Akvaduktů je už od dob římské říše v Evropě velký počet. Většina jich na trase dálkového vodovodu sloužila k překonání údolí a tím přispěla k zásobování měst životodárnou kapalinou. V západní Evropě, zejména ve Francii, vznikalo později od 17. století mnoho průplavů, jejichž trasy mnohdy překonávaly stávající údolí s řekami smělými průplavovými mosty, čili také akvadukty.
V Česku akvadukty také existují, ovšem v daleko menším měřítku než v západní Evropě. Jsou na několika vodních kanálech na Šumavě, v Třeboňské pánvi, východně od Znojma a u Pardubic. O akvaduktech ve východních Čechách je turistická veřejnost informována asi nejméně. Pojďme se podívat do rovinaté krajiny u Sezemic.
Městem těsně před ústím do Labe protéká řeka Loučná, která v minulosti obtěžovala obyvatele častými povodněmi. Proto byl její tok zregulován, takže dnešní zcela rovné koryto vede docela daleko od centra. Socialističtí zemědělci dílo svých předchůdců dokonali a narovnali toky všech potoků v okolí. Jen na jeden nesáhli.
Je jím Mlýnský potok, který ale vlastně potokem není. Když mlýn v Sezemicích potřeboval dostatek vody, byl na řece Loučné vybudován jez, z něhož vpravo odbočuje klikatý náhon, jemuž obyvatelé začali říkat Mlýnský potok, i když se jedná o umělý tok. Na své trase mezi jezem a Sezemicemi budovatelé náhonu museli překonat potok Zadní Lodrantku, která je pravostranným přítokem Loučné. Nehodlali ji do nového hydrografického systému zařadit, a proto Mlýnský potok "posadili" do akvaduktu nad ni.
Důkladnou stavbu vodního mostu z r. 1892 tvoří dva segmentové oblouky z pískovcových kvádrů, které se opírají o dno a břehy potoka. Na nich spočívá betonové koryto náhonu s cihlovými boky, které jsou chráněny betonovými deskami. Most je asi 13 m dlouhý a 6 m široký. Za normálního vodního stavu je výškový rozdíl hladin asi 230 cm. Stavbě se nejčastěji říká Velký sezemický akvadukt. Nedaleko odtud ještě najdete Malý sezemický akvadukt (souřadnice 50°3'2.718"N, 15°51'34.435"E), který je křížením dvou umělých toků - Zminky (přesněji Dvakačovického kanálu) a Barevny (Malokolodějského odpadu). K malému akvaduktu nevede žádná cesta a okolní pole jsou často neschůdná.
Nedaleko Velkého sezemického akvaduktu můžete obdivovat také umění našich předků, kteří dokázali vodní stavbu Mlýnského potoka nádherně včlenit do krajiny a postavili ji klikatou. Člověka neznalého původu stavby ani nenapadne, že je umělá. Zadní Lodrantka a nedaleká Loučná štěstí při regulaci neměly, jsou nudně rovné.
Poblíž Mlýnského potoka byl vybudován sympatický turistický přístřešek.
Oba akvadukty jsou prohlášeny technickou památkou. Pohledy na ně ale v budoucnu mohou být ohroženy stavbou obchvatu Sezemic, jehož trasa je naplánována v těsném sousedství většího z nich.
Podle:
Duchoň, J.: Vodní mosty v Čechách, In: Geografické rozhledy 5/92-93, str. 134
https://cs.wikipedia.org/wiki/Sezemické_akvadukty, 22. 5. 2019
Umístění
50°3'35.269"N, 15°51'34.046"E
Adresa
Sezemice 533 04- Katastrální území
- Sezemice nad Loučnou
- Nadmořská výška
- 223 m.n.m.
- Kategorie chráněného území
- Most je 13 m dlouhý a 6 m široký. Výškový rozdíl hladin je za normálního stavu vody asi 230 cm. Akvadukt byl vybudován r. 1892.