Velké Dářko

Nejrozlehlejší rybník na Vysočině


Velké Dářko je nejrozlehlejší a pravděpodobně také nejnavštěvovanější rybník na Českomoravské vrchovině. Byl zbudován kolem roku 1480 na řece Sázavě, která je v této oblasti ještě potokem. Pod rybníkem se nachází celá řada obcí s dřívějšími mlýny, pilami a hamry, pro jejichž majitele byla regulace průtoku vody životně důležitá. Dříve se v některých zdrojích uvádělo, že řeka Sázava ve Velkém Dářku začíná, není to ale pravda. Její pramen najdete v lesích východně od osady Nová Huť. Rybník je ale napájen nejen pramennou zdrojnicí Sázavy, ústí do něj řada dalších potůčků. 

Také se dříve uvádělo, že severně od Velkého Dářka se nachází bifurkace, místo, kde voda z mokřadů odtéká do dvou různých povodí. To je pravda jen částečně. Ze světa je znám příklad bifurkace na souřadnicích 3°8'21.491"N, 65°52'42.675"W, kde z řeky Orinoko odbočuje rameno Casiquiare, které se v rovinaté krajině již do Orinoka nevrátí a jeho vody se dostanou do jiného povodí, do povodí Amazonky. Taková situace severně od Velkého Dářka není. Je tu "jen" v ploché sníženině mezi Velkým Dářkem na jihu a Malým Dářkem na severu nejasná hranice mezi povodími Sázavy a Doubravy, ale o dělení ramen řeky s odtoky do dvou různých povodí se rozhodně nejedná. 

Hráz Velkého Dářka je dlouhá 457 m, je budována z hlíny v náspu až 12 m vysokém. Zadržuje až  3,56 mil. m³ vody, jejíž největší hloubka je 4 m, průměrná 1,5 metru. 

Voda v rybníce má zvláštní vlastnosti. Na okrajích je rybník poměrně mělký, takže za horkých letních dní se v něm voda rychle ohřeje na teplotu vhodnou ke koupání. Vzhledem k blízkým rašeliništím je voda velmi kyselá, což nedovoluje růstu sinic a konečně - okolní břehy jsou tvořeny žulou, která při mechanickém zvětrávání vytváří písek, který je také příjemný pro koupání. A ještě jeden lidský faktor se přidal. Nikoho prozatím nenapadlo na břehu rybníku vybudovat obří rekreační středisko, hotel nebo něco podobného. Není pak divu, že Velké Dářko je vyhlášené centrum individuální letní rekreace.   

U hráze rybníka se nachází kemp a místa vhodná ke koupání, která mají betonem upravené břehy. Je zde i sociální zařízení a možnost občerstvení. Příjezd je po asfaltové silničce od Škrdlovic.  Přírodní písčité břehy vhodné ke koupání se nacházejí na lesnatém poloostrově jihozápadně od Karlova. Od této vesnice také vede příjezdová komunikace. Severní část poloostrova vyhledávají nudisté. 

V letních rekreačních špičkách bývají obě příjezdová místa a parkoviště u nich dosti přeplněná. Zvláště hodně aut stojí při silničce od Škrdlovic ke hrázi. 

Velké Dářko láká nejen ke koupání, ale také je vhodné pro příznivce jachtingu, windsurfingu a jízdy na loďkách  či šlapadlech. 

Do roku 2013 vedla kolem celého rybníka naučná stezka, ale její východní část byla v močálech někdy hůře schůdná. Dnes naučná stezka vede jen na západě a severu od rybníka, je na ní mj. vyhlídková věž a přístup je nejvhodnější z vesnice Radostín. 

Na Velkém Dářku se konají každoročně závody dračích lodí, což je akce nejenom sportovní, ale večer i společenská. 

Podle:

https://www.turistika.cz/mista/velke-darko--1/detail, 7. 3. 2020

http://zdarskevrchy.ochranaprirody.cz/pro-navstevniky/naucne-stezky/naucna-stezka-darska-raseliniste..., 7. 3. 2020

https://www.zdarskypruvodce.cz/zdar-nad-sazavou/velke-darko/, 7. 3. 2020

http://www.khsjih.cz/koupaci-plochy/velke-darko.php, 7. 3. 2020, informace o kvalitě vody


Umístění

GPS souřadnice

49°37'55.173"N, 15°54'14.173"E

Adresa

Polnička, Radostín 591 02

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Polnička, Radostín u Vojnova Městce
Nadmořská výška
615 m.n.m.
Základní číselné údaje
Udávaná rozloha rybníku 206 ha zahrnuje zcela určitě i část okolních mokřadů. Námi změřená plocha je 193 ha.

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do žst Žďár nad Sázavou nebo Ždírec nad Doubravou, odkud pokračujte pěšky nebo autobusem. 

Příjezd jinou hromadnou dopravou

V blízkých Škrdlovicích zastavují místní autobusy, ale i několik dálkových linek se spoji mezi Žďárem nad Sázavou a Ždírcem nad Doubravou, mj. linky z Hradce Králové, Třebíče a Pardubic. 

Příjezd osobním autem, parkování

Na hráz můžete přijet od Škrdlovic, k poloostrovu s písčitými plážemi jeďte od Karlova. Je tu několik přírodních parkovišť. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Příjezd je možný jen na hráz od Škrdlovic. 

Přístup pěšky

Ze Škrdlovic: na hráz 1,5 km po silničce po červené značce. 

Ze Žďáru nad Sázavou, žst.: jděte do centra a odtud na sever po červené značce 13 km. 

Z Karlova: jděte na jihozápad přes hlavní silnici šikmo a pak na lesnatý poloostrov, kde je několik písčitých, stinných i slunečných míst s přístupem k vodě

Příjezd na kole, parkování kol

Viz příchod pěšky. K hrázi se dostanete mj. po červené značce ze Žďáru n. S. (hliněná a šotolinová polní cesta, jen u Polničky asfalt), také tudy vede evropská cyklotrasa Eurovelo 4. Na lesnatém poloostrově je nutno kolo vést. 

Poznámky pro vozíčkáře

Dobře sjízdná je cesta na hráz od Škrdlovic. Ostatní komunikace nedoporučujeme. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu