesty na žluté turistické značce jsou také sjízdné, ale úsek od blízkého pomníku Leopolda Grabnera dolů do Josefova je krkolomný, zde jeďte raději po blízké silnici.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkáři se sice k pomníku dostanou od autobusové zastávky Olomučany, točna, ale musejí mít doprovod pro překonání poněkud většího stoupání po lesní silnici. Úsek od pomníku Leopolda Grabnera na vrchol kopce pak zvládnou jen s velmi zkušeným a fyzicky silným doprovodem.

Rady a tipy

Doporučujeme pěší okruh: AdamovFrantiščina huť – Josefov – Máchův pomník - Adamov.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu