Balcarova skála

Skála nad jeskyní Balcarkou se stepními a lesostepními rostlinnými společenstvy


Balcarova skála tvoří vyvýšeninu v Moravském krasu v místě, kde do počátku Suchého žlebu ústí Ostrovský žleb a Krasovské údolí - jižně od obce Ostrov u Macochy.

Je tvořena devonskými vápenci, jedná se o okraj krasového území. Krasovské údolí, sníženina odtud na jihovýchod, ač tomu název nenapovídá, je z větší části nekrasové (tj. nevápencové). Vody přitékající sem z Krasovského údolí se těsně pod Balcarovou skálou ztrácejí v několika ponorech.

Samotná skála ve svém nitru ukrývá jeskyni Balcarku, na povrchu je důvodem ochrany vegetace skalních stepí a lesostepí.

Území je součástí přírodní rezervace Balcarova skála - Vintoky.


Umístění

GPS souřadnice

49°22'32.44"N , 16°45'35.02"E

Adresa

Ostrov u Macochy 679 13

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Ostrov u Macochy
Nadmořská výška
450 m.n.m.
Základní číselné údaje
Rozloha přírodní rezervace Balcarova skála - Vintoky je 7,1 ha. Vyhlášena byla r. 1998.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Moravský kras Přírodní rezervace Balcarova skála-Vintoky

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí je Blansko. Zastavují zde i rychlíky. Odtud jeďte autobusem č. 232 cca 12 km nebo jděte pěšky.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Okolo Balcarovy skály vede silnice, po níž jezdí autobusová linka č. 232 Blansko, aut. st. - Viilémovice - Vysočany. Některé spoje jedou ještě dál do Drahan a Bousína. V Blansku je autobusové nádraží blízko vlakového. Vystupte na zastávce Ostrov u Macochy, Balcarka.

Příjezd osobním autem, parkování

K Balcarově skále přijedete buď od Blanska přes místní část Lažánky a obec Vilémovice nebo od severu přes obec Ostrov u Macochy.

Silnice přicházející k Balcarově skále od východu (cyklotrasy 5079 a 507) nejsou pro provoz motorových vozidel určeny!

Pokud chcete vidět jen Balcarovu skálu, Vintoky nebo ponory na louce mezi nimi, pak zaparkujte na trojúhelníkové křižovatce asi 150 m jižně od oficiálního parkoviště návštěvníků jeskyně Balcarka.

Pokud se chcete zdržet déle, fotit závrty, ponory a navštívit Balcarku, pak auto nechte na oficiálním parkovišti před správní budovou jeskyně Balcarka.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus může parkovat pouze na oficiálním parkovišti u jeskyně Balcarky.

Přístup pěšky

K Balcarově skále se dostanete pěšky nejlépe při výletě po červené značce z Jedovnic přes Krasovou do Ostrova u Macochy. Balcarova skála vystupuje nad vchodem do jeskyně Balcarka těsně u obce Ostrov u Macochy.

Příjezd na kole, parkování kol

Pro cyklistu je Balcarova skála snadno dosažitelná, protože leží nad křižovatkou silnic oblíbených pro jízdu na kole. Velmi hezká lesní silnice s cyklotrasou 5079 se zákazem vjezdu pro auta sem vede od východu od Senetářova Krasovským údolím. Je sjízdná pro všechny typy kol (krátký polní úsek u Senetářova zvládnou i silničáři). Podobná silnice s cyklotrasou 507 sem vede z Krasové. Je ovšem u Krasové hodně rozbitá a sjízdná jen na horském kole.

Suchým žlebem od Skalního mlýna vede do Ostrova okolo Balcarovy skály nejdříve lesní, pak "normální" silnice, kde cestou můžete obdivovat naprosto fascinující krajinu. Tento výlet vřele doporučujeme, je to cyklotrasa č. 5.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkáři si mohou Balcarovu skálu prohlédnout zespodu, ale nahoru se v žádném případě nedostanou.

Rady a tipy

Doporučujeme vypravit se též k protější skále zvané Vintoky.  Můžete též pozorovat suché i aktivní ponory pod Balcarovou skálou. Nedaleko odsud, naproti jeskyně Balcarka směrem přes silnici, zahlédnete "učebnicový" Blažkův závrt.

Pochopitelně, nenechte si ujít jeskyni Balcarku a též blízké propadání potoka Lopače, které sice není grandiózní, ale poslouží k pochopení toho, jak fungují vodní toky v krasu.


Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu