Pomník Karla Knappa

Úspěšný hospodář v lesích města Písku má vybudován pomník u Olomučan


Na odbočce z červené turistické značce mezi Olomučany a Rudicí může turista zajít na poměrně opuštěné místo s jednoduchým pomníkem Karla Knappa, píseckého vrchního lesního rady a vzorného lesního hospodáře. Přesto, že Karel Knapp nikdy nepůsobil v Brně ani v okolí, jako hold a vzpomínku jeho lesnické, pedagogické a spisovatelské práci mu tento pomník r. 1929 věnovali pedagogové z Vysoké školy zemědělské. Pokud se jenom trochu zajímáte o české lesy a jejich dějiny, rozhodně sem zajděte. A hned několik set metrů odtud můžete navštívit podobný pomník věnovaný Janu Evangelistovi Chadtu-Ševětínskému.

Umístění

GPS souřadnice

49°19'53.540"N, 16°41'30.854"E

Adresa

Olomučany 678 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Olomučany
Nadmořská výška
475 m.n.m.
Základní číselné údaje
Pomník byl instalován r. 1929.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Moravský kras

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí je Blansko, kde zastavují osobní vlaky i rychlíky.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Nejblíže pomníku se dostanete, pokud z Blanska pojedete autobusem č. 230 na konečnou zastávku Olomučany, točna. Také můžete jet z Blanska či Jedovnic do obce Rudice autobusem 231. U obou linek je spojení v pracovní dny velmi dobré, o víkendech horší, ale pokud si jízdní řády zjistíte předem, lze uskutečnit s využitím hromadné dopravy uskutečnit velmi zajímavý výlet.

Příjezd osobním autem, parkování

Poblíž pomníku je křižovatka silnice Olomučany - Rudice s lesními cestami (rozcestí se jmenuje Pokojná), kde může parkovat několik aut, ale nedoporučujeme to (CHKO, lesníci, policie = pokuta). Je lepší parkovat u točny nad Olomučany nebo v Rudicích na parkovišti u lomu Seč.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobusu doporučujeme parkování u lomu Seč v Rudici nebo na točně autobusů nad Olomučany.

Přístup pěšky

Nejlépe je naplánovat si krátký výlet mezi Rudicí a Olomučany, zhlédnout přitom zajímavosti v Rudici,  a obejít kromě popisovaného pomníku ještě další dva při červené značce. Místo v Olomučanech lze výlet končit nebo začínat v Adamově a jít přes Nový hrad.         

Po červené značce, která okolo pomníku vede (odbočka z ní je dlouhá cca 100 m) činí celková vzdálenost pro chůzi ze středu Rudice k pomníku 4,5 km, z Olomučan, od točny autobusů na horním okraji obce je to k pomníku 1,5 km.

Příjezd na kole, parkování kol

K pomníku přímo nevede žádná cyklistická trasa. Červená turistická značka vedou poblíž pomníku je pro kola sjízdná jen obtížně, místy je nesjízdná.          

Cyklisté (i silničáři) mohou přijet po cyklotrase 5081 z Blanska přes Klepačov na rozcestí Pokojná nebo tam přijet po silnici a pak cca 1,5 km kolo lesem vést.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkář se k pomníku nedostane.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu