Historický střed obce Tmaň na Berounsku nedaleko hranic Českého krasu zaujímá rozsáhlý areál zámku a pivovaru. Ani jeden z objektů není veřejnosti přístupný a ačkoli se jedná o zajímavé doklady naší historie, zámek i okolní budovy trpí chátráním. Znalci ale jistě ocení některé stavební prvky. Zajímavé je, že o tmaňském zámku je málo běžně dostupných údajů a ty se navíc neshodují.
Tmaň je v historii uváděna poprvé již r. 1170, kdy zde sídlili bratři Havel a Budislav. Další zápis z r. 1315 uvádí rozdělení Tmaně na východní část, která patřila církvi a západní část, kde stál světský dvorec s tvrzí. Poznamenejme, že tento výklad nemusí být správný, protože Tmaň se geograficky spíše dělí na jižní a severní část. Anebo se v historickém zápise myslí pouze Tmaň v okolí zámku, která je skutečně starší než severně položená část se sídlištěm.
Roku 1380 se jako vlastník tvrze uvádí vladyka Albert. Není ovšem známo, kde přesně tvrz stála. Byla situována v poloze dnešního zámku nebo jinde (takže později zanikla)?
V 16. století již byl (podle serveru hrady.cz) postaven renesanční zámek (snad přestavbou starší tvrze...). První písemná zmínka o zámku pochází z r. 1540, jiné údaje nejsou k dispozici. Na přelomu 16. a 17. století měla se jako vlastník uvádí Anna Trmalová z Losu a její syn Zdeněk z Losu. Zdeněk z Losu umírá r. 1619, jeho synovi Vladimírovi byl majetek zkonfiskován r. 1622. na což byla tvrz zkonfiskována v roce 1622 jeho synovi Vladimírovi.
Barokní přestavba byla provedena v 18. století, drobné stavební úpravy a dostavba hospodářských budov byly učiněny pak v 19. století. Podle verze Národního památkového ústavu renesanční stavba nebyla provedena, ale v 18. století proběhla barokní přestavba gotické tvrze. Národní památkový ústav uvádí jako majitele bez bližšího časového zařazení rod Trmalů z Toužic, který hrady.cz pomíjejí.
Jisté je, že novější historie zámku vůbec nepřála. V l. 1827-62 panství vlastnila rodina Mudrochů (r. 1832 byl Karel Antonín Mudroch rektorem Karlovy univerzity), v l. 1862 až 1948 rodina Nolčů. Jim byl zámek zabaven a správcem objektu byl pak Místní národní výbor Tmaň, který zde zřídil několik nájemních bytů. Ostatní hospodářské budovy spravovalo devastujícím způsobem JZD Bykoš.
Po roce 1989 se o zámek již nikdo nestaral a všechny jeho objekty chátrají.
Součástí zámku byl i park, který byl založen r. 1830. Byl sice rozlohou nevelký, nicméně v něm údajně měly být rozmístěny dřevěné odpočinkové altánky, vodní nádrže a užitková zahrada (viz popis dle dokumentů Památníku národního písemnictví z r. 1975 -npu.cz). Po roce 1948 ale byl park zčásti přeměněn na soukromé zahrádky, na další části byla umístěna sportoviště. V jedné době sídlil ve Tmani hokejový klub, který část parku používal jako ledové kluziště pro oficiální zápasy. Diváci tehdy stáli okolo hrazení - tribuny tu postaveny nebyly. Sportovní "tradice" přežívá dodnes, neboť park není udržován, ale zato jsou v něm provozu dva tenisové kurty.
Vraťme se k zámku.
Patrový objekt stojí na půdoryse téměř ideálního čtverce, který uzavírá obdélníkové nádvoří. Nad jižním křídlem je hranolová dvoupatrová barokní věž. Zámek je kryt mansardovou střechou. Některé prameny uvádějí, že v severním křídle je k nalezení pozůstatek zdiva gotické tvrze. V přízemí je jeden pravoúhlý kamenný portál pozdně gotický, v nádvoří jsou dva kamenné portály barokní. Přízemní místnosti byl opatřeny hřebínkovými klenbami, patro je plochostropé. Zámecká kaple byla zasvěcena P. Marii.
Blízko zámku ještě stojí domek zahradníka, sýpky, chlévy a hospodářský dvůr.
Zámek není přístupný a jeho technický stav se rok od roku zhoršuje. Hospodářské budovy jsou také devastovány a některé navíc jsou otevřené a volně prostupné (na vlastní nebezpečí). Bývalý park má podobu lesa a projít jej lze.
Podle:
https://www.pamatkovykatalog.cz/zamek-2326116, 27. 7. 2019
https://www.hrady.cz/index.php?OID=8796, 27. 7. 2019
Umístění
49°54'14.439"N, 14°2'8.274"E
Adresa
Tmaň 267 21- Katastrální území
- Tmaň
- Nadmořská výška
- 349 m.n.m.