Židovský hřbitov v Lomnici u Tišnova

Cenná památka na početnou židovskou komunitu


V Lomnici žilo velké množství Židů. Dle údajů z r. 1798 to bylo 611 osob, patrně polovina obyvatel obce, jejich počet se však potom zmenšoval, r. 1930 jejich počet byl už jen 30, tj. 2% obyvatel.

Židovský hřbitov byl založen ve svahu severně u obce patrně v první čtvrtině 18. stol. Údaje o nejstarším čitelném náhrobku se různí, nejčastěji se uvádí r. 1716, jiné prameny uvádějí rok 1686. Návštěvníka překvapí nebývale vysoký počet náhrobků - asi 1000 a také zjištění, že hřbitov se nachází v poměrné dobrém, udržovaném stavu. Pohřbívalo se zde do 2. světové války.


Umístění

GPS souřadnice

49°24'29.307"N, 16°24'49.184"E

Adresa

Baškovec
Lomnice u Tišnova 679 23

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Lomnice u Tišnova
Nadmořská výška
357 m.n.m. - 368 m.n.m.
Základní číselné údaje
Rozloha hřbitova je asi 0,35 ha. Nejstarší náhrobek pochází pravděpodobně z r. 1716.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí je Tišnov - 8 km. Odsud lze jít do centra Tišnova po žlutě značené turistické trase, pak po modré do Lomnice většinou hezkým údolím Besénku.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Lomnice je uzlem místních autobusových linek, jezdí sem z Tišnova linka 333, z Černé Hory linka 235, z Doubravníku linka 340 a z Lysic linka 257. Malé autobusové nádraží najdete jihovýchodně od náměstí.

Příjezd osobním autem, parkování

K židovským památkám v Lomnici lze dojet autem a parkovat u nich. Lze parkovat těsně u synagogy a v dolním konci ulice Nové, odkud je to ke hřbitovu 100 m.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zájezdový autobus musí parkovat na Palackého náměstí. Ulice židovské čtvrti jsou příliš úzké a v ulici Nové řidič riskuje, že se na jejím konci neotočí.

Přístup pěšky

Pokud si chcete v Lomnici prohlédnout židovskou čtvrť, jděte z Palackého náměstí nejdříve směrem k Tišnovu, pak odbočte vpravo ulicí Dlouhou a poté vpravo ulicí Josefa Uhra, přijdete na Židovské náměstí, kde je synagoga. Vzdálenost Palackého náměstí - Židovské náměstí činí 550 m. Od synagogy jděte ke hřbitovu cca 240 m ulicí Baškovec. Ulice se na konci zužuje, až se z ní stane pěšina.

Příjezd na kole, parkování kol

Při putování po cyklotrase č. 1 (např. z Tišnova) odbočte z ulice Dlouhé do židovské čtvrti do ulice Josefa Uhra. Dál viz přístup pěšky. Kola parkujte volně před hřbitovem.

Poznámky pro vozíčkáře

Areál hřbitova není bezbariérový. Vozíčkáři s doprovodem za suchého počasí a dobrého stavu komunikace mohou přijet k bráně a na dolní konec hřbitova, ale nemohou si jej více prohlédnout.

Rady a tipy

Doporučujeme v Lomnici u Tišnova navštívit také Židovské náměstí se synagogou a náměstí v centru.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu