Palouk U Brněnky

Odpočinkové místo v lese u Babic nad Svitavou


Palouk U Brněnky (na turistických mapách rozcestí Nad Arboretem) je nádherné lesní prostranství poblíž Arboreta Řícmanice na křižovatce červené a modré turistické značky. Travnaté plochy stíněné mohutnými stromy, zejména borovicemi lákají za slunečného počasí k odpočinku.

Umístění

GPS souřadnice

49°15'49.844"N, 16°41'16.021"E

Adresa

Babice nad Svitavou 664 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Babice nad Svitavou
Nadmořská výška
350 m.n.m.
Základní číselné údaje
Palouk zaujímá plochu cca 0,95 ha.

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do železničních zastávek Bílovice nad Svitavou nebo Babice nad Svitavou a pak pokračujte podle rad pro přístup pěšky.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Autobusem je možno do Bílovic přijet spoji linky 75. Nastoupit můžete v Brně, kde se jedna z vhodných nástupních zastávek jmenuje Stará osada, vystupujte na zastávce Bílovice nad Svitavou, Žižkova. Pak pokračujte podchodem pod žel. tratí podle rad pro přístup pěšky.

Příjezd osobním autem, parkování

Parkovat osobním autem lze v centru Bílovic nad Svitavou, a to naproti nákupnímu centru. Je také možno omezeně parkovat na palouku Žitůvky mezi Kanicemi a Babicemi.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zájezdový autobus zcela určitě bude mít s parkováním v Bílovicích potíže. V ulici Komenského je první možnost, další možnost je u sokolovny. Nicméně pro exkurzi do arboreta většina řidičů zvolí možnost zaparkovat bus na silnici mezi Babicemi a Kanicemi na palouku Žitůvka. Mnoho motorových vozidel se sem ale nevejde.

Přístup pěšky

Pro příznivce hromadné dopravy nejlepší, i když nikoli nejkratší přístup je z Bílovic nad Svitavou. Vystupte z vlaku v železniční zastávce a dejte se ulicí Komenského do středu obce k autobusové zastávce nazvané Bílovice nad Svitavou, Žižkova. Podejděte železniční trať pěším podchodem, za ním se dejte vlevo a pak vpravo po lávce přes řeku Svitavu, na druhém břehu najděte v úzkých uličkách červenou značku a stoupejte spolu s ní nejprve mezi vilami, k fotovoltaické elektrárně a nakonec lesem k palouku U Brněnky. Sem je to z bílovické železniční zastávky 2,6 km. 

Nejkratší přístup budou mít příznivci auta.

Ti mohou (s maximálním ohledem na přírodu) auto zaparkovat na palouku Žitůvky mezi Kanicemi a Babicemi. Vede tu modrá značka. Jděte po ní nebo po lesní cestě zvané Brněnka. K palouku U Brněnky je to 1,6 km

A konečně ze železniční zastávky Babice nad Svitavou.

Vydejte se ze železniční zastávky vzhůru po modré značce po lesní silničce, kterou však značení brzy opustí a vede podél potoka. Zanedlouho potok přejde a přidá se k větší lesní cestě. Držte se značky, jděte stále téměř k jihu. Takto sice poněkud  minete arboretum Řícmanice a dojdete k palouku, ale k arboretu se můžete 400 m vrátit. Cesta mezi vlakovou zastávkou a paloukem měří cca 2 km.  

Příjezd na kole, parkování kol

Na horském či trekovém kole lze "šikovně" k arboretu přijet po cestě zvané Brněnka. Od silnice Babice - Kanice budete k arboretu šlapat 1,6 km.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkáři se k arboretu dostanou po silnici Brněnka od zaparkovaného auta na palouku Žitůvky mezi Kanicemi a Babicemi. Pro zdolání některých stoupání doporučujeme, aby měli doprovod.

Rady a tipy

Doporučujeme skupinám, aby si k výletu do těchto končin objednaly exkurzi do arboreta . Den otevřených dveří je jinak jen jednou ročně!

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu