Bau je poněkud netypický název pro území s příkrými svahy, skalami, s porosty, které se blíží přirozenému stavu a se vzácnými živočichy, které je situované na pravém břehu Dyje severovýchodně od obce Podhradí nad Dyjí.
Pod skalami v místech pod chráněným územím vede lesní cesta, z níž si můžeme lokalitu prohlédnout. Zcela určitě si pozornost zaslouží úchvatné skály a svahy s jihozápadní až západní expozicí. Vyplývá z toho, že návštěva je nejhezčí k večeru, kdy je přírodní památka osvětlována zapadajícím sluncem. Když si k tomu přidáte šumící tok Dyje a minimum návštěvníků, vychází vám takřka idyla. Jedinou civilizační vymožeností je několik chat, ale do úzkého prostoru mezi skály a řeku se jich velký počet nevešel.
Geologové řadí území okolo Dyje ke krystaliniku Českého masívu, Vyskytují se tu hlavně staré metamorfované horniny, konkrétně amfibolity v centru lokality, blíže k Podhradí pak pararuly.
Čím je Bau zajímavý pro botaniky?
Rostou tu především nízké suchomilné křoviny, dubohabrové lesy, suťové lesy a další vegetace ve skalách a v drolinách. Ve stromovém patře lesních porostů najdeme hlavně dub zimní (Quercus petraea), habr obecný (Carpinus betulus), v menšině je borovice lesní (Pinus sylvestris), javor mléč (Acer platanoides), javor babyka (Acer campestre) a lípy (Tilia spp.). Pod stromy roste bohaté keřové a bylinné patro. Předmětem ochrany je skalní rostlinstvo s kostřavou sivou (Festuca pallens), z dalších druhů zmíníme alespoň tyto: huseník chudokvětý (Arabis pauciflora), brambořík nachový (Cyclamen
purpurascens), lilie zlatohlavá (Lilium martagon). V centrální části skal zjara vykvétá nádherně žlutá tařice skalní (Aurinia saxatilis) a jsou tu stříbřité listy trávy kavyl Ivanův (Stipa pennata).
Nesmírně zajímavou lokalitou je Bau pro entomology. Protože v celém území kolem Dyje je hodně starých listnatých stromů a jejich torz, všude tu žije hmyz, jemuž tyto podmínky vyhovují. Je to hlavně roháč velký (Lucanus cervus) a tesařík obrovský (Cerambyx cerdo). Na lokalitě Bau ani jeden z nich sice při terénním průzkumu nebyl pozorován, ale je vysoký předpoklad jeho výskytu. Ale zato zde bylo zjištěno 169 druhů denních i nočních motýlů (z nich někteří jsou životem vázáni výhradně na skalní stepi) a 157 druhů brouků.
Ornitologové napočítali 32 druhů ptáků, z toho 5 druhů zvláště chráněných, často vázaných na staré doupné stromy.
Ochránci přírody hodlají do budoucna v lokalitě Bau zejména chránit místa, která byla v minulosti bez lesa (stepi a lesostepi) a která poskytují útočiště vzácným rostlinám a živočichům. Invazívní druhy (jasan, akát) budou odstraňovat. Vzhledem k mizivé návštěvnosti a vysoké přírodovědné hodnotě se nepočítá s jakýmkoli turistickým zpřístupněním horního temene skal.
Při "průzkumu" pravého břehu Dyje pod Podhradím stěží najdete někoho jiného, kdo bude mít podobné turistické sklony. Návštěvu lokality doporučujeme spojit s prohlídkou zříceniny hradu Frejštejn.
Podle:
https://drusop.nature.cz/ost/chrobjekty/zchru/index.php?SHOW_ONE=1&ID=14330, 24. 5. 2020
Umístění
48°54'26.820"N, 15°41'43.620"E
Adresa
Starý Petřín, Podhradí nad Dyjí 671 06- Katastrální území
- Starý Petřín, Podhradí nad Dyjí
- Nadmořská výška
- 350 m.n.m. - 430 m.n.m.
- Základní číselné údaje
- Chráněné území má rozlohu 10,6 ha. Bylo vyhlášeno r. 2013.
- Kategorie chráněného území
- Přírodní památka Bau