Smrk a rybníčky nad Vitíněvsí

Krásné místo na pěším turistickém okruhu okolo Landštejna


Pod zříceninou hradu Landštejna se schovává v údolí osada Vitíněves. Je neobyčejně malebná. Kdysi zemědělská stavení opravili pro rekreační účely chalupáři. Pro rekreaci je dokonce upravena i místní kaple. V létě tu můžete obdivovat nádherné květiny a střižené trávníky. Pohoda a klid pokračuje i za vsí směrem na západ. Jsou tu dva rybníčky, jeden větší, další menší. Ze vsi vede k rybníčkům překrásná cesta obrostlá stromy. Jeden z nich, mohutný smrk ztepilý, má tak dokonale nádherný tvar, že ho nelze přehlédnout. Památným stromem ale vyhlášen není. Celá výjimečná krajinářská scenérie je k vidění na pěší turistické trase zvané Landštejnský okruh (značena zeleně).

Umístění

GPS souřadnice

49°1'57.894"N, 15°13'51.990"E

Adresa

Vitíněves
Staré Město pod Landštejnem 378 81

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Vitíněves
Nadmořská výška
595 m.n.m.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší k Vitíněvsi je stanice Slavonice, konečná na místní trati Kostelec u Jihlavy - Slavonice. Do Kostelce na přestup se dostanete např. rychlíkem ze stanic na trati Brno - Jihlava - České Budějovice.

Také můžete cestovat úzkorozchodnou železnicí Jindřichův Hradec - Nová Bystřice a vystoupit např. ve stanici Hůrky nebo v zastávce Albeř.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Vitíněvsi nejezdí žádná hromadná doprava. Na blízký Landštejn jezdí několik autobusových linek. V r. 2014 sem jezdil v neděli jeden dálkový spoj z Prahy, zpět ale ne. Dále přes Landštejn vede linka busu, který kromě cestujících přepravuje i jízdní kola České Budějovice - Třeboň - Nová Bystřice - Slavonice - Znojmo. Linka jezdí jen v některých dnech, jízdní řád doporučujeme pečlivě prostudovat. A konečně sem jezdí linka Jindřichův Hradec - Nová Bystřice - Slavonice, jen některé spoje. V sobotu a v neděli počítejte jen s malým množstvím možností, jak se na Landštejn autobusem dostat.

Příjezd osobním autem, parkování

Parkovat lze jedině před vsí v zatáčce v ústí polní cesty s turistickými značkami (omezený prostor).

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus může parkovat pouze na Landštejně, do Vitíněvsi nejezděte.

Přístup pěšky

Z Landštejna je to do Vitíněvsi asi 1 km na sever (s kopce) po značených trasách. Doporučujeme projít celý Landštejnský okruh (značen zeleně).

Příjezd na kole, parkování kol

Silnice z Landštejna do Vitíněvsi a navazující lesní cesta po zelené značce jsou dobře sjízdné na horském kole.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkářům cestu k rybníčkům nad Vitíněvsí nedoporučujeme, ale do vsi se mohou vydat z Landštejna. Podmínkou je fyzicky zdatný doprovod.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu