Kladská

Dřevěná rázovitá osada se zámečkem na louce uprostřed lesů

Kontaktní informace

+420 495 860 111
Oficiální stránky
lesycr@lesycr.cz

Poznámky

Kontakt na hotel: Lesy České republiky, s.p., Přemyslova 1106/19, Hradec Králové, 501 68

Osada Kladská leží sice na katastru Mariánských Lázní, nicméně daleko od středu města v překrásných lukách mezi lesy, v hloubi nejcennějšího území Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Nad obcí se zvedá zalesněný vrch Lysina, druhý nejvyšší vrchol Slavkovského lesa.

Zdejší krajina, vysoko položená a lesnatá, s bažinami, rašeliništi a rybníkem, nebyla dlouho osídlena. Až v roce 1873 kníže Otto Friedrich Schönburg zakoupil místní pozemky od c.k. montánní správy v Horním Slavkově a r. 1875 započal  s výstavbou Kladské. Nechal tu postavit lovecký zámeček (což byl vlakem a koňskými povozy přivezený areál Švýcarského pavilonu ze světové výstavy ve Vídni), pilu, rentovní úřad (stavení u křižovatky), vedle něho fořtovnu, dva sruby pro úřednictvo, hostinec U tokajícího tetřeva, stavení pro kočího a za zámečkem hospodářská stavení. Na přelomu 19. a 20. století bylo postaveno zbývajících pět srubů švýcarsko - tyrolského typu. Vlastní zámeček byl postaven v l. 1877 – 78.

Zámeček se velice rychle "ujal" jako středisko skvělého honebního revíru, jak by ne, když údajně v okolí se pohybovalo až 100 kusů zvěře. Tomu odpovídaly i ceny, levně bylo jen ve výčepu pro kočí. Hosty se stali nejen lovci, ale i další významné osobnosti, které navštívily Mariánské Lázně nebo Lázně Kynžvart. Jmenujme např. T. G. Masaryka, dále tu byl anglický král Eduard VII., bulharský král Ferdinand, francouzský ministerský předseda George Clemenceau, první kosmonaut Jurij Gagarin. 

V r. 1945, kdy na zámku žila manželka zesnulého Otto Sigismunda Schönburg - Hartensteina, třetího syna zakladatele zámku, byl komplex zestátněn.

Od té doby již dějiny jsou spíše smutné. Okolí obývali vojáci, kteří nedaleko odtud měli vojenský prostor. Srovnali se zemí  nedaleké královské horní město Litrbachy, což sledoval tehdy osobně Klement Gottwald.

Zámek je jednoduchá přízemní budova s dřevěným patrem s patrovými postranními rizality a půdním patrem ve stylu švýcarských loveckých chat. Dnes slouží jako hotel. Interiéry zámku jsou jednoduché plochostropé, zdobené řadou loveckých trofejí. Jsou přizpůsobeny současnému hotelovému provozu. Okolí zámečku je parkově upraveno a stalo se výletním místem. Nedaleko osady a zámečku turisté v hojném počtu navštěvují národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny spolu s Kladským rybníkem.

Podle:

http://kladska.ceskehory.cz/, 10. 9. 2012

http://www.castles.cz/zamek-kladska/historie.html, 10. 9. 2012

http://www.novinky.cz/vase-zpravy/karlovarsky-kraj/cheb/1297-20803-na-raselinisti-u-kladske-pobyval-..., 29. 10. 2013


Umístění

GPS souřadnice

50°1'33.866"N, 12°40'4.964"E

Adresa

Kladská
Mariánské Lázně 353 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Mariánské Lázně
Nadmořská výška
824 m.n.m.
Základní číselné údaje
Výstavba osady započata r. 1875. Zámeček je z r. 1878.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Slavkovský les

Přístup

Příjezd vlakem

Vlakem doporučujeme přijet do stanice Mariánské Lázně na trati 170 Praha - Plzeň - Cheb.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Žst Mariánské Lázně a autobusové nádraží jsou ve městě vedle sebe. Z autobusového nádraží jezdí busy na Kladskou - v pracovní dny vícekrát denně, v sobotu jen jeden spoj, v neděli žádný.

Příjezd osobním autem, parkování

Silnice vedou na Kladskou z Mariánských Lázní, z Lázní Kynžvart a od severu z vesnice Prameny. Parkovat lze na parkovišti ve středu osady.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Silnice vedou na Kladskou z Mariánských Lázní, z Lázní Kynžvart a od severu z vesnice Prameny. Parkovat lze na parkovišti ve středu osady.

Přístup pěšky

Ze středu města Mariánské Lázně vede na Kladskou zelená značka, počítejte s výletem 8,5 km.

Ze středu Lázní Kynžvart je to na Kladskou po červené značce 5 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Z obou přístupových směrů, tedy od Mariánských Lázní i od Lázní Kynžvart vedou na Kladskou hezké silnice, na kterých ovšem dávejte pozor na málo ohleduplné řidiče a také na skutečnost, že z obou směrů si dáte řádné stoupání.

Poznámky pro vozíčkáře

Na Kladské si vozíčkář může užít bezbariérovou naučnou stezku kolem rybníka. Doporučujeme.

Rady a tipy

Kladskou doporučujeme využít v létě jako výchozí bod pro výlety pěšky či na kole v zajímavé, málo osídlené a průmyslově málo dotčené krajině, v zimě pak jako ideální východiště túr na běžkách.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu