Boží muka sv. Antoníčka nad Mohelenskou stepí

Drobná stavbička na nápadném místě


Zděná boží muka sv. Antoníčka nad Mohelenskou hadcovou stepí jsou krásným příkladem drobné architektury  moravského venkova, která je v kontrastu k okolní travnaté krajině a přitom s ní dokonale souzní. Stavbička má  čtvercový půdorys a místní umělec ji v době baroka vybudoval v "patrech", která přibližně v polovině oddělil římsou a prolomil ze všech stran půlkruhově zaklenutými nikami. Nízkou stanovou střechu opatřil křížkem.

Podle:

https://www.pamatkovykatalog.cz/bozi-muka-686534, 10. 2. 2020


Umístění

GPS souřadnice

49°6'36.309"N, 16°11'4.503"E

Adresa

Mohelno 675 75

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Mohelno
Nadmořská výška
385 m.n.m.
Základní číselné údaje
Rozloha národní přírodní rezervace je 48,1 ha. Vyhlášena byla r. 1952.
Kategorie chráněného území
Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do železniční stanice Ivančice (konečná na odbočné trati z Moravských Bránic). Z Brna sem jezdí některé vlaky přímo, jiné s přestupem v Moravských Bránicích. Můžete vystoupit v žst Tetčice na trati Brno - Jihlava. Z obou uvedených míst dál pokračujte autobusem.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Nejbližší obcí je Mohelno. Jezdí sem autobusová linka 423 Rosice - Tetčice, žel. st. - Ivančice, nám. - Oslavany aut. st. - Mohelno. Všimněte si, že v Tetčicích snadno přestoupíte z vlaku na tento autobus a jízdní řády na těsné přípoje z Brna opravdu pamatují. V Ivančicích autobus k železniční stanici nezajíždí, je nutno kus cesty přejít pěšky. Spoje linky 423 jsou v provozu v pracovní dny i v sobotu a v neděli a v letní polovině roku lze o víkendech na vybraných zastávkách vyložit a naložit  kromě osob i jízdní kolo. V Mohelně vystupte na konečné. Do Mohelna jezdí i autobusy z Kralic nad Oslavou od železniční stanice, z Náměště nad Oslavou i ze Třebíče, ale žádný z nich nejede o víkendu.

Příjezd osobním autem, parkování

Nad horním (tedy jižním) okrajem obce Mohelno je přírodní parkoviště pro auta.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Nad horním (tedy jižním) okrajem obce Mohelno je přírodní parkoviště pro auta. Mohou sem zajet i autobusy.

Přístup pěšky

Prohlídku památky určitě spojte s vycházkou v národní přírodní rezervaci Mohelenská hadcová step. Rezervací vede 3 km dlouhá naučná stezka s počátkem na parkovišti nad Mohelnem. Údolím Jihlavy vede dálková červená značka Ivančice - Vladislav a také modrá značka do Kralic nad Oslavou.

Příjezd na kole, parkování kol

K parkovišti i k památce se sice dostanete na kole, ale na kole rezervaci neprojedete. Bicykly je třeba zamknout nebo hlídat na parkovišti určeném pro auta.

Poznámky pro vozíčkáře

K památce a na vyhlídku nad rezervací se od parkoviště s určitými problémy a s fyzicky zdatným doprovodem vozíčkář dostane. Jinam ne.

Rady a tipy

Okolí Mohelna nabízí k výletům spoustu krásných civilizací málo dotčených míst na řece Oslavě, např. okolí zámečku Vlčí kopec nebo u Ketkovického mlýna.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu