Židovský hřbitov v Ivančicích

Památka na početnou komunitu v okrese Brno-venkov


Židovský hřbitov v Ivančicích najdete asi 350 m severozápadně od centra města. Je památkou na dlouho existující a početnou židovskou komunitu, jednu z nejvýznamnějších na Moravě. 

Na hřbitově se zcela určitě pohřbívalo již v 16. století, nejstarší čitelný náhrobek pochází z roku 1552. Plocha pro pohřbívání byla několikrát rozšiřována, a to v l. 1608, 1664 a 1878. Najdeme na ní asi 1500 náhrobků a novorománskou smuteční síň. 

Židovská obec v Ivančicích zanikla r. 1940, kdy byli její obyvatelé odvezeni do koncentračních táborů. Podle některých zdrojů se na hřbitově odehrálo několik obřadů i po II. světové válce.

Hřbitov si můžete prohlédnout z blízké ulice Mřenkové, která vede podél potoka. Areál je ale ohrazen nízkou zdí a není veřejnosti běžně přístupný. 

Podle:

Židovský hřbitov v Ivančicích – Wikipedie (wikipedia.org), 9. 9. 2021

židovský hřbitov - Památkový Katalog (pamatkovykatalog.cz), 9. 9. 2021


Umístění

GPS souřadnice

49°6'21.959"N, 16°22'30.731"E

Adresa

Mřenková
Ivančice 664 91

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Ivančice
Nadmořská výška
217 m.n.m. - 226 m.n.m.
Základní číselné údaje
Hřbitov zaujímá plochu asi 1,2 ha.

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do železniční stanice Ivančice na slepé trati Moravské Bránice - Ivančice. Z Brna sem některé vlaky jezdí přímo, někdy se musí přestupovat v Moravských Bránicích. Ze stanice je to ke hřbitovu cca 900 m. 

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Ivančic se můžete celkem snadno dopravit i autobusem. Z Brna sem jezdí několik dálkových linek směřujících dále do oblasti jihozápadní Moravy či na Vysočinu, je možné také cestovat linkami integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK) s přestupem v Zastávce u Brna nebo v Tetčicích. Frekvence spojů o víkendu je ale podstatně nižší.

Příjezd osobním autem, parkování

U hřbitova sice není parkoviště, ulice Mřenková je ale málo frekventovaná, takže lze zastavit na okraji vozovky. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zájezdům doporučujeme parkovat na okraji Rybářské ulice u železniční zastávky Ivančice město nebo zkusit, zda bude místo na Palackého náměstí. Do ulice Mřenkové se s autobusem nevejdete. 

Přístup pěšky

Ivančice jsou uzlem značených turistických tras, ke hřbitovu ale nevede žádná. Jděte z Palackého náměstí přibližně na sever přes Komenského náměstí, pak na západ ulicí Josefa Vávry a pak do ulice Mřenkové k severu. Hřbitov si lze prohlédnout z ulice Mřenkové a z mostu přes potok. Dovnitř se nedostanete. 

Příjezd na kole, parkování kol

Viz pokyny pro pěší. 

Poznámky pro vozíčkáře

Hřbitov si lze prohlédnout z ulice Mřenkové a z mostu přes potok. Dovnitř se nedostanete. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu