Alexandrova rozhledna

Ohromující výhled na Adamov a okolní krajinu


Historie
 
Na zalesněném kopci Špičák s impozantním převýšením nad Adamovem a řekou Svitavou stával původně od 60. let 19. století dřevěný vyhlídkový pavilon vybudovaný dle návrhu krajského hejtmana Braida. V l. 1886-87 členové rakouského turistického klubu nechali postavit rozhlednu kamennou. Projekt připravil architekt Oscar Mratschek. Stavbu prosadil předseda brněnské sekce tohoto spolku, Alexandr Suchanek, císařský rada, odtud její jméno. Tehdy měla věž výšku 15 m, vysokou plechovou špičatou střechu a dřevěný ochoz. V průběhu doby, zejména během válek ovšem věž zpustla a po roce 1945 zbývalo již jen torzo. Její vrchní část byla za druhé světové války záměrně stržena, byl tak údajně zničen orientační bod pro bombardéry, které měly za cíl útoku strojírny v Adamově. V 60. letech 20. stol. potřeboval Adamov televizní vykrývač. Kopec Špičák je v okolí města naprosto dominantní, proto byla věž r. 1963 opravena a v jejím vnitřku umístěna vysílací technika. Turisté na nový ocelový ochoz mohli vystoupit po vnějším žebříku. I tato stavba v průběhu let podlehla zubu času. Přístup po ocelovém žebříku byl nakonec tak nebezpečný, že bylo rozhodnuto o jeho likvidaci. Roku 2008 se začalo s výstavbou nové rozhledny. Základ tvoří původní kamenné zdivo, na němž je vystavěn nový objekt s vnějším ochozem a překvapivým výhledem téměř "leteckých" parametrů. Opravená rozhledna byla otevřena 16. května 2009. Je volně přístupná celoročně. 
     
Rozhled

Dole pod sebou můžeme pozorovat město Adamov, kde zejména provoz na nádraží připomíná z té výšky modelovou železnici, spatříme kolej vedoucí k nakládce dřeva (je to vlečka k překladišti dřeva Školního lesního podniku Masarykův les, od r. 2015 mimo provoz), vidíme areál strojírenských závodů, kde se můžeme dohadovat, které haly jsou v provozu a které nikoli. Pozorný zrak zahlédne také kostel sv. Barbory, který je znám Světelským oltářem. Směrem k východu vidíme Babice nad Svitavou a všude okolo převážně listnaté lesy.

Umístění

GPS souřadnice

49°17'52.197"N, 16°40'21.780"E

Adresa

Babice nad Svitavou 664 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Babice nad Svitavou
Nadmořská výška
496 m.n.m.
Základní číselné údaje
Výška rozhledny 18 m. Ochoz 14 m nad zemí.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Moravský kras

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší zastávkou je Adamov zastávka, odsud viz přístup pěšky.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Mezi Adamovem, železniční stanicí, Křtinami a Vyškovem jezdí autobus č. 157, který zastavuje v Adamově u železniční zastávky. Pokud se někomu nechce šlapat kopec z Adamova celý, jede ze středu Adamova městským autobusem č. 215 na zastávku Adamov, Horka, točna.

Příjezd osobním autem, parkování

Auto zaparkujte v Adamově nebo v části Adamova zvané Horka a vydejte se pěšky vzhůru po zelené značce. Také můžete parkovat v Babicích nad Svitavou.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Autobus může zaparkovat také v Adamově, ale může vyjet i na točnu autobusů Horka, ale tady nemůže trvale zaparkovat.
V Babicích nad Svitavou je nejlepší místo pro parkování rozměrného busu na křižovatce žluté a červené značky.

Přístup pěšky

K Alexandrově rozhledně se dostanete nejlépe od nádraží Adamov zastávka, kde nejdříve jděte na rozcestí v centru města a odtud po zelené značce cca celkem 2,3 km. Cesta místy vede do prudkého kopce, ale zhruba v polovině turisty může zlákat k odpočinku Palouk U Sedmi dubů. Ještě výhodnější přístupová cesta vede téměř po rovině, je šotolinová, je zeleně značena a vede z Babic nad Svitavou. Mohou se po ní vydat i cyklisté a vozíčkáři. Cesta od autobusové zastávky v Babicích nad Svitavou k rozhledně měří asi 2,7 km.

Příjezd na kole, parkování kol

Zelená značka z Babic nad Svitavou je pohodlně sjízdná na kole. Pouze posledních pár metrů k rozhledně jsou cyklisté nuceni kolo tlačit nebo je hlídají ve větší vzdálenosti od paty rozhledny. Cesta od Adamova po zelené značce není kvůli příkrému stoupání vhodnou možností, jak navštívit tuto rozhlednu na kole.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkář se dostane celkem pohodlně k rozhledně z Babic, avšak nedostane se v žádném případě na ochoz.

Rady a tipy

Doporučujeme okružní výlet: Babice - Alexandrova rozhledna - U Sedmi dubů - Schattova cesta - Malá Macocha - Babice.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu