Zouvalka

Skalní scenérie nad vodami Brněnské přehrady


Jménem Zouvalka Brňané označují skalní scenérii na levém břehu Brněnské přehrady v blízkosti lávky pod hradem Veveří či Junácké louky.

Zouvalka je krásným místem. Skály a příkré stráně tvořené tzv. brněskými vyvřelinami zde spadají přímo do vody a turistická pěšina má ráz takřka horský. Zouvalka je také hlavním aktérem sporu mezi příznivci cyklistiky a "zbytkem světa". Stezka označená červenou značkou na Zouvalce je totiž jediným místem mezi hrází a hradem Veveří, kde cyklisté odpradávna museli slézt z kola a po úzké cestě bicykl tlačit. Přáli si přitom ideální sjízdnost. Světlo světa spatřilo několik myšlenek, některé z nich přitom navrhovaly cyklistickou stezku na ocelových rampách nad vodou. Každopádně na Zouvalce byly často k vidění střety cyklistů a chodců či jejich vzájemné antipatie.

Pěšina na Zouvalce někdy okolo r. 2004 byla nakonec upravena v přírodním duchu, opěry a přemostění jsou vyrobeny ze dřeva a styl opravy vyhovuje chodcům, cyklisté s opatrností projedou také anebo kolo vedou. Po opravě pěšiny již přestala existovat zastávka lodní dopravy Zouvalka. Přestěhovala se poněkud dále po proudu pod názvem Cyklistická.

Žádoucí oddělení pěší, cyklistické a motorové dopravy tak stále ani na jednom břehu Brněnské přehrady neexistuje.

Předchozí odstavce byly napsány r. 2015. V roce 2020 rádi doplňujeme: Pěšina na Zouvalce byla vyhovujícím způsobem opravena, když celé léto byla mimo provoz. Vede po odvážných dřevěných lávkách nad vodou, jinde má hladký šotolinový povrch, místy zábradlí a systematicky řešené odvodnění. Provoz cyklistů sice od pěšáků není oddělen, ale to bychom asi opravdu chtěli moc. 


Umístění

GPS souřadnice

49°15'44.129"N, 16°27'59.010"E (turistická stezka na Zouvalce)

Adresa

Brno-Kníničky
Brno 635 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Kníničky
Nadmořská výška
240 m.n.m. - 330 m.n.m.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší "rozumnou" železniční stanicí je Brno hlavní nádraží, odkud pokračujte do zastávky Přístaviště tramvají č. 1. Dál pokračujte autobusem č. 303.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Podél pravého břehu přehrady jezdí autobus č. 303 na trase Brno, Zoologická zahrada - Hrad Veveří - Veverská Bítýška. Vystupte na zastávce Lávka pod hradem.

Na přehradě Dopravní podnik města Brna provozuje lodní dopravu. Jízdní řád lodí: http://www.idsjmk.cz/jrady/lod.pdf.  Je dražší, pomalejší, ale atraktivnější než autobus. Přepravuje i jízdní kola. Vystupte na zastávce Hrad Veveří, přístaviště nebo Cyklistická.

Příjezd osobním autem, parkování

Osobní auto zaparkujte pod hradem Veveří, kde je velké bezplatné parkoviště. Na levý břeh se autem nedostanete.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobus může též parkovat pod hradem Veveří.

Přístup pěšky

Ze zastávky autobusů 303 Lávka pod hradem: Jděte k lávce asi jen 200 m, pak přejděte lávku a jděte vpravo po červené značce.

Ze zastávky lodní dopravy Hrad Veveří, přístaviště: vyjděte na silnici, pak vpravo, celkem jen 100 m, pak podobně jako od zastávky autobusu.

Z parkoviště pod hradem Veveří: Jděte po pěší stezce, která lemuje silnici, k řece, celkem 700 m. Pak přejděte lávku na druhou stranu. Pak jděte vpravo po červené značce.

Z parkoviště na Osadě: jděte po červené značce podél levého břehu asi 5 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Oba břehy přehrady jsou vyhledávány milovníky kol. Levý břeh je od Osady k lávce pod hradem Veveří "přírodní" se zákazem vjezdu motorových vozidel a celkem rozumně sjízdný pro horská kola. V úseku od lávky do Chudčic můžete jet po žluté pěší trase, ale slabší povahy nezvládnou na úzkých místech a mezi srázy dávku adrenalinu. Také hrozí kolize s pěšími. Oficiální trasa vede po modré značce (širší lesní cesta) a je daleko bezpečnější.  Na pravém břehu jsou cyklisté po celé délce nuceni jet po nebezpečné silnici s hustou frekvencí vozidel a s konstrukcí vozovky takřka bez krajnic. Pravý břeh nedoporučujeme zejména pro výlety s malými dětmi!

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkářům doporučujeme zaparkovat auto pod hradem Veveří a odtud si dojet 700 m po bezpečné stezce vedle silnice k lávce. Mohou dobře dojet až na druhý břeh pod Junáckou louku, přičemž s fyzicky zdatným doprovodem zvládnou celou cestu na Zouvalku i dál.

Z parkoviště na Osadě lze dojet po asfaltu až k zastávce lodí Cyklistická. Dál pokračuje šotolina. S fyzicky zdatným doprovodem výlet přes Zouvalku zvládnete. 


Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu