Křenkův pomník

Zastavení na turistické stezce mezi Macochou a Kateřinskou jeskyní


Na vysokém, místy skalnatém hřbetu zvaném Chobot mezi Pustým a Suchým žlebem blízko Macochy v Moravském krasu blanenští turisté umístili pomník pro svého dlouholetého předsedu a nadšeného organizátora a značkaře. Je znám jako Křenkův pomník. U pomníku jsou kamenné lavičky a turistický přístřešek. O Františku Křenkovi blíže píšeme v kategorii Osobnosti.

Umístění

GPS souřadnice

49°21'58.960"N, 16°43'6.811"E

Adresa

Vavřinec 679 13

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Suchdol v Moravském krasu
Nadmořská výška
470 m.n.m.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Moravský kras Národní přírodní rezervace Vývěry Punkvy

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí je Blansko. Zastavují zde osobní vlaky i rychlíky.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

V blízkosti Křenkova pomníku jsou dva výchozí body:  Skalní Mlýn nebo Macocha.      

Z Blanska do Skalního Mlýna se nejlépe dopravíte autobusem č. 226 s hezkým názvem Krasobus. Jen si při nástupu v Blansku  musíte dát pozor, zda opravdu jede ke Skalnímu Mlýnu a nikoli pod stejným číslem do Češkovic. Dál od Skalního Mlýna lze pokračovat buď pěšky po žluté značce nebo silničním vláčkem k Punkevním jeskyním a odtud lanovkou nahoru na Macochu nebo tutéž trasu absolvovat pěšky.

Můžete ale jet také z Blanska či Sloupu linkou 233 do zastávky Vavřinec, Nové Dvory  a pak jít pěšky k Macoše nebo z Blanska linkou 232 do zastávky Vilémovice, Macocha, rozc. a také dojít pěšky.

Příjezd osobním autem, parkování

Parkovat lze na placených parkovištích u Skalního Mlýna nebo v těsné blízkosti Macochy. Vyzkoušejte ale také výlety z míst, kde žádné parkovné platit nebudete, např. z návsi ve Vilémovicích nebo z Ostrova u Macochy.

Pozn. Hezký výlet lze uskutečnit i z Nových Dvorů, tam je ale na parkování málo místa.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Řidiči zájezdových autobusů obvykle parkují u Skalního Mlýna (musejí jet s vozem až na větší parkoviště ke Kateřinské jeskyni) nebo jedou nahoru na velké parkoviště k Macoše.

Přístup pěšky

Z parkoviště u Macochy: jděte 200 m k propasti a pak po žluté turistické značce k jihu.

Z parkoviště u Skalního Mlýna, I. možnost: jízda silničním vláčkem k Punkevním jeskyním, odtud nahoru lanovkou k Macoše (ceny r. 2014): 50 Kč parkovné, 80 Kč zpáteční jízda vláčkem, 90 Kč zpáteční jízdenka na lanovku, kombinace obojího jízdného 140 Kč. Vše pro jednu dospělou osobu. Od Macochy pěšky k jihu po žluté značce.

Z parkoviště u Skalního Mlýna, II. možnost: totéž pěšky, od Skalního mlýna k Punkevním jeskyním po staré silnici bez provozu aut, poté jděte ještě 600 m žlebem za dolní stanici lanovky a pusťte se ostrým stoupání vzhůru k propasti Macocha. (Salmova stezka). Od Macochy pěšky k jihu. Celkem asi 3,7 km. 

Z Vilémovic, z návsi: po červené značce nejdřív dolů do Suchého žlebu a pak nahoru k Macoše. Pak doleva po žluté. Celkem asi 3 km.

Ze zastávky autobusů Vilémovice, Macocha, rozc.: po silnici k Macoše nebo částečně po červené značce. Od Macochy po žluté k jihu. Celkem asi 2,5 km.

Z Ostrova u Macochy, zastávky autobusů u Balcarky: nejdříve po červené značce a pak po zelené. Od Macochy po žluté. Celkem asi 4 km.

Z Nových Dvorů, autobusové zastávky: nejprve jděte Novodvorskou alejí ke zřícenině hradu Blansek, pak prudce sestupte do Pustého žlebu a ihned poté prudce stoupejte Salmovou stezkou k Macoše. Od MAcochy po žluté k jihu. Celkem asi 4 km.

Z parkoviště u Skalního Mlýna, III. možnost: cca 1 km prudkého stoupání po žluté značce.

Příjezd na kole, parkování kol

Pro cyklisty nevhodné.

Poznámky pro vozíčkáře

Pro vozíčkáře nesjízdný terén.

Rady a tipy

Doporučujeme podívat se na blízký Korálový závrt.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu