Jindřišská zatopená pískovna

Oblíbené místo milovníků koupání v přírodě


Jindřišská pískovna se řadí k nejzajímavějším a nejkrásnějším místům přírodního koupání v Česku. Nemá výrazný přítok, takže se do ní nedostávají splachy chemikálií z okolí, je v ní tedy poměrně čistá voda. Pískovna dle měření redakce má rozlohu vodní plochy 5,5 ha. Na břehu si můžete vybrat, zda se chcete slunit nebo budete trávit čas ve stínu stromů. Můžete si vybrat, zda chcete pozvolný vstup do vody nebo hlubokou vodu ihned u břehu. Pozvolný vstup nabízí východní břeh (za zastávkou Jindřiš se dejte vlevo), a to velmi blízko žel. zastávky, naopak na západním břehu je pozvolný vstup vzdálený od železniční zastávky poměrně daleko. Břehy jsou většinou travnaté, na západním břehu je ale tráva místy velmi vysoká a přechází v rákosí, což snižuje rozlohu míst využitelných ke slunění. Tento (tj. západní) břeh si na jednom místě oblíbili nudisté.

Kdo miluje přírodní koupání, čistou vodu a pískové dno, bude v Jindřiši nadšen. Dojem poněkud kazí automobilisté, kteří parkují často nevybíravě, kde se jim zachce. Občas na břehu na černo táboří osoby různého stupně slušnosti. Je ovšem také pravda, že nikdo jejich pobyt nekontroluje. Někomu také může vadit, že na břehu není žádné WC a také není nikdo, kdo by se smluvně staral o údržbu břehů a o odvoz odpadků, takže někdy po slunném dni břehy nevypadají vábně.


Umístění

GPS souřadnice

49°8'49.806"N, 15°3'3.772"E (pláž na severozápadním břehu)

Adresa

Jindřiš
Rodvínov 377 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Jindřiš
Nadmořská výška
481 m.n.m.
Základní číselné údaje
Rozloha vodní plochy: 5,5 ha

Přístup

Příjezd vlakem

Od nejbližší zastávky Jindřiš na úzkorozchodné trati Jindřichův Hradec - Nová Bystřice je to k pískovně 200 m.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Místní autobusy - zastávka Rodvínov, Jindřiš - 900 m, špatné spojení, jen 3 - 4 spoje v pracovní dny.

Příjezd osobním autem, parkování

Autem přijedete k pískovně ze silnice od železniční zastávky Jindřiš, auta parkují zčásti na okraji pískovny (za žel. přejezdem jeďte vlevo nahoru), zčásti chaoticky téměř po celém obvodu pískovny a zatím nikdo parkování neorganizuje a neuděluje sankce za evidentní přestupky.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus případného hromadného zájezdu návštěvníky pískovny vyloží na rozcestí u železniční zastávky a odjede parkovat do Jindřiše. Redakci není známo, že by se někdy v Jindřiši takový autobus vyskytl.

Přístup pěšky

Červená turistická značená trasa se mezi Jindřiší a Jindřichovým Hradcem pískovně zdaleka vyhýbá. Jděte tedy z J. Hradce po silnici směr Jindřiš a u železniční zastávky Jindřiš odbočte přes koleje. K pískovně se dostanete pěšky i od továrny Jitka Otín, a to takřka pořád na východ - nejdřív po silnici, pak po polní cestě (vlevo je chatová osada), přes železniční úzkokolejnou vlečku, polní a lesní pěšinou k jižnímu břehu pískovny.

Příjezd na kole, parkování kol

Totéž jako pěšky, kola je nutno vzít si s sebou k místu koupání, hlídat je nebo zamknout ke stromu.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkář se samostatně k vodě nedostane, s mírnou dopomocí a zajištěním ovšem ano.

Rady a tipy

Zajímavý zážitek poskytuje koupání v pískovně brzy ráno nebo pozdě večer, kdy na březích je málo lidí nebo vůbec nikdo.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu