Železniční stanice Lednice

Budova z neobvyklého materiálu


Lednice se dočkala železničního spojení díky výstavbě místní trati z Břeclavi, přesně řečeno z Bořího lesa (odbočkou z trati Břeclav - Mikulov). Provoz byl zahájen 17. 11. 1901. Stalo se tak velmi dlouho poté, co existovala v Břeclavi první železniční trať na území dnešního Česka, spojnice Wien - Brno (od r. 1839). Trať do Lednice byla vedena loukami a lesy, v jednom místě mezi vodními plochami, kde stavbařům posloužila k položení kolejí hráz Prostředního rybníka. Trať v Lednici končila. Nikdy nebyla zaznamenána snaha vést ji někam dál. 

Budova železniční stanice v Lednici stojí od r. 1901, projektantem byl Carl Weinbrenner. Je to volně stojící jednopatrový objekt v historizujícím stylu obdélného půdorysu se středním rizalitem. Postaven byla z kamene a glazovaných cihel, na jejichž výrobu se specializovala lichtenštejnská továrna v Poštorné. Krytinou je keramická taška. Již roku 1958 byla budova nádraží prohlášena kulturní památkou. 

Zvláštností je, že mezi kolejemi jsou symetricky vysazeny dvě trojice smrků pichlavých (Picea pungens). 

Pravidelný provoz vlaků mezi Břeclaví a Lednicí skončil r. 2003. V současnosti do Lednice občas zavítají vlaky při příležitostných jízdách, historické vlaky jezdí v letní sezoně v sobotu a v neděli. 

Podle: 

http://www.vlak.wz.cz/trate-data.html, 22. 2. 2019

https://iispp.npu.cz/mis_public/documentDetail.htm?id=269304, 22. 2. 2019
     Umístění

GPS souřadnice

48°47'39.315"N, 16°48'6.455"E

Adresa

Nádražní 336
Lednice 691 44

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Lednice na Moravě
Nadmořská výška
174 m.n.m.

Přístup

Příjezd vlakem

Ačkoli stojíte na nádraží, do Lednice se za normální situace vlakem nedostanete. Historické vlaky 4 krát denně sem jezdí z Břeclavi jen od května do začátku září v sobotu a v neděli. 

Do Lednice se jinak můžete vlakem dopravit dvojím způsobem. Buď jeďte do stanice Podivín na trati Brno - Břeclav a pak pokračujte autobusem nebo jeďte do stanice Valtice město na trati Břeclav - Znojmo a pak dále pokračujte autobusem.Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Lednice jezdí dvě autobusové linky s celotýdenním provozem.

Linka 555 Valtice - Lednice - Podivín (vlaková zastávka Valtice město je v těsné blízkosti autobusové zastávky Valtice žel. st., v Podivíně autobusy taktéž navazují na železniční dopravu).

Linka 570 Mikulov - Lednice - Břeclav má také návaznost v Mikulově i v Břeclavi na vlaky.

Příjezd osobním autem, parkování

V Lednici je několik parkovišť, všechna jsou placená. Do Nádražní ulice je z obou stran zákaz vjezdu. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

V Lednici je několik parkovišť, jedno mohou použít i zájezdy s autobusy (ul. 21. dubna).

Přístup pěšky

K nádraží vede pozoruhodná pěšina ze zámeckého parku. 

Příjezd na kole, parkování kol

Na lednické nádraží se ze všech směrů dostanete na kole pohodlně.  V areálu zámku a parku je ale přísný zákaz jízdy na kole. 

V okolí Lednice je velká spousta možností pro cyklistické výlety. Hezká a rovinatá je např. trasa 41 z Břeclavi do Lednice lužním lesem, kterou zvládnou i začátečníci a není na ní potřeba horské kolo, stačí silniční.

Poznámky pro vozíčkáře

Nádraží v Lednici je dobře dostupné pro vozíčkáře - jen ale pro menší exkurzi. Nádraží není bezbariérové. Kdybyste sem chtěli přijet některým zvláštním vlakem, nezvládli byste z něj vystoupit. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu