Zámek Osová

Původně tvrz, dnes postupně opravovaná barokní stavba


Na místě dnešního zámku Osová stála pravděpodobně tvrz, snad vodní. V l. 1329-1349 byl vlastníkem Osové a městečka Bítýšky Jindřich z Osové. Pak v dalších letech se tu uvádějí páni z Ronova, ne však na dlouho, protože již r. 1365 Čeněk z Ronova a z Letovic prodává celé osovské zboží markraběti Janu Jindřichovi. Tehdy to byla tvrz a vsi Osová, Vlkov, Březka, Březí, Heřmanice (dnes Dolní Heřmanice), Sklené, Ořechov, Kadolec a Záblatí. Moravská markrabata pak panství udílela lénem. Dlouhou dobu v l. 1390 – 1529 se stali pány tvrze Osovští z Doubravice, stoupenci husitů a Jiřího z Poděbrad. Jejich úhlavními nepřáteli byli brněnští měšťané, kteří i v době příměří několik vsí v okolí Osové přepadli a vypálili. 

Před rokem 1590 majitel osovského panství Jan Rájecký z Mírova tvrz přestavěl na čtyřkřídlý jednopatrový renesanční zámek s nádvořím, pravoúhlým půdorysem a pilířovitými arkádami v 1. poschodí na nádvoří. V okolí za jeho panování byla vytvořena soustava rybníků, které zůstaly rysem zdejší krajiny dodnes.

Lev Burian Berka z Dubé a z Lipé r. 1612 prodává zámek s panstvím Janu Jiřímu Humpoleckému, po požáru r. 1638 byl zámek stavebně upraven. Po střídání majitelů získává panství Kateřina z Waldorfu, která zámek nechala přestavět barokně. Takto se v podstatě uchoval dodnes. Podle detailů přestavby lze usuzovat, že přestavbu provedl brněnský barokní architekt Mořic Grimm. 

R. 1797 zámek koupili Haugwitzové a připojili jej k náměšťskému panství. V 19. století jej upravovali, z r. 1869 pochází vížka čelního křídla, a zřídili v okolí přírodně krajinářský park (již r. 1835). 

V dobách socialismu zámek sloužil sociálním účelům, dnes je v soukromém držení. Majitel památku zvolna opravuje. Park je dle vývěsky z července r. 2017 přístupný na vlastní nebezpečí v pracovních dnech od 9 do 14 hodin.

Podle:

Hosák, L., Zemek, M. (1981): Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl. I. Jižní Morava, Svoboda, Praha, s. 183

Sedlák, J. a kol. (1982): Významné památky okresu Žďár nad Sázavou, Okresní památková správa ve Žďáru nad Sázavou, nestránkováno, heslo Osová
    


Umístění

GPS souřadnice

49°19'47.185"N, 16°11'38.890"E

Adresa

Osová Bítýška 594 53

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Osová
Nadmořská výška
498 m.n.m.

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do železniční stanice Vlkov u Tišnova (trať Brno - Havlíčkův Brod), odkud lze k zámku dojít pěšky (asi 2 km). 

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do vesnice Osová nejezdí autobusy. Mají zastávku na rozcestí jižně od vsi u železničního viaduktu. Zastávka se jmenuje Osová Bítýška, Osová a jedou sem spoje z Křižanova, Velkého Meziříčí a Velké Bíteše, ale jen v pracovní dny. 

Příjezd osobním autem, parkování

Autem lze přijet až před bránu do zámeckého parku. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus musí parkovat ve vsi, u zámku by se neotočil. 

Přístup pěšky

Z Vlkova u Tišnova, žst.: jděte po silnici do vesnice Vlkov a zde vpravo po silnici směr Osová Bítýška. U viaduktu odbočte vpravo pod trať do Osové a ve středu vsi doleva k zámku. Celkem slabé 2 km. 

Příjezd na kole, parkování kol

Viz přístup pěšky. Přes Osovou vede cyklotrasa 5235. 

Poznámky pro vozíčkáře

Vyhlídka na zámek přes rybník je pro vozíčkáře dostupná. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu