Vyhlídka U Lavečky

Velmi zajímavé místo na turistické stezce mezi Blanskem a Skalním mlýnem


Vyhlídka U Lavečky je velmi zajímavým místem na zelené turistické značce mezi Blanskem a Skalním mlýnem. Pro turistu, který přichází do Moravského krasu je lákadlem, které mu dodá náladu a chuť poznat krasovou krajinu. Pro lidi, kteří Moravský kras opouštějí a míří např. do Blanska domů nebo na vlak, je vyhlídka důstojným rozloučením s prostředím vápencových útvarů.

Na vyhlídce U Lavečky je opravdu charakteristickým znakem lavička, od níž se otevírá nádherný výhled do Punkevního údolí, zejména pak na vodní nádrž Jakubovo jezero a  vedle stojící penzion Macocha. Vpravo pak dojem poněkud kazí areál bývalého ČKD, firmy kdysi proslulé skvělou ocelářskou a strojírenskou výrobou. Za Jakubovým jezerem se zdvihá vápencová skála.

Při nepohodě se turisté U Lavečky mohou ukrýt pod malým přístřeškem.

Cestou do Blanska si určitě povšimněte krásného, mohutného buku u zahrady samostatně stojícího stavení. V blízké vesnici Těchov je víc podobných mohutných stromů, které jsou rozhodně kandidáty na prohlášení za památné.


Umístění

GPS souřadnice

49°21'39.134"N, 16°41'13.901"E

Adresa

Těchov
Blansko 678 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Těchov
Nadmořská výška
445 m.n.m.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Moravský kras Národní přírodní rezervace Vývěry Punkvy

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí je Blansko. Zastavují zde osobní vlaky i rychlíky.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Pokud se turistům nechce šlapat do kopce z Blanska do Těchova, mohou vyjet z Blanska aut. st. linkou 233 směr Sloup a Benešov a vystoupit na zastávce Blansko, Na Žižlavici.

Příjezd osobním autem, parkování

Autem doporučujeme zajet k lesu u hájenky Na Žižlavici v zatáčce silnice Blansko - Těchov a zbylých asi 1,5 km dojít lesem (hezká vycházka).

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus u hájenky Na Žižlavici nezaparkuje. Musí vyložit případné zájemce v Těchově a odejet parkovat buď do Blanska nebo až k Suchdolu.

Přístup pěšky

Z Blanska, žst. jděte po zelené značce převážně do kopce asi 4 km. Cestou minete hájenku Na Žižlavici, kde se dá zaparkovat auto a odkud je to k vyhlídce už jen 1,5 km.

Z autobusové zastávky Blansko, Na Žižlavici jděte přímo do lesa, kde narazíte na zelenou značku, po níž se dáte vlevo k vyhlídce. Celkem asi 1 km.

Ze Skalního mlýna je to na vyhlídku po zelené značce (s jedním obtížným stoupáním) asi 4 km.

Příjezd na kole, parkování kol

K vyhlídce lze přijet na horském kole.

Poznámky pro vozíčkáře

Pro vozíčkáře je terén u vyhlídky nesjízdný.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu