Výhled z cesty u Malé Ameriky na Hřebeny

Velmi krásná scenérie nad hradem Karlštejnem


Mezi lomy Malá Amerika a Velká Amerika vede žlutá turistická značka, z níž se naskýtá velmi krásný výhled jižním směrem. Blíže k Malé Americe, asi tak 100 m východně od lesa, je v popředí vidět údolí Budňanského potoka a nad ním vystupující horní část hradní věže Karlštejna. Obzor uzavírají Hřebeny, kterým turisté a trampové přes vytrvalou snahu geomorfologů říkají Brdy. Od rozhledového místa u Malé Ameriky vypadají jako téměř rovný hřeben. Je to dáno i tím, že k rozhledu se nabízí část, která je morfologicky monotónní, nejsou třeba vidět hory Písek a Plešivec více vzdálené od Prahy, které svým vyšším relativním převýšením dávají pohoří Hřebeny dynamický ráz.  

Pokud půjdete od Malé Ameriky dál, věž Karlštejna se "schová" za masív Bučiny (399 m.n.m.), zato Hřebeny více vyniknou. 

Když je jarní a letní sezona v plném proudu, procházejí po cestách na žluté značce mezi Malou a Velkou Amerikou davy lidí. 

     


Umístění

GPS souřadnice

49°57'14.821"N, 14°10'54.272"E

Adresa

Karlštejn, Mořina 267 18

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Budňany, Mořina
Nadmořská výška
404 m.n.m.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Český kras

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do žst Karlštejn na trati Praha - Zadní Třebaň - Beroun. 

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Jeďte linkou 311 z Prahy-Zličína směr Mořina, Řevnice, žst. nebo opačně z Řevnic a vystupte na zastávce Mořina, odb. lom. 

Linka 311 na své trase většinou spojů výše uvedenou zastávku míjí (a jede přes Trněný Újezd), pak musíte vystoupit v centru obce Mořina.

Z Berouna se do obce Mořina dostanete linkou 425.  

Příjezd osobním autem, parkování

Parkovat lze u lomu Velká Amerika na přírodním parkovišti nebo na placeném parkovišti pod hradem Karlštejn nebo v obci Mořina. V údolí Budňanského potoka mezi hájovnou U Dubu a Karlštejnem platí zákaz vjezdu. Od Mořiny ale  lze jet k hájovně u Dubu sedmi bratří a zde auto nechat. Je tu ovšem velmi málo místa. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus může parkovat v obci Mořina nebo na placeném parkovišti pod hradem Karlštejnem. 

Přístup pěšky

Z Mořiny: po silnici po modré značce asi 2 km. U hájovny jděte do kopce vpravo kolem Dubu sedmi bratří. Pak po žluté značce k lomu Malá Amerika a od něj na východ. 

Z Karlštejna, parkoviště pod hradem: údolím Budňanského potoka vzhůru po silnici, pak vlevo od údolí po červené značce. Asi 2 km k Dubu sedmi bratří a pak podle předchozího popisu. 

Z parkoviště u lomu Velká Amerika: po žluté značce podél Velké Ameriky, pak k lomu Mexiko a pak směr Malá Amerika. 

Příjezd na kole, parkování kol

Doporučujeme příjezd od lomu Malá Amerika. Nedoporučujeme příjezd po žluté značce od lomu Velká Amerika, cesty na žluté značce jsou hodně špatně sjízdné. Ale nejlepší příjezd k Malé Americe a tím i k popisované vyhlídce je z křižovatky 49°57'51.949"N, 14°11'21.567"E severně od Velké Ameriky. 

Poznámky pro vozíčkáře

Vyhlídkové místo není pro vozíčkáře dostupné. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu