Prales na úbočí Großer Falkensteinu

Nádherný bukovo-jedlový porost v bavorské části Šumavy v místě zvaném Ahornriegel


Na jižním úbočí známé dominanty Bavorského lesa Großer Falkensteinu vystupují na povrch rulové skalky a v místě zvaném Ahornriegel provází turistickou stezku pozoruhodný starý lesní porost. Když sem zavítáte, na první pohled poznáte, že les je přirozený (nebo alespoň přírodě blízký). Rostou tu vedle sebe stromy různého věku a různých druhů, převážně buky a jedle. Les působí majestátným dojmem a je velmi malebný. Stojí za to nestoupat z parkoviště ve vesnici Zwieslerwaldhaus na vrchol Großer Falkensteinu přímo, ale jít přes prales delší trasou. 

Prales ani místo Ahornriegel není nijak výrazně označen v mapách, v terénu už vůbec ne.


Umístění

GPS souřadnice

49°04'18.2"N 13°16'48.7"E

Adresa

Lindberg 94227

Google Maps | Mapy.cz

Nadmořská výška
1005 m.n.m.
Kategorie chráněného území
Nationalpark Bayerischer Wald

Přístup

Příjezd vlakem

V údolí řeky Regen mezi Bayerisch Eisensteinem a Zwieselem jezdí malebné zelené vlaky na trati zvané Waldbahn. České dráhy a Waldbahn využívají společné nádraží přesně na státní hranici s názvem Železná Ruda-Alžbětín'/Bayerisch Eisenstein. Pokud chcete tuto dopravu při výletu z Česka využít, pak přestupte v pohraniční stanici a jeďte do zastávky Ludwigsthal. Odtud pokračujte pěšky nebo autobusem.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Přirozeným výchozím bodem na túry je osada Zwieslerwaldhaus. Jezdí sem závlekem z hlavní silnice linkový autobus Passau - Zwiesel - Železná Ruda. V pracovní dny jediný spoj vyjíždí ráno ze Železné Rudy, odpoledne se vrací zpět. Pokud se chcete na výchozí místo dopravit bavorským dopravcem od nádraží z Bayerisch Eisensteinu nebo ze Zwieselu, pak můžete spojení nalézt např. na stránkách Bayern Fahrplan. Vystupte na zastávce Zwieslerwaldhaus Abzw.

Příjezd osobním autem, parkování

Jeďte do osady Zwieslerwaldhaus (odbočte ze silnice E53 Zwiesel - Železná Ruda), kde je několik velkých parkovišť.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Jeďte do osady Zwieslerwaldhaus (odbočte ze silnice E53 Zwiesel - Železná Ruda), kde je několik velkých parkovišť.

Přístup pěšky

Malebný a turisticky spíše méně frekventovaný výstup z osady Zwieslerwaldhaus na Großer Falkenstein vede  nejdříve po asfaltce, později po pěšině označené symbolem borůvky  (Heidelbeere). Z parkoviště stoupáním k pralesu urazíte cca 3,2 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Jízdu na kole po stezce vedoucí přes prales nedoporučujeme.

Poznámky pro vozíčkáře

Pro vozíčkáře je cesta přes prales nesjízdná.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu