Lelkovadlo

Recesistická zastávka na křižovatce pod skalnatým hřebenem Babího lomu


Severně od obce Lelekovice v okrese Brno-venkov turisté velmi rádi navštěvují lesy protkané vycházkovými cestami i silničkami vhodnými pro jízdu na kole. K návštěvě láká především skalnatý hřeben Babí lom s rozhlednou.

Pod Babím lomem vede na jeho východním úbočí silnice z  Lelekovic. Na jedné z křižovatek na této silnici, kde se střetávají turistické trasy, bylo roku 2001 podle návrhu výtvarníka Nováka postaveno odpočívadlo zvané Lelkovadlo. Přesně řečeno, Lelkovadlem se označuje jen dřevěná trojnožka, pod níž je možno vstoupit. Pokud někdo chytá lelky, může si být jist, že jen tak se jich nezbaví.  Jedině vstupem pod Lelkovadlo lelci z člověka vylezou, dokonce je jich na stropě několik odchycených. Ať této lelekovické novodobé legendě věříte či nikoliv, doporučujeme se na zajímavě řešeném odpočívadle zastavit a kochat se okolím, pokud vám to turistický ruch na blízké křižovatce dovolí.

Podle:

http://www.lelekovicko.wbs.cz/Jine-stavby.html, 21. 4. 2015Umístění

GPS souřadnice

49°18'43.004"N, 16°35'0.329"E

Adresa

Lelekovice 664 31

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Lelekovice
Nadmořská výška
473 m.n.m.
Základní číselné údaje
Odpočinkové místo Lelkovadlo bylo vybudováno roku 2001.

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší stanicí je Kuřim. Ještě menší kus cesty půjdete ze železniční zastávky Česká, ale část pochodu přes Lelekovice je třeba absolvovat po neatraktivní silnici.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do nejbližší obce Lelekovice jezdí z Brna-Králova Pole, nádraží autobus č. 41. Vystupte v zastávce Lelekovice, náves.
Dostanete se sem i z Kuřimi, žst některými spoji autobusu č. 310. Z tohoto autobusu můžete ale vystoupit i ve vesnici Podlesí a jít do oblasti Babího lomu a Lelkovadla už odtud. V Podlesí, rozc. zastavuje i autobus č. 301 na lince Brno, Královo Pole nádraží - Lysice - Kunštát - Bystré.

Do Vranova jezdí některé spoje autobusu č. 57 z Brna-Husovic, nádraží a některé spoje linky autobusu č. 310 z Kuřimi, žst.

Příjezd osobním autem, parkování

Na lesní silnici kolem Lelkovadla je zákaz vjezdu. Auto lze bez problémů zaparkovat v Lelekovicích, ve Vranově nebo v Podlesí.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Pro zájezdy doporučujeme nechat vystoupit účastníky z autobusu ve Vranově, kde si též mohou prohlédnout klášter a hrobku a čekat na ně po absolvování jejich pěší trasy přes Lelkovadlo a Babí lom v Lelekovicích.

Přístup pěšky

Předpokládáme, že pěší turista bude chtít navštívit rozhlednu Babí lom a až teprve na druhém místě Lelkovadlo a podle toho navrhujeme přístupové trasy  ze tří směrů:


Z Kuřimi, žst po modré značce do vesnice Podlesí (mírně zvlněný profil), pak stoupáním (místy prudkým) stále po modré na rozcestí Pod Babím lomem, kde odbočte vpravo na žlutou značku k rozhledně - celkem 4,5 km. Pak po hřebeni po červené a sestoupit k Lelkovadlu, celkem další 1,3 km.

Z Vranova po červené značce krátce stoupejte ven z obce, pak přes lesy je mírné stoupání nebo rovina, na rozcestí U Jelínka rovně k Lelkovadlu. Celekm 2,3 km. Pak jděte stále rovně a stále po červené stoupáním na hřeben a po hřebeni jděte vlevo k rozhledně - celkem dalších 1,3 km.

Z Lelekovic od zastávky autobusů vede k rozhledně červená značka. Ta sice činí přístup relativně krátkou záležitostí (2,6 km), ve druhé části je ale výstup značně příkrý. Od rozhledny je to k Lelkovadlu po červené dalších 1,3 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Východně od hřebene Babího lomu vede lesní asfaltová silnice (vede po ní i cyklotrasa Petra Bezruče), po níž lze přijet od Lelekovic na rozcestí s Lelkovadlem.

Dobře sjízdná je i lesní cesta od severu ze Svinošic značená jižně od vsi žlutou značkou, po 1 km už v lese jeďte k jihu bez značení.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkář s doprovodem se poměrně snadno může k Lelkovadlu dostat z Lelekovic. Pro překonání stoupání si ale vezměte doprovod. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu