Horní Židovka

Velmi zajímavé rulové skály s krásnými bučinami


Názvem Horní Židovka se označuje chráněné území mezi vesnicemi Synalov a Osiky severně od Tišnova v kopcovitém území v povodí Svratky. Řeka a její přítoky si razí cestu z okraje Českomoravské vrchoviny do níže položených oblastí u Brna. Reléf v tvrdých horninách, většinou v rulách, je typický velkými výškovými rozdíly a strmými svahy, kde často vystupuje skalní podloží na povrch.

V nepřístupných územích se lidem špatně těžilo dřevo a tak není divu, že na sever od Tišnova se zachovaly lesy v téměř původním druhovém složení. Horní Židovka je právě charakteristickým příkladem lesa blízkého původnímu stavu. Rostou tu převážně bučiny nebo bučiny s javorem. Hojný je bylinný podrost ohroženého druhu kyčelnice devítilisté (Dentaria enneaphyllos). Rulové podloží vystupuje na povrch v podobě deskovitých bloků, mrazových srubů a balvanovitých sutí.

Podle:

http://drusop.nature.cz/ost/chrobjekty/zchru/index.php?frame&SHOW_ONE=1&ID=1870
      2. 11. 2015
Umístění

GPS souřadnice

49°26'30.058"N, 16°25'6.275"E (jižní okraj chráněného území)

49°26'44.879"N, 16°24'56.546"E (severní okraj chráněného území)

Adresa

Synalov 679 23

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Synalov
Nadmořská výška
570 m.n.m. - 632 m.n.m.
Základní číselné údaje
Rozloha přírodní památky je 24 ha. Skály mají výšku cca 10 m. Přírodní památka byla vyhlášena r. 1991.
Kategorie chráněného území
Přírodní památka Horní Židovka

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční zastávka se jmenuje Doubravník a leží na trati Tišnov - Nové Město na Moravě - Žďár nad Sázavou. Lépe je ale jet vlakem do Tišnova a odtud pokračovat autobusovým spojením

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Synalova jezdí autobusová linka 340 na trase Lomnice - Synalov - Běleč - Doubravník. V pracovní dny se sem dostanete celkem snadno (do Lomnice jezdí autobusy z Tišnova), v nepracovní dny sem jedou z Lomnice tři spoje denně. Ty ale končí v Křeptově, takže v sobotu a v neděli se opačným směrem z Doubravníku do Synalova autobusem nedostanete.

Příjezd osobním autem, parkování

Jeďte do Synalova a odtud pokračujte lesní silnicí na sever asi 1 km ve směru na Osiky.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobus může jet do Synalova, další jízdu po úzké asfaltce na sever do Osik nedoporučujeme..

Přístup pěšky

Horní Židovka leží severně od obce Synalov. Jděte po polní a lesní asfaltce z obce směr Osiky. Nevede tu žádná turistická značka. V popisovaném směru leží chráněné území v lese vlevo od silnice.

Příjezd na kole, parkování kol

Krajina v okolí Sýkoře je velmi vhodná pro cyklistické výlety. Dostanete se sem buď po silnicích z Tišnova a z Lomnice (dálková cyklotrasa č. 1). Mezi Lomnicí a Újezdem u Tišnova na vrcholu stoupání odbočte na Synalov. Ze Synalova jeďte do kopce po asfaltce směr Osiky.

Poznámky pro vozíčkáře

Silnice mezi Synalovem a Osikami je sjízdná i pro vozíčkáře. Jsou tu ale místy prudká stoupání a klesání. Fyzicky zdatný doprovod je nutností.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu