Schronisko Górskie Dom Śląski (Slezská bouda)

Orientační bod a turistické ubytování pod vrcholem Sněžky

Kontaktní informace

+48 756 126 700, +48 757 535 290
Oficiální stránky
info@domslaski.pl

V Krkonoších je velká spousta ubytovacích možností. Jediné místo se ale může pyšnit nenapodobitelnými parametry. Schronisko Górskie Dom Śląski (Slezská bouda) je totiž ideálním výchozím místem pro výstup na Sněžku, zvlášť chcete-li pozorovat na nejvyšší hoře Česka (a polských Sudet) východ Slunce.

Bouda je postavena v Obřím sedle na polském území pod Sněžkou, několik metrů vedle státní hranice. Je nejvýše postavenou chatou v Sudetech. Na Sněžku e to odtud už jen 200 výškových metrů.

Již v 17. století zde stála bouda, která sloužila pastevcům. První turistická chata zde byla postavena již v roce 1847. Její existence netrvala dlouho, r. 1888 chatu zničil požár. Nová chata na tomtéž místě byla postavena r. 1904, v l. 1921-22 byla kompletně přestavěna podle projektu wroclawského architekta Erase, čímž získala zhruba dnešní podobu. Další opravy a přestavby následovaly ve 20. století v šedesátých a pak v devadesátých letech. Od roku 1945 je chata majetkem polského turistického klubu PTTK, oddílu v Jelení Hoře (Jelenia Góra) a je přístupná celoročně.

K dispozici je 72 míst na ubytování a 150 míst v restauraci. Některé pokoje jsou vybaveny vlastní koupelnou, u jiných prozatím koupelny nejsou.

R. 2016 se chata mohla prezentovat velmi příjemnými cenami. Za lůžko v pokoji se sociálním zařízením turista zaplatil 50 zlotých, za lůžko v pokoji bez zařízení 35 zlotých. A pokud jste přišli s vlastním spacákem a karimatkou, pak jste zaplatili jen 20 zlotých. Vzhledem k cenám a k blízkosti atraktivního výstupu na Sněžku doporučujeme rezervaci noclehu na internetových stránkách. Když neuspějete, pak nejbližším ubytovacím místem je Luční bouda 2 km vzdálená, která je příjemná, ale poněkud dražší.

Podle:

http://www.domslaski.pl/, 13. 4. 2016Umístění

GPS souřadnice

50°44'22.321"N, 15°43'44.082"E

Adresa

Na Śnieżkę 20
Karpacz Górny
Karpacz 58-540

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Karpacz
Nadmořská výška
1400 m.n.m.
Kategorie chráněného území
Karkonoski park narodowy

Přístup

Příjezd vlakem

Vlakem je třeba dojet do železničních stanic Trutnov nebo Svoboda nad Úpou a odtud pokračovat autobusem do Pece pod Sněžkou. V Polsku je nejbližší železniční stanice v Jelení Hoře (Jelenia Góra).

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Autobusem jeďte do Pece pod Sněžkou nebo v Polsku do Karpacze.

Příjezd osobním autem, parkování

Autem do Pece pod Sněžkou, zde nutno zaparkovat na placeném záchytném parkovišti. vjezd do Obřího dolu pouze na speciální povolení vydané Správou Krkonošského národního parku. V Polsku auto můžete nechat v Karpaczi, část města Karpacz Górny.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Platí totéž, co pro příjezd autem.

Přístup pěšky

Z Pece pod Sněžkou: jděte po modré značce Obří dolem, prudké stoupání v závěru. Celkem asi 5,5 km, převýšení 600 metrů.

Od Luční boudy: jděte po modré značce přes Úpské rašeliniště asi 2,5 km téměř po rovině.

Od horní stanice lanovky na horu Kopa: asi 20 minut po černé značce. Pokud lanovka není v provozu, pak od dolní stanice v Karpaczi je to 4,5 km s převýšením asi 560 m.

Využití lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku: jeďte na horní stanici na Sněžce a pak sestupte dolů z vrcholu asi 200 výškových metrů. Nevýhodou je, že na lanovku na Sněžku jsou v Peci velmi dlouhé fronty. 

Příjezd na kole, parkování kol

Oficiální cyklotrasa do Obřího sedla nevede. Cesta z polské strany z Karpacze z místa zvaného Świątynia Wang je sjízdná, je ale vyskládána z velmi hrubých kamenů.

Poznámky pro vozíčkáře

Pro vozíčkáře nemáme žádné doporučení, jak se do Obřího sedla dostat.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu