Veřejné tábořiště Pod Hádkem

Plocha k levnému, nenáročnému táboření v údolí Říčky


Tábořiště Pod Hádkem je rozloženo u rybníka téměř shodného jména na pravém břehu potoka Říčky. Je situováno na travnaté ploše částečně prosluněné, částečně stíněné vzrostlými stromy. Voda na umývání a na WC je pouze studená. Tábořiště není oploceno, není také příliš propagováno, takže stanování je spíše neoficiální.

Kladem je čistý vzduch a relativní klid. Ten je ale v rekreačních špičkách narušen mnoha procházejícími lidmi z řad "netáborníků", kteří se chodí koupat k blízkému rybníku nebo posedět do bufetu.

 Při poslední redakční návštěvě r. 2011 jsme byli informováni o částce 100 Kč/osoba/noc.


Umístění

GPS souřadnice

49°15'01.99"N, 16°45'42.94"E (bufet)

Adresa

Ochoz u Brna 664 02

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Ochoz u Brna
Nadmořská výška
337 m.n.m.
Základní číselné údaje
Plocha pro táboření má přibližný tvar čtverce s rozměrem strany 70 m.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Moravský kras

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší "rozumnou" železniční stanicí je Brno-Židenice, kde zastavují osobní vlaky nebo Brno hlavní nádraží, kde zastavují i rychlíky. Odtud se dále dopravte tramvajemi a autobusem.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Poblíž tábořiště na zastávce nazvané Ochoz u Brna, myslivna Pod Hádkem zastavuje autobus č. 202 na lince Brno, Židenice, nádraží - Brno, Stará osada - Ochoz u Brna - Hostěnice. K tábořišti je to od zastávky 300 m. Jezdí tu ale málo spojů, takže řada turistů pro cesty údolím Říčky volí autobus č. 201 a vystoupí v Ochozu u Brna. Jdou pak k tábořišti přes rozcestí u  jeskyně Pekárna

Příjezd osobním autem, parkování

Autem jeďte k tábořišti přes Hostěnice nebo přes Ochoz u Brna. U silnice je obecní parkoviště s rozumnými cenami za stání. K rybníku jděte pak 350 m.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobus může parkovat na obecním parkovišti jako auta. Pokud si řidič netroufne např. kvůli nízkému podvozku na parkoviště vjet, musí účastníky zájezdu vyložit a jet parkovat do Ochozu či Hostěnic.

Přístup pěšky

K tábořišti Pod Hádkem se nejlépe pěšky dostanete od silnice spojující Ochoz u Brna a Hostěnice. V údolí Říčky mezi oběma obcemi odbočují od silnice k rybníku dvě cesty.

Ta severnější vede po pravém břehu Říčky a poznáte ji podle parkoviště aut, které se nachází těsně u silnice, dáte se za ním směrem vlevo a přijdete k tábořišti. Od silnice okolo parkoviště činí vzdálenost pro chůzi asi 300 m.

Po druhé cestě vede po levém břehu Říčky zelená turistická značka. Od severu ke skupině domů nazvané Hádek můžete přijít z obce Březina, od jihozápadu sem můžete po zelené přijít od rozcestí pod jeskyní Pekárna. Od silnice po zelené značce je to k rybníku 180 m, od jeskyně Pekárna je to k hrázi rybníka 1,8 km. Na Hádek (nikoli ale přímo k rybníku) vede také červená značka na trase Líšeň, Mariánské údolí - Mokerská myslivna - Hostěnice - Kalečník, rozc. - Vítovice - Rousínov.

Podotýkáme, že ani jedna z uvedených turistických značek k tábořišti přímo nevede!

Rybník je možno obejít pěšky. Pod hrází vede lávka pro pěší, která není příliš nápadná při pohledu z různých míst na břehu. Takto se můžete dostat po hrázi k tábořišti, pokud přicházíte od jeskyně Pekárna.

Příjezd na kole, parkování kol

Cyklisté s oblibou jezdí z Brna-Líšně údolím Říčky a Hádecký rybník s tábořištěm je oblíbeným cílem, kde se mohou otočit a jet zpět nebo pokračovat po lesní asfaltce na Kalečník. Překrásnou pohodu jízdy údolím Říčky střídavě po asfaltu a terénem kazí jen skutečnost, že tu po jedné pěšině chodí pěšáci a jezdí cyklisté, takže hrozí střety. Cyklisté, buďte tedy ohleduplní k pěším!

K Hádeckému rybníku lze pochopitelně dojet i po silnici z Hostěnic nebo z Ochozu, jen se zase riskuje střet s auty.

A proto řada cyklistů volí pro příjezd k Hádeckému rybníku příjezd po lesních asfaltkách od Vítovic přes Kalečník nebo po rozbité silničce od Březiny přes osadu Lhotky (cyklotrasa č. 5131). Všude počítejte s náročnými profily, ovšem od Kalečníku nebo od Lhotek vede cesta s kopce.

Parkoviště kol u rybníka není.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkáři se k tábořišti dostanou od silnice okolo parkoviště. Doporučujeme však doprovod, cesta není úplně rovná, terén na tábořišti také ne.

Rady a tipy

V okolí doporučujeme navštívit zejména jeskyni Pekárnu.

Cyklistům doporučujeme naplánovat denní výlet tak, aby se dostali od severu od Bukovinky nebo od jihu od Rousínova na Kalečník a pak sjeli celé údolí Říčky, druhá část trasy z Kalečníku až do Líšně, Mariánského údolí vede stále s kopce.


Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu