Kontaktní informace
neuschoenau@ferienregion-nationalpark.de
Lusen (Luzný) je jednou z nejzajímavějších hor v Bayerisch Wald (Bavorském lese=bavorská část Šumavy). Vrchol se vypíná asi 300 m od státní hranice s Českem. V těchto místech hranice neprobíhá po hlavním hřbetu, ale na jeho severním úbočí.
Na Šumavě i v Bavorském lese jsou celkem běžná balvanová moře, jedno z nich je například pod Čertovou stěnou, ale nikde netvoří obrovské plochy na vrcholech. Lusen je v tomto ohledu naprostou výjimkou. Vrchol je zdaleka nápadný šedozeleným zbarvením, které způsobují lišejníky na obrovských žulových balvanech.
Potoky pramenící na severu Luzného odvádějí své vody do Otavy, která je přítokem Vltavy, vody z jižních svahů skončí v Dunaji (pokud se cestou nevsáknou nebo nevypaří).
Za normálních okolností by vrcholová část hory (kromě balvanového moře) byla porostlá smrky, ale kyselé deště, vichřice a kůrovec původní lesy zcela zničily. Stromy zde umřely vestoje, ale po odeznění nejhorší kalamity již pod nimi klíčí nové rostliny (stav z r. 2013).
Na bavorské straně hory k turistické stezce čeští řezbáři a bavorští skláři umístili společné dílo - Glasarche, Skleněnou archu.
Od přístupové pěšiny pod vrcholem odbočuje povalový chodník - naučná stezka - která ukazuje, že i s kůrovcovou kalamitou si les dokáže poradit.
Největší "atrakcí" vrcholu je ale bezesporu jedinečný, ničím nerušený kruhový rozhled. Od vrcholového kříže jsou vidět všechny blízké hory Šumavy i Bavorského lesa, na severu také údolí u osady Březník. Za výjimečné dohlednosti, např. při zimní inverzi uvidíte vrcholky severních Alp.
Přístup na horu je možný jen z bavorské strany, z českého Březníku sice vede stezka, ta je ovšem otevřena jen výjimečně při akcích pořádaných ochránci přírody. Na českém území je zaveden klidový režim směřující především k záchraně populace tetřeva hlušce. Na několika místech tu také roste původní šumavská borovice kleč.
Podle:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Luzný, 16. 5. 2020
https://www.idnes.cz/cestovani/tipy-na-vylet/luzny-a-sumava.A130812_072908_tipy-na-vylet_tom, 16.5. 2020
Na idnes doporučujeme přečíst si článek Martina Janošky s popisem cesty na Lusen z české strany, tedy z Březníku. Trasu je možné absolvovat jen od 15. 7. do 15.11.
Umístění
48°56'21.408"N, 13°30'24.108"E
Adresa
Neuschönau 94556- Nadmořská výška
- 1373 m.n.m.
- Kategorie chráněného území
- Nationalpark Bayerischer Wald
Přístup
Příjezd vlakem
Jeďte z Bayerisch Einsenstein do Zwieselu a zde přestupte na místní vlak směr Grafenau. Vystupte v žel. zast. Rosenau. Většina českých návštěvníků ale stejně tento příjezd nevyužije (byť je velmi romantický).Příjezd jinou hromadnou dopravou
Hledejte spojení do osady Waldhäuser. Autobusy v sezoně vozí turisty až vysoko do hor na zastávku Lusen, Waldhausreibe.Příjezd osobním autem, parkování
Kapacita parkovišť pod Lusenem je omezená. Pokud nebude volno na Waldhausreibe, musíte parkovat níže a zbytek dojít pěšky nebo se svézt kyvadlovým busem.
"Objížďka" do Bavorského lesa z české strany měří až 80 km (!!!)
Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu
Busy musí parkovat v osadě Waldhäuser.Přístup pěšky
Velmi hezká přístupová cesta vede z osady Waldhäuser přes "předvrchol" zvaný Waldhäuserriegel (1151 m.n.m.). Pak budete krátce klesat k poslednímu parkovišti. Dále jděte podle směrovek až na vrchol. Sestup je možný toutéž cestou nebo po žluté značce, která vede poněkud jižněji.
Z Luzného vede krásná "hřebenovka" na Rachelsee a Rachel (Roklan).
Na https://www.idnes.cz/cestovani/tipy-na-vylet/luzny-a-sumava.A130812_072908_tipy-na-vylet_tom, zde doporučujeme přečíst si článek Martina Janošky s popisem cesty na Lusen z české strany, tedy z Březníku. Trasu je možné absolvovat jen od 15. 7. do 15.11.