Malebná vesnička Senotín uprostřed České Kanady je osídlena především chalupáři, kteří ji v poslední době zachránili a neustále zvelebují. Přitom dnešní nepatrná velikost vsi vůbec neodpovídá významu, který měla dříve. Blízké hornické vsi Hůrka byla r. 1637 byla udělena městská privilegia. V 16. a 17. stol. se v Senotíně těžilo stříbro a pyrit. Ve 20. století se tu uvažovalo o těžbě uranu. Nejen dolování, ale i další odvětví tu bylo v rozkvětu – sklárny. To bylo v 16. století. R. 1560 zde opakovaně arcikníže Ferdinand zakoupil červené a žluté sklenice.
Co návštěvníka Senotína bez přehánění na první pohled upoutá, je soulad místních stavení s přírodou. Mnoho usedlostí je přitom památkově velmi hodnotných, např. osamělý klasicistní dům na severním konci vsi datovaný letopočtem 1838, ale také čp. 2, 5, 8, 10, 29, 30 a č.e. 03 a 09. Okolo jednotlivých domů jsou rozsáhlé zahrady a louky, v horní (severní) části vsi roste několik lip, které by si zasluhovaly vyhlášení za památné, jen kdyby je na tak odlehlém místě našli ochránci přírody. Určitě stojí za povšimnutí, že první je "jednoduchá", další je "dvoják" a vedle nich roste lípa "troják". Hospodyňky mají na svých parapetech i na záhoncích trsy květin, které jako kdyby vypadly z oka květinám v sousedním nablýskaném Rakousku. Senotín s památkově cennými statky, kostelíčkem, kapličkou a se sedmi rybníky, z nichž některé jsou porostlé stulíkem, stojí za malou zklidňující procházku.
Jeden kilometr ode vsi na osamoceném místě je malé nádraží Senotín na úzkorozchodné trati Jindřichův Hradec - Nová Bystřice, přesně řečeno na jednom z nejvýše položených míst této trati. Motorové a parní vlaky jsou další perlou této části České Kanady.
Na katastru vesnice u železniční zastávky je ukryt rybník Skalák, chráněné území.
Podle:
Naučná tabule ve středu vsi Senotín, 9. 8. 2014
http://www.novabystrice.cz/pamatky-v-okoli-nove-bystrice-smer-kunzak/d-2857, 24. 10. 2014
Umístění
49°3'50.447"N, 15°8'42.933"E
Adresa
SenotínNová Bystřice 378 33
- Katastrální území
- Senotín
- Nadmořská výška
- 645 m.n.m.