Vodní nádrž u Kadlecova mlýna

Vodní nádrž v Mariánském údolí vyhledávaná Brňany ke koupání


Vodní nádrž u Kadlecova mlýna (podle některých pramenů Kadlcova mlýna) byla vybudována v l. 1964-65 na vodním toku Říčka, který sbírá vody v oblasti Moravského krasu, zejména jako zásobárna průmyslové vody pro výrobu vápna a cementu v nedaleké Mokré. Nádrž ale má vynikající dostupnost, je velmi blízko Brna a jeho dvou velkých sídlišť - Vinohrady a Líšeň, má dobře upravená některá místa na březích a nabízí se tu možnost občerstvení. Proto je často vyhledávána ke koupání a odpočinku.

Koupání si nejlépe užijete na pravém břehu zhruba uprostřed vzdutí nádrže. Své místo tu najdou jak milovníci slunce, tak ti, kteří se při pobytu na břehu před ním schovávají. Nevýhodou je, že kvalita vody není hlídána. Při úvaze, zda do ní opravdu vlezete, se řiďte zdravým úsudkem.

Podle:

http://www.vlisni.cz/ponorna-ricka-od-propadani-az-cerneho-more, 12. 2. 2014


Umístění

GPS souřadnice

49°12'43.739"N, 16°42'39.957"E

Adresa

Brno-Líšeň
Brno 628 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Líšeň
Nadmořská výška
255 m.n.m.
Základní číselné údaje
Rozloha vodní plochy je 5,4 ha. Nádrž byla vybudována v l. 1964-65.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanice je Brno hlavní nádraží, odkud se do Brna-Líšně, na konečnou autobusu č. 55 dopravíte s jedním přestupem na zastávce Stará Osada. Také můžete jet do stanice Brno-Židenice, kde autobusy 55 svoji jízdu do Brna-Líšně začínají.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Autobus č. 55, 151, zastávka Mariánské údolí, odtud pěšky po modré značce.

Příjezd osobním autem, parkování

Větší bezplatné parkoviště osobních aut je v Brně - Líšni při zastávce autobusů 55 a 151 Mariánské údolí.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zájezdový autobus může parkovat na tomtéž místě jako osobní auta.

Přístup pěšky

Z Brna-Líšně, zastávky autobusů 55 a 151 Mariánské údolí: jděte po modré značce proti proudu Říčky asi 1,2 km. Lze jít i po pravém břehu, kde značka nevede.

Příjezd na kole, parkování kol

Údolí Říčky je dobře přístupné na kole, nicméně v sezónních špičkách souběžný provoz cyklistů a pěších působí oběma skupinám problémy. Cyklisté by měli být ohleduplní k pěším. Je třeba se také připravit na to, že údolím vedou cesty s různými povrchy, takže nejlepší je zvolit horské kolo. Od zastávky autobusů 55 a 151 Mariánské údolí se ke hrázi vodní nádrže U Kadlecova mlýna dostanete velmi snadno.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkářům doporučujeme výlet od zastávky autobusů Mariánské údolí proti proudu Říčky po modré značce na levém břehu. Dostanete se až za Muchovu boudu, kam vede asfaltový povrch.

Rady a tipy

Pro děti je velmi přitažlivá zastávka Eldorádo s chovem domácích zvířátek, lanovými a dalšími atrakcemi a občerstvením cca 500 m od zastávky autobusů 55 a 151 směrem proti proudu. Je zde také parkoviště pro motorová vozidla, je ovšem placené. Kdo nechce platit, parkuje na točně autobusu č. 55.

Kousek odtud, v bočním údolí naleznete rázovitou restauraci U Raka a kousek proti proudu Penzion a restauraci Kadlecův mlýn.


Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu