Lohenická pískovna

Bývalý těžební prostor je v letní sezoně obležen rekreanty


Lohenická pískovna (též Malý písník nebo pískovna Mělice II.) je středně rozsáhlá vodní plocha či spíše odkrytá zásoba spodní vody vzniklá po těžbě písku v krajině mezi Přeloučí a Pardubicemi. 

Vešla ve známost díky vysoce kvalitní vodě ke koupání.  Oblast má zcela jiný status než dříve. Z těžební plochy se proměnila na rekreační oblast - podotkněme, že z části hodně živelnou. 

Pokud sem přijedete ve vrcholně teplém létě, připravte se na neobyčejně velké množství lidí, kteří se koupou a sluní hlavně na písečné pláži s tábořištěm u jihozápadního cípu jezera.  V kempu zde funguje občerstvení, voda bývá i ve vrcholné sezoně průzračná. Jinde u vodní hladiny můžete najít místa, kde je víc soukromí. Na severním břehu vlastníci pozemků zřídili na břehu další kemp, kam často přijíždějí návštěvníci s karavany nebo také potápěči. Část táborníků nocuje divokým způsobem na šíji, která odděluje Lohenickou pískovnu od Mělické

Při koupání počítejte s tím, že ne všude jsou WC (sprchy už vůbec ne) a že budete někdy velmi obtížně hledat místo k parkování. 

Všechny mírně záporné jevy ale vysoce převáží skutečnost, že Lohenická pískovna je opravdu zajímavý přírodně - technický fenomén a že koupání v ní je zážitkem. Podle znalců, kteří okusili vodu ve všech podobných lokalitách podél Labe, je zvláště atraktivní díky kvalitě vody. 


Umístění

GPS souřadnice

50°2'46.889"N, 15°36'22.570"E (přibližný střed pískovny)

Adresa

Lohenice
Přelouč 535 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Lohenice u Přelouče
Nadmořská výška
211 m.n.m.
Základní číselné údaje
Lohenická pískovna zaujímá plochu asi 9,5 ha.

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do žst Přelouč nebo do žel. zast. Valy u Přelouče a pak pokračujte autobusem nebo pěšky. 

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do blízkých Mělic i Lohenic jezdí autobusová linka Přelouč - Hradec Králové. 

Příjezd osobním autem, parkování

Hledejte jakoukoli možnost parkování na břehu. Čím teplejší den, tím nižší šance. Ideální je přijet nikoli autem, ale na kole. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Parkování autobusu při zájezdu za teplého letního dne je na březích Mělické pískovny vyloučeno.

Přístup pěšky

Z Přelouče, žst: jděte nejdříve k městu, pak přes most na pravý břeh Labe a po silnici do Lohenic a k pískovně. 

Z Valů u Přelouče, žel. zast.: přejděte přes most na pravý břeh Labe. Přijdete do vsi Mělice. V jejím středu zvolte cestu rovně, kdy nejdříve minete Mělickou pískovnu. 

Příjezd na kole, parkování kol

Okolí Mělické pískovny je ideálním terénem pro výlety na kole. Silnice okolo břehu jsou osazena směrovkami cyklistické trasy č. 2 (Labská stezka). Nejsou tu ale cyklostezky tak, jak je známe např. z Pardubic. 

Poznámky pro vozíčkáře

Vstupy do vody nejsou nikde upraveny pro vozíčkáře, ale silnice na jižním břehu pískovny je pro výlet vhodná. Jen je třeba dávat pozor na provoz aut. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu