Kostel sv. Jana Křtitele v Babicích nad Svitavou

Malý kostel, od něhož je vynikající výhled do krajiny směrem k Brnu


Jednolodní farní kostel sv. Jana Křtitele se datuje k r. 1448, je původně gotický, r. 1765 byl barokně přestavěn. V průčelí má vestavěnu věž zastřešenou čtyřbokým jehlanem a makovicí a křížem. Loď je zaklenuta čtyřmi poli pruské klenby dělené pasy, které spočívají na pilastrech s římsovou hlavicí. Pod věží je klenba valená, sakristie je plochostropá. Křtitelnice pochází ze 17. a 18. stol., obraz Křest Páně od Emila Pirchana je z r. 1881, obraz sv. Jana Nepomuckého ze 3. čtvrtiny 18. stol. Zajímavý je zvon z r. 1766 od Wolfganga Strauba z Olomouce, plastika sv. Jana Nepomuckého z pol. 18. stol., obraz sv. Barbory ze 3. čtvrtiny 18. stol. a mešní kalich z r. 1758.

R. 1876 byla zvyšována věž o 5,5 m a do báně věže byly vloženy tehdejší listiny a peníze (rakouské a francouzské měděné a stříbrné mince). V roce 1994 při opravě střechy věže byla schránka z báně vyjmuta. Staré listiny byly okopírovány a spolu s obecními listinami z r. 1994 a s penězi z l. 1850, 1876 a 1994 byly opět uloženy ve věži. Kostel je obklopen místním hřbitovem.

Od vchodu do kostela je zajímavý výhled, je možno spatřit Brno, při mimořádné dohlednosti nad 200 km i Alpy (což se stalo např. 24. 12. 2004).


Umístění

GPS souřadnice

49°17'3.347"N, 16°41'51.562"E

Adresa

Babice nad Svitavou 664 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Babice nad Svitavou
Nadmořská výška
467 m.n.m.
Základní číselné údaje
Kostel se datuje k r. 1448.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Moravský kras

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční zastávkou je Babice nad Svitavou. Ze zastávky se jde do středu vesnice strmě vzhůru do kopce 2,3 km.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Autobus číslo 210 jezdí na lince Bílovice nad Svitavou, železniční stanice - Babice nad Svitavou a navazuje na vlaky jezdící od Brna. V Babicích vystupte na konečné.

Příjezd osobním autem, parkování

S osobním autem lze parkovat v Babicích na různých místech (moc prostoru tu ale není), ale pro východiště na výlety je patrně nejlepší nechat auto stát na severním okraji obce tam, kde červená značka opouští obec a noří se do lesa. Je tu malá točna s dostatkem místa pro několik vozů.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zájezdový autobus může zastavit v Babicích u kostela, trvalé stání ale je tu nevhodné. Nejlepší stání je patrně v poměrně zapadlé ulici na křižovatce červené a žluté turistické značky.

Přístup pěšky

Vede tudy silnice Kanice - Babice nad Svitavou, dále je možno přijít z Bílovic nad Svitavou po červené značce, z Adamova (ze železniční stanice) po žluté značce, z Adamova (z Adamova zastávky) po zelené značce, z Ochozu u Brna po zelené, ze Křtin po červené značce. Zajímavý příchod do obce je ze železniční zastávky Babice nad Svitavou. Je to dost příkrý výstup po místní silničce.

Příjezd na kole, parkování kol

Cyklisté do Babic přijíždějí ponejvíce po silnici stoupáním z Kanic nebo využívají na horských kolech trasy jako pěší turisté.

Poznámky pro vozíčkáře

Ke kostelu vedou strmé schody, objekt vozíčkář bez doprovodu navštívit nemůže.

Rady a tipy

Doporučujeme pěší okruh: Babice nad Svitavou - Krasové jevy na východním okraji Babické plošiny - Pomník Josefa Opletala - Babice nad Svitavou.

Anebo jiný okruh: Babice nad Svitavou - Alexandrova rozhledna - Palouk U Sedmi dubů - Malá Macocha - Babice nad Svitavou


Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu