Vodní nádrž Pod Hrádkem

Vodní nádrž v Mariánském údolí vyhledávaná Brňany ke koupání


Na vodním toku Říčce, který sbírá vody v jižní části Moravského krasu, byla postavena v 60. letech 20. století kaskáda malých vodních nádrží, jejichž prvotním účelem bylo vytvořit zásobu vody potřebnou pro výrobu vápna a cementu v nedaleké Mokré, ale podstatně více se ujaly další funkce vybudovaných vodních děl. Nejinak tomu bylo i u vodní nádrže Pod Hrádkem.

Hrádkem se v tomto případě míní Horákovský hrad, který Říčka obtéká dlouhým meandrem, další pak navazuje v opačném směru, a díky tomu má zatopené území víceméně tvar písmene S.

Vodní nádrž Pod Hrádkem byla vybudována v l. 1964-67 a dnes je vyhledávána Brňany i dalšími návštěvníky jako oáza klidu. U hráze a na několika místech při levém břehu lze najít mezi souvislým lesním porostem menší plácky pro lenošení u vody a koupání. Údolí je však v těchto místech dosti úzké s prudkým sklonem bočních svahů, voda tedy rychle přechází do velkých hloubek. Také tu chybí občerstvení. Obojí je zřejmě příčinou skutečnosti, že pro koupání je daleko více vyhledávána níže po proudu situovaná vodní nádrž u Kadlecova mlýna. Nevýhodou (společnou pro všechny nádrže na Říčce) je skutečnost, že kvalita vody není kontrolována. Při úvaze, zda do ní opravdu vlezete, se řiďte zdravým úsudkem.

Podle:

http://www.vlisni.cz/ponorna-ricka-od-propadani-az-cerneho-more, 12. 2. 2014


Umístění

GPS souřadnice

49°12'59.530"N, 16°43'9.175"E (hráz)

Adresa

Brno-Líšeň
Brno 628 00

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Líšeň
Nadmořská výška
265 m.n.m. (hráz)
Základní číselné údaje
Rozloha vodní plochy je 6,69 ha.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanice je Brno hlavní nádraží, odkud se do Brna-Líšně, na konečnou autobusu č. 55 nebo 58 dopravíte s jedním přestupem na zastávce Stará Osada. Také můžete jet do stanice Brno-Židenice, kde autobusy 55 a 58 svoji jízdu do Brna-Líšně začínají.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Autobus č. 55, 151, zastávka Mariánské údolí, odtud pěšky po modré značce.

Autobus č. 58, konečná zastávka Líšeň, hřbitov, odtud pěšky po žluté značce.

Příjezd osobním autem, parkování

Větší parkoviště osobních aut je v Brně - Líšni při  zastávce autobusů 55 a 151 Mariánské údolí, naopak v Líšni u hřbitova na konečné autobusu 58 je parkovacích míst zoufale málo.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zájezdový autobus může parkovat na tomtéž místě jako osobní auta. Parkování u líšeňského hřbitova nepřichází v úvahu.

Přístup pěšky

Z Brna-Líšně, zastávky autobusů 55 a 151 Mariánské údolí: jděte po modré značce proti proudu Říčky asi 2,3 km.

Z Brna-Líšně, konečné zastávky autobusů 58 u hřbitova: sejděte do údolí Říčky po žluté značce, přejděte po hrázi vodní nádrže Muchova bouda na levý břeh a pak jděte kousek na tomto břehu po proudu po modré značce. Celkem ke hrázi asi 2,5 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Údolí Říčky je dobře přístupné na kole, nicméně v sezónních špičkách souběžný provoz cyklistů a pěších působí oběma skupinám problémy. Cyklisté by měli být ohleduplní k pěším. Je třeba se také připravit na to, že údolím vedou cesty s různými povrchy, takže nejlepší je zvolit horské kolo. Od zastávky autobusů 55 a 151 Mariánské údolí se ke hrázi vodní nádrže Pod Hrádkem dostanete velmi snadno.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkářům doporučujeme výlet od zastávky autobusů Mariánské údolí proti proudu Říčky po modré značce na levém břehu. Dostanete se až za Muchovu boudu, kam vede asfaltový povrch.

Rady a tipy

Pro děti je velmi přitažlivá zastávka Eldorádo s chovem domácích zvířátek, lanovými a dalšími atrakcemi a občerstvením cca 500 m od zastávky autobusů 55 a 151 směrem proti proudu. Je zde také parkoviště pro motorová vozidla, je ovšem placené. Kdo nechce platit, parkuje na točně autobusu č. 55.

Kousek odtud, v bočním údolí naleznete rázovitou restauraci U Raka a kousek proti proudu Penzion a restauraci Kadlecův mlýn.


Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu