Hřbet Sychrova a Velké Baby

Lesní celek mezi Brnem a Kuřimí láká pěšáky k procházkám a bikery k terénním vyjížďkám


Severně od Brna se směrem ke Kuřimi zvedá táhlý a poměrně úzký hřbet, ostrov lesů v blízkosti městské aglomerace. Má dva významné vrcholy, jižnější se jmenuje Velká Baba (446 m.n.m.), severnější Sychrov (463 m.n.m.). Zajímavé je, že tato Brňany velmi oblíbená oblast se obvykle nazývá Baba a o Sychrovu, který je vyšší, se spíše mlčí. Zkusili jsme být geograficky přesnější a protáhlé vyvýšenině jsem dali název Hřbet Sychrova a Velké Baby.

Sluší se uvést další zajímavost. Lidi většinou láká do na výlety či vycházky nějaký zvlášť zajímavý přírodní nebo historický fenomén. Hrad, zámek, rezervace, květiny - prostě něco. Na Babě není nic, co by se vymykalo z "běžné" přírody. Ale asi právě přítomnost "obyčejného" lesa v členitých kopcích na dosah města, kam si člověk vyrazí na vycházku třeba i pozdě odpoledne, to právě činí hřbet Baby přitažlivým. 

Hřbet Sychrova a Velké Baby se na jihu zvedá od řeky Svratky v oblasti Brna-Bystrce, takže brněnská zoologická zahrada zaujímá polohu na prvním z kopců hřbetu - je to Mniší hora. Na její vrchol návštěvníci nedojdou, je mimo dostupné cesty, zvířátka mají domovy jižně od ní. Kdybychom byli přesní, pak tuto část nazveme rozsochou. Druhá rozsocha Velké Baby vybíhá severovýchodněji nad Brnem-Medlánkami. Mezi rozsochami je rozložena nápadná rovina, kterou využívá brněnské sportovní letiště Medlánky. Obě rozsochy se spojují v lese mezi Jinačovicemi a Brnem-Ivanovicemi ve vrcholu Velké Baby. Dále na sever pokračuje už jen jeden hřbet. 

Vrchol Sychrova se nachází jen asi 1,3 km na sever od Velké Baby. Zde je současně zalesněný hřbet nejširší. Pak se zužuje a mírně stáčí k severozápadu. Na západě mu dělá "společnost" golfové hřiště v Jinačovicích a také sníženina, kterou využili němečtí okupanti ke trasování dálnice Wien - Wroclaw. Její stavbu zahájili, opustili a všechny po nich následující vládnoucí režimy o jejím dokončení zatím jenom mluví. Na východě hřbet strmě klesá do Řečkovicko-kuřimského prolomu, kudy vedou hlavní komunikační tahy - silnice Brno - Svitavy a železnice Brno - Havlíčkův Brod. 

Na severu hřbet Sychrova a Velké Baby prudce spadá k zástavbě Kuřimi. 

Popisované území je téměř celé porostlé lesy. Jsou většinou listnaté nebo smíšené. Na místech průseků se mnohde otevírají zajímavé výhledy, např. k Českomoravské vrchovině.

Tak proč Brňané Babu milují?

Pěšáci tady nalézají na značených i neznačených trasách spoustu možností k výletům v klidu lesů. Mohou také využít bohaté spojení vlakem či autobusem do obcí, které lemují lesy Velké Baby. Cyklistů tady bývá ještě víc. Používají hřebenovku Velké Baby jako přirozenou spojnici mezi Brnem a Kuřimí. Terén je vhodný pro horská kola a střídají se v něm výšlapy a sjezdy, nikoli ale extrémně prudké. Něco jiného ale je nástup na hřebenovku například od České, z Kuřimi nebo z Jinačovic, kde si cyklista dá do těla a jízda nahoru není nic pro padavky. Navíc cyklisté jsou rádi, když nemusí jet po silnici přes Jinačovice nebo přes Českou, kde mnohdy jde o život. 

Viz též hesla:

Dvě studánky v Perglu

Duby a buky u Jinačovic

Studánka U Marušky

Výhled z úbočí Velké Baby

Výhled z úbočí Kuřimské hory


Umístění

GPS souřadnice

49°16'25.358"N, 16°33'5.427"E (Sychrov)

49°15'44.478"N, 16°33'2.298"E (Velká Baba)

Adresa

Brno, Rozdrojovice, Jinačovice, Česká, Kuřim 635 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Komín, Bystrc, Medlánky, Rozdrojovice, Jinačovice, Česká, Kuřim
Nadmořská výška
300 m.n.m. - 446 m.n.m.
Základní číselné údaje
Hřbet zaujímá přibližnou plochu 9,5 kilometru čtverečního.

Přístup

Příjezd vlakem

Výlet na Babu můžete začít v žst Kuřim, žel. zast. Brno-Řečkovice nebo v žel. zast. Česká. Pokud byste chtěli začít v Brně, pak se dopravte nejdříve do žst Brno hlavní nádraží

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Výlet můžete začít buď ze zastávky tramvají Brno, Zoologická zahrada (tramvaj č. 1 z Hlavního nádraží) nebo ze zastávek na trase autobusu 302, který jede z Brna, Zoologické zahrady přes Jinačovice do Kuřimi. Vystoupit můžete např. v Jinačovicích. 

Na východní straně lze na hřeben vystoupat z Brna-Medlánek, z Brna-Řečkovic (např. bus 41, 71 z Brna-Královo Pole žst.) nebo z České (bus 71) nebo od severu z Kuřimi. 

Příjezd osobním autem, parkování

Parkovat lze téměř na kterémkoli místě v zástavbě na obvodu hřebene. Doporučujeme též zkombinovat vlak a auto. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Pokud byste použili zájezdový bus, pak doporučujeme začátek výletu v Brně-Medlánkách nebo u ZOO a konec v Kuřimi, kde bus čeká.

Přístup pěšky

Hřebenovka Velké Baby a Sychrova od zastávky tramvají u brněnské ZOO do Kuřimi, žst. je dlouhá asi 11,5 km. Druhá větev z Brna-Řečkovic od tramvaje do Kuřimi, žst je dlouhá 9 km. 

Příjezd na kole, parkování kol

Téměř všechny cesty v hřebenu Velké Baby a Sychrova jsou sjízdné pro horská kola. Neplatí to ale pro následující úseky: 

modrá značka, výjezd z Ivanovic

žlutá značka v úbočí u Kuřimi

červená značka, výjezd prudkým svahem z České

žlutá značka, výjezd mezi zahrádkami u Medlánek

Všude je několik úseků, kde budete muset kolo vést. 

Poznámky pro vozíčkáře

Lesní cesty ve hřbetu Sychrova a Velké Baby nejsou pro vozíčkáře dostupné. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu