Kontaktní informace
Dne 18. prosince 1897 byl zahájen provoz na železniční trati Beroun - Dušníky. Veřejnosti začaly sloužit tyto stanice (citace z dobového plakátu): Beroun (stávající připojující stanice c. k. st. drah), Vráž-Sv. Jan, Lodenice, Hořelice a Dušníky. Zastávka Beroun-Závodí bude až po zřízení příjezdu silnice pro dopravu osob a zavazadel veřejné dopravě odevzdána.
Jen dodejme, že Hořelice a Dušníky jsou historické názvy dvou vesnic, z nichž vznikla Rudná. Dodnes toto město obsahuje katastrální území Hořelice a Dušníky u Rudné.
V době počátků místní železnice byly Loděnice již významnou obcí, kde žilo v 88 domech 1224 obyvatel. Tento počet do roku 1921 narostl na 164 domů s 1506 obyvateli. Téměř v každém stavení žil nějaký živnostník nebo podnikatel. Na začátku 20. století bylo evidováno v Loděnici 90 živnostenských provozoven.
Roku 1900 byla Loděnice povýšena na městys.
Rok 1951 je pro Loděnici důležitým. Tehdy tady byly otevřeny Gramofonové závody, v nichž se vyráběly vinylové desky. Roku 1985 se firma vyznamenala nejrychlejší výrobou nahrávky. Večer sem přivezli lidé z plzeňského festivalu trampské, country a folkové hudby Porta zvukový záznam z koncertu . Ráno v dalším festivalovém dni se už v Plzni hotová "elpíčka" prodávala. Je zajímavé, že výroba se udržela i v době, kdy se předvídal pod náporem digitálních technologií její rychlý pád. Dnešní GZ Media je největším výrobcem gramofonových desek na světě.
Mezitím se na místním nádraží, kudy jezdily vlaky na trati Praha - Rudná u Prahy - Beroun děly zajímavé věci. Roku 1966 si nádraží vyhlédl štáb pro natočení nejdůležitějších scén filmu Ostře sledované vlaky podle knižní předlohy Bohumila Hrabala. Děj filmu se odehrává za II. světové války na nádraží v Kostomlatech nad Labem, kde Hrabal na dráze pracoval, mělo se tady i natáčet, ale volba nakonec padla na klidné Loděnice. Hrabal v knize popisuje události z března 1945, kdy na dráze pod Řípem skupina partyzánů zničila německý muniční vlak. Snímek byl prvotinou režiséra Jiřího Menzela, který tehdy zvolil hvězdné herecké obsazení: Josef Somr, Václav Neckář, Vlastimil Brodský, Květa Fialová, Josef Abrhám, Jiří Kodet.
Film dodnes fascinuje drsným humorem, netradičním pohledem na okupaci, hereckými výkony a ikonickou scénou, kdy mladý železničář Miloš Hrma (Václav Neckář) drážním razítkem označuje pozadí mladé Jitky Zelenkové. Z mladého nevinného chlapce se stává hrdina, který na závěr filmu odpálí okupantský vlak s municí.
Snímek se setkal s mimořádným ohlasem v Československu i v zahraničí, získal několik ocenění a r. 1968 dokonce Ocsara za nejlepší cizojazyčný film.
Malým odbočením připomeneme, že Loděnice jsou vstupní branou do Českého krasu. Nejen pro turisty, ale i pro průmysl se staly důležitými, když tady byla v 80. letech 20. století dána do provozu vápenka, která zpracovávala místní surovinu. Protože vápenec z okolních lomů má růžové zbarvení, mělo stejnou barvu i vápno tady vyráběné. Z loděnického nádraží vedla do vápenky vlečka, na nádraží s několika kolejemi stály desítky nákladních vagonů a trať byla velmi frekventovaná. V bývalé vápence je jen expediční středisko, vlečka není provozována. Pro provoz osobní dopravy stačí dvě koleje.
Taková slavná obec... Jak sem nalákat turisty?
K dílu, které mělo připomenout historii trati a natáčení legendárního filmu, se čelem postavilo několik lidí z místních spolků. Byli to hlavně Alena Heinrichová, Pavel Machač a Martin Bok. Pomohla jim finančně obec, České dráhy, SŽDC (dnes Správa železnic). Cílem bylo vybudovat malé muzeum, které má připomenout práci železničářů, místní dějiny se třemi vlečkami a třemi lanovkami a samozřejmě natáčení Ostře sledovaných vlaků. Tři nadšenci budovali expozici v rekordně krátkém čase šesti týdnů bez nároku na odměnu. O výtvarnou podobu se postarali Eva Richterová a Tomáš Rada. Pomáhalo mnoho dalších místních lidí a organizací.
Muzeum bylo otevřeno v roce, kdy dráha Beroun - Dušníky slavila 120 let zahájení provozu.
Uvnitř se mj. nachází pravděpodobně nejmenší kino na světě. Jsou v něm 4 místa k sezení.
Otevírací doba:
IV.-X. So - Ne 9 - 17
Základní vstupné:
"Spíše dobrovolné"
Podle:
Kde se natáčel oscarový film? „Pakárna“ je dnes Muzeum Ostře sledovaných vlaků | RAILTARGET, 29. 12. 2024
Z historie obce - Oficiální stránky obce Loděnice, 10. 3. 2025
Museum trati a Ostře sledovaných vlaků - Oficiální stránky obce Loděnice, 10. 3. 2025
Umístění
49°59'34.181"N, 14°9'45.783"E
Adresa
Loděnice 267 12- Katastrální území
- Loděnice u Berouna
- Nadmořská výška
- 255 m.n.m.
- Základní číselné údaje
- Železniční stanice Loděnice na trati Dušníky - Beroun stojí od roku 1897 (zahájení provozu). Film Ostře sledované vlaky v Loděnicích natočil režisér Jiří Menzel r. 1966 podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala. V roce 1968 film získal Cenu Americké akademie filmových umění a věd - Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Kniha i film jsou inspirovány skutečnou válečnou událostí z r. 1945, která se udála v Lysé nad Labem. Muzeum bylo otevřeno r. 2017.
Přístup
Příjezd vlakem
Jeďte do žst Loděnice u Berouna na trati Praha-Smíchov - Rudná u Prahy - Beroun.
Příjezd jinou hromadnou dopravou
Do Loděnice můžete přijet i autobusem. Zastavují tady některé spoje na linkách Praha - Beroun (-Zdice). Autobusy zastavují většinou ve středu obce, některé zajíždějí k železniční stanici.
Příjezd osobním autem, parkování
Parkovat lze přímo u železniční stanice.
Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu
K železniční stanici nejezděte, neotočili byste se tam. Bus nechte na rozšířeném prostoru u hlavní silnice.
Přístup pěšky
K nádraží vede červená značka a poblíž něj i modrá značka.
Příjezd na kole, parkování kol
Viz příchod pro pěší. Velice doporučujeme cyklovýlet z Loděnice přes Svatý Jan pod Skalou k Berounce a podél ní buď do Berouna nebo do Karlštejna.
Poznámky pro vozíčkáře
Budete potřebovat doprovod, aby vám pomohl překonat jeden schod.