Jeskyně Švédův stůl

Krátká průchozí jeskyně známá bohatými archeologickými nálezy


Švédův stůl je volně přístupná jeskyně v jižní části Moravského krasu ve skalním ostrohu, který odděluje údolí Říčky od údolí jejího přítoku, Ochozského potoka.

Jeskyně je podivuhodná svým názvem, o němž se ústním i písemným podáním šíří dvě odlišné a současně neověřitelné legendy. Podle první v jeskyni tábořili Švédové za třicetileté války, podle druhé tvar ostrohu připomíná stůl. Pojďme ale k ověřeným skutečnostem.

Jeskyně je vytvořena ve vilémovických vápencích. Okolní hydrologická situace je hodně složitá. Přímo pod jeskyní se načas ztrácí v krasovém podzemí vodní tok Říčka. Záleží na množství srážek, ale obvykle v době sucha je údolí pod jeskyní suché, za dešťů se voda sice v propadáních nahoře proti proudu ztrácí, ale jen částečně, zbytek pod jeskyní teče dál. Proč to uvádíme? Protože v geologické minulosti vodní tok Říčka nepochybně tekl ve vyšší úrovni, takže vytvořil vícero blízkých jeskyní, samozřejmě i Švédův stůl.  A ten je pravděpodobně horním patrem blízké Malčiny jeskyně, která je na témže ostrohu jen několik desítek metrů severněji.

Švédův stůl je pochopitelně jen zbytkem erozní činnosti Říčky, nicméně je zbytkem velmi významným. Hlavní síň měří na délku jen 15 metrů, zajímavé je, že je průchozí (nebo spíše průlezná) další asi 13 m dlouhou chodbou. V horní části chodby se zřítil strop, takže je možno jeskyní prolézt na vrchol ostrohu. V jeskyni se našly kosterní zbytky velkých šelem (medvěd, lev, hyena, rys, vlk, dhoul aj.) a co více, kosterní zbytky neandrtálců (např. spodní čelist), kteří se zde na krátkou dobu někdy před 90 000 - 100 000 lety usadili. A dokládají to také nálezy kamenných a kostěných nástrojů. Protože nálezů neandrtálců na našem území nijak mnoho není, jsme skutečně na místě prvořadé důležitosti.

Původní vzhled jeskyně je výkopovými pracemi zcela setřen a její devastace pokračuje občasnými návštěvami part, které mají jiné cíle než obdivování krás přírody a úctu k prehistorii.

Ostroh nad jeskyní je na jaře doslova poset záplavou kvetoucích bylin. Mezi nimi můžeme vidět vápencové balvany rozrušené erozní činností vody - škrapy

Podle:

http://jeso.nature.cz/?jeso=3120, 28. 12. 2013

http://www.turistika.cz/mista/jeskyne-sveduv-stul, 28. 12. 2013

http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0v%C3%A9d%C5%AFv_st%C5%AFl, 28. 12. 2013

Umístění

GPS souřadnice

49°14'43.691"N, 16°44'51.538"E

Adresa

Ochoz u Brna 664 02

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Ochoz u Brna
Nadmořská výška
340 m.n.m.
Základní číselné údaje
Hlavní síň jeskyně je dlouhá asi 15 m.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Moravský kras Přírodní rezervace Údolí Říčky

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší "rozumnou" železniční stanicí je Brno-Židenice, kde zastavují osobní vlaky nebo Brno hlavní nádraží, kde zastavují i rychlíky. Odtud se dále dopravte tramvajemi a autobusem.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Z Brna-Židenic, nádraží nebo z Brna-Staré Osady (konečná tramvají) jeďte autobusem č. 201 nebo 202 do obce Ochoz. Zastávka se jmenuje Ochoz u Brna, obecní úřad. Linka 201 má vysokou frekvenci spojů, o víkendech autobusy jezdí v intervalu jedné hodiny. Linka 202 má intervaly velmi dlouhé, ale zato se s ní můžete svézt na horní konec Mariánského údolí do zastávky Ochoz u Brna, myslivna pod Hádkem.

A konečně linkou 701 s poměrně vysokou frekvencí spojů se můžete dostat do blízkých Hostěnic. Nástupní zastávkou v Brně může být např. Brno, Úzká nebo Brno, Autobusové nádraží (myšleno Zvonařka). Vystupte na zastávce Hostěnice, obecní úřad.

Příjezd osobním autem, parkování

Nejbližší přístup autem  je z parkoviště na dolním konci obce Hostěnice nebo z Ochozu u Brna, kde je malé parkoviště u obecního úřadu.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Na parkoviště na dolním konci obce Hostěnice se vejde i autobus.

Přístup pěšky

Z autobusové zastávky Hostěnice, obecní úřad jděte po žluté značce ve směru dolů okolo Hostěnického propadání, pak Kamenným žlíbkem, až sejdete na dno údolí na rozcestí pod jeskyní Pekárna, kde se dáte vpravo po zelené značce, nejdříve minete Ochozskou jeskyni a asi 120 m za ní se dejte přes tok Říčky vzhůru vlevo do stráně.  Celkem asi 1,8 km.

Z Ochozu, zastávky autobusu u obecního úřadu jděte dolů po modré značce asi 1,5 km na rozcestí pod jeskyní Pekárna, kde se dáte vlevo a po zelené značce, nejdříve minete Ochozskou jeskyni a asi 120 m za ní se dejte přes tok Říčky vzhůru vlevo do stráně. Celkem asi 2 km.

Z Hádku jděte údolím Říčky směrem dolů asi 1,7 km po zelené značce a pak doprava vzhůru na skalní ostroh

Z Brna, od konečné autobusu č. 55 Mariánské údolí je to sem údolím Říčky asi 8,8 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Cyklisté jezdí k jeskyni Švédův stůl obvykle údolím Říčky z Brna-Líšně od konečné autobusu č. 55 Mariánské údolí, což je 8,8 km jízdy nebo shora od Hádku, což je 1,7 km jízdy. V celém Mariánském údolí doporučujeme horská kola, protože převažují terénní úseky. Také apelujeme na cyklisty, aby byli při jízdě ohleduplní k pěším, protože v celém údolí je značná frekvence turistů s koly i bez nich. Přístupové cesty od Ochozu i od Hostěnic jsou také sjízdné na horských kolech, i když jízda od Hostěnic už není zrovna pro začátečníky. Kola či hlídejte nechte na stezce pod jeskyní, nahoru jděte pěšky.

Poznámky pro vozíčkáře

Jeskyně není pro vozíčkáře dostupná.

Rady a tipy

Určitě se zastavte u nedaleké jeskyně Pekárna.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu