Nasavrky jižně od Chrudimi se mohou pochlubit neobvyklou zajímavostí. Na severně orientovaném svahu asi 100 m od náměstí se nachází jiné prostranství - sad stromů kaštanovníků setých (Castanea sativa) s ojedinělým zastoupením dalších dřevin (topolu, břízy, lípy aj.). Kaštanovník setý známý spíše jako jedlý kaštan je subtropickou dřevinou, která ve větším množství roste v Česku jen na dvou místech. Jsou jimi Chomutov a Nasavrky.
Sad jedlých kaštanů pochází z r. 1776, kdy jej založil kníže Auersperg. Ten ze své cesty z Itálie přivezl 6 sazenic, které nechal vysadit u zámku v Nasavrkách. Postupem doby přibývaly další stromky, až vznikla dnešní unikátní Kaštanka, v níž roste asi 100 stromů, z toho asi 20 z původní výsadby. Kmen nejmohutnějšího kaštanovníku zvaného Knížák, má v obvodu 534 cm.
Počet stromů v sadu se během historie měnil podle jejich zdravotního stavu. Například r. 1989, kdy ochránci přírody navrhovali Kaštanku k prohlášení za chráněné území, jich bylo 138. Roku 1997 prováděla dr. Božena Gregorová z Agentury ochrany přírody a krajiny v Praze posuzování zdravotního stavu stromů a napočítala jich 125. Některé kaštanovníky podlehly inkoustové chorobě způsobené houbou Phytophthora cambivora. Onemocnění se projevuje řídce olistěnými korunami, zmenšenými a do žluta zbarvenými listy, místy zcela suchými odumírajícími větvemi. Původně bělavé dřevo se pod nemocnou kůrou zbarvuje do červenofialova nebo hnědofialova. Houba dokonce do inkoustových odstínů zabarvuje půdu kolem kořenů.
Odborníci se shodli na nutnosti sad zachránit a použili dle rad Boženy Gregorové 1 až 2 krát ročně ekologické přípravky Ibefungin (od r. 2008 Supresivit) a kyselinu boritou. Od té doby se prořezávají koruny stromů, některé stromy se kácejí, jiné vysazují, pařezy po vykácených stromech jsou odstraňovány frézou, listí je shrabáváno a odváženo, tráva se 3 krát ročně seká, ze spadlých plodů odborníci sestavují genovou databanku s předsevezím, že nová výsadba bude uskutečňována výhradně ze semen získaných místním sběrem a žádná semena nebudou dovážena. Léčba byla účinná, ale houba v půdě stále přežívá. Je ale pravdou, že kaštany by se v sadu množily pravděpodobně i bez zásahu člověka, protože některá semena spadlá pod stromy vyklíčí a jsou z nich mladé stromečky.
Sad Kaštanka je neobyčejně malebný v každé roční době a je volně přístupný. V jedné části Kaštanky je odpočinkové místo s lavičkami a prolézačkami pro děti.
Podle:
Umístění
49°50'48.075"N, 15°48'11.052"E
Adresa
HavlíčkovaNasavrky 538 25
- Katastrální území
- Nasavrky
- Nadmořská výška
- 470 m.n.m. - 487 m.n.m.
- Základní číselné údaje
- Nejstarší strom v sadu byl vysazen r. 1776. Sad má rozlohu 2,89 ha. Jeho ochrana byla vyhlášena r. 1990.
- Kategorie chráněného území
- Chráněná krajinná oblast Železné hory Přírodní památka Kaštanka