Větrný mlýn v Rudici

Krásně dochovaný "větřák", dnes populární, hojně navštěvované muzeum a informační centrum

Kontaktní informace

+420 602 729 084, +420 603 803 435
Oficiální stránky
obec@rudice.cz

Poznámky

Muzeum je možno si prohlédnout jen v doprovodu průvodce.

V obci Rudice v Moravském krasu nedaleko Blanska turisté najdou velice dobře zachovalý větrný mlýn holandského typu postavený r. 1865. Nyní je v majetku obce, která jej využívá jako muzeum a informační centrum. Velkou zásluhu na otevření mlýna kromě obce mají také rudičtí jeskyňáři. Za dobu tohoto provozu od r. 1994 se mlýn zejména díky osobitému vyprávění průvodce pana Eduarda Šebely ("děda Eda") stal vyhledávaným turistickým cílem, jehož návštěvnost by mu mohly závidět daleko větší instituce s větším počtem zaměstnanců. Poté, kdy "děda Eda" r. 2011 umírá, přebírá po něm  průvodcovskou štafetu pan Jan Dobeš.
    
Historie     

Větrný mlýn si postavili r. 1865 Matěj a Františka Ševčíkovi. Jejich rod vlastnil objekt až do r. 1960, kdy jej na základě darovací smlouvy získal Okresní národní výbor v Blansku. Mezitím ale proběhly ve mlýně některé zásadní události. Tak např. r. 1922 byl vyměněn 10 m dlouhý modřínový hřídel. R. 1925 bouřka zničila lopatky mlýna, r. 1929 přestal být jako hnací síla využíván vítr a mlýn byl převeden na elektrický proud. Od r. 1940 mlýn nepracoval, za protektorátu byl zaplombován, r. 1945 tu bylo zrušeno mlynářské právo. R. 1947 památkáři provedli ve mlýně na dlouhou dobu poslední větší opravu, propadlou střechu vyměnili za plechovou. Pak dlouhá léta cenná památka chátrá.

R. 1968 se mlýna ujímají manželé Vaverkovi z Brna, r. 1973 se mlýn znovu dočkal hřídele (tentokrát borovicového) a byly na něj znovu nasazeny lopatky. Definitivní záchranu provedla obec Rudice v několika etapách. Ve spolupráci s jeskyňáři byl objektu vdechnut nový život zřízením muzea. To se psal rok 1994. Hned roku 1996 mlýn dostal novou střechu  - opět šindelovou. Poslední velká oprava spojená s přerušením turistického provozu proběhla v l. 2011-12. Okolo mlýna byl vytvořen ve výši prvního nadzemního patra ocelovobetonový stahovací pás, který dle představ navrhovatele zabrání praskání zdiva. Podobný pás obepíná kruhový půdorys budovy u země. Ten má budovu zpevnit a zabránit jejímu případnému pohybu v případě, že se pod ní promáčí podloží. Při té příležitosti byly provedeny i úpravy uvnitř, zejména oprava a výmalba stěn a také nové uspořádání expozice.

Expozice

Ve vstupní předsíni uvidíte historii větrných mlýnů a necháte se vtáhnout do atmosféry bydlení v Rudici na přelomu 19. a 20. století. V prvním poschodí je umístěna unikátní výstava rudických geod, nádherných krystalových forem, které nashromáždil za svůj život rudický občan Alfons Matuška. Pak se zde představují rudické vrstvy ve spojitosti s olomučanskou keramikou, dále je zde ukázána mineralogická zvláštnost "olomučanské koblížky" a další nerosty i zkkameněliny z Rudic a okolí. Protože Moravský kras je naprostou raritou v celé ČR co se týče velkého počtu zaniklých vsí, jsou i ve Větřáku v Rudicích ukázány výsledky práce archeologů, zejména z blízkosti Rudického propadání a ze zaniklé vsi Bystřec. A konečně v souvislosti s historií - nemohli tvůrci expozice pominout historii dolování a hutnictví v Moravském krasu. 

Druhé patro patří rudickým jeskyňářům a speleologické expozici. Není se co divit. Mlýn stojí téměř přesně nad jeskynním systémem Rudické propadání - Býčí skála a zdejší jeskyňáři patří k velmi úspěšným objevitelům, přičemž se účastní i zahraničních výprav.

Geopark

V těsné blízkosti mlýna můžete navštívit velmi zajímavou sbírku velkých bloků hornin z Moravského krasu i okolí - geopark.

Obvyklá otevírací doba je od května do září 9.00 - 12.00 hod. a 14.00 - 17.00 hod. denně kromě pondělí. V zimních měsících je otevřeno jen o víkendech. Průvodce bydlí v domě čp. 5. Základní vstupné činí 30 Kč (r. 2013). V muzeu funguje současně turistické informační centrum, prodej drobného občerstvení a suvenýrů a také veřejné WC.

Podle:

http://www.rudice.cz/index.php?page=informacni-stredisko, 21. 12. 2013



Umístění

GPS souřadnice

49°20'1.472"N, 16°43'40.673"E

Adresa

U Větřáku 90
Rudice 679 06
Katastrální území
Rudice
Nadmořská výška
517 m.n.m.
Základní číselné údaje
Mlýn byl postaven r. 1865. Výška stavby je 7,5 m, tloušťka zdí u země je 135 cm.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Moravský kras

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční stanicí je Blansko. Zastavují tu osobní vlaky i rychlíky.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Rudice se dostanete autobusem č. 231 z Blanska nebo z Jedovnic. V pracovní dny je spojení celkem časté, ale některé spoje do Rudice nezajíždějí, o víkendech se do Rudice dostanete v intervalech po 2 hodinách.

Příjezd osobním autem, parkování

Poblíž mlýna lze zastavit autem a nechat ho zde.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Některé ulice v Rudici jsou velmi úzké. Jeďte ulicí Tumperskou a pak doleva Růžovou k mlýnu. Nebo nechte vůz stát např. v ulici Tumperské nebo u Dělnického domu a dojděte pěšky.

Přístup pěšky

Mlýn najdete velmi snadno v horní části Rudice, v části obce, které místní říkají Tumperk. Vede sem i zelená značka Křtiny - Jedovnice.

Příjezd na kole, parkování kol

Velmi blízko mlýna vede cyklotrasa 5119 Blansko - Jedovnice. Doporučujeme z ní odbočit k mlýnu a ke geoparku, ale nejezdit na kole k Rudickému propadání a přenechat cestu kolem něj pro pěší.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkáři se ke mlýnu sice dostanou, ale samotná prohlídka není bez bariér, do vyššího patra se vůbec nedostanou. Pro pohyb po kopcovitém terénu obce Rudice doporučujeme doprovod.

Rady a tipy

Okolím Rudice vede naprosto unikátní hornická stezka, na níž uvidíte "naživo" doklady hornické činnosti v dřívějších letech. Zatímco muzeum ve mlýně si prohlédnete za velmi krátkou dobu a i pokud jste milovníci geod či olomučanských koblížků, pak by vám hodina mohla bohatě stačit, tak na neuspěchanou prohlídku naučné stezky si rezervujte téměř celý den.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu