Zouharův závrt

Poblíž Suchdolu v Moravském krasu najdete jev ukazující na přítomnost podzemních prostor


Suchdol je hezká vesnice v Moravském krasu, která leží na geologické hranici mezi vápenci a nekrasovými horninami. Drobné vodní toky, některé stálé, jiné periodické, se přímo v zástavbě nebo v její blízkosti propadají do podzemí v ponorech nebo v závrtech. Jeden z ponorů se ukrývá v křovinách pod vesnicí v blízkosti zelené turistické značky, ale není nijak geomorfologicky výrazný. Voda se tu poměrně nenápadně ztrácí v podzemí. Kdyby se ale jednalo jen o vodu... Už prvním pohledem lze zjistit, že ze Suchdola tečou do ponoru domovní odpady.

Zouharův závrt asi 250 m jižně od suchdolské návsi je jiná kapitola. Jeho výrazné obrysy porostlé stromy  v krajině nelze přehlédnout. Má vejčitý půdorys, delší průměr okolo 30 m a výrazně trychtýřovité dno prozrazuje, že v dobách dešťů slouží jako přirozené odvodnění pro okolní louky. Nejen proto je Zouharův závrt zajímavý pro milovníky přírody. Znalci a obdivovatelé památných stromů sem chodí také kvůli tomu, aby se podívali na mohutnou hrušeň stojící nad závrtem.


Umístění

GPS souřadnice

49°23'22.386"N, 16°43'21.041"E

Adresa

Suchdol
Vavřinec 679 13

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Suchdol v Moravském krasu
Nadmořská výška
495 m.n.m.
Základní číselné údaje
Závrt má průměr kolem 30 m.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Moravský kras

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanice se jmenuje Blansko. Zastavují zde osobní vlaky i rychlíky.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Z Blanska, aut. st. jezdí na okraj Suchdola autobusová linka č. 233 (jezdí dál do Sloupu a do Žďárné a Benešova). Vystupte na zastávce s názvem Vavřinec, Suchdol. Poznámka: v Blansku je vlakové nádraží hned vedle autobusového a spoje obvykle navazují.

Příjezd osobním autem, parkování

V Suchdole lze bez problémů zaparkovat na návsi. Kdo chce ušetřit ještě pár kroků, může parkovat za humny na jižním okraji vsi.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus může parkovat v Suchdole na návsi.

Přístup pěšky

Od malého rybníčku v Suchdole jděte cestou k jihovýchodu mezi domy a pak cestou mezi ploty. Na konci zástavby uvidíte několik mohutných stromů, památnou hrušeň a samotný závrt.

Příjezd na kole, parkování kol

Ze Suchdola lze k závrtu přijet i na kole.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkář se dostane po polní cestě nad závrt, ale je třeba mít fyzicky silný doprovod.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu