Železniční stanice Luhačovice

Budova zdobená slováckými ornamenty a vlaková konečná s kusými kolejemi


Luhačovice - lázeňské město nadnárodního významu si jistě zaslouží mít kvalitní dopravní spojení se zbytkem republiky. Od roku 1888 vedla nedaleko Luhačovic Vlárská dráha (z Brna přes Veselí nad Moravou a Kunovice do Trenčianské Teplé). Tím byl dovršen projekt trati nazvané Českomoravská transverzální dráha, která spojovala západní a jižní Čechy s Moravou a s tratí podél Váhu na Slovensku. Jenže tehdy nová trať o 9 km město Luhačovice míjela. Do města s epacienti i místní dostávali buď pěšky nebo kočáry taženými koňmi. 

Odbočná trať do lázní byla zprovozněna podél říčky Šťávnice z Újezdce do Luhačovic (která je dnes součástí Uherského Brodu). Tehdejší staniční budovy se stavěly podle typizovaného architektonického vzoru, který v Luhačovicích byl později doplněn přístavbou. Stanice s jedním nadzemním patrem se vždy skládala z čekárny, úřadovny, služebního bytu a ta luhačovická měla i venkovní zastřešený prostor. Nádhernou výzdobu staniční budově ve 30. letech 20. století dodala lidová malířka Rozka Falešníková (23. 2. 1900 - 24. 7. 1983), znalkyně ornamentálních výšivek, jejichž motivy ve freskách a sgrafitech zdobí kromě stanice Luhačovice také žst Uherský Brod. 

Budova byla rekonstruována roku 2008, od následujícího roku je jednokolejná neelektrizovaná trať Újezdec u Luhačovic - Luhačovice řízena dálkově z Uherského Brodu. Klasického výpravčího tady neuvidíte. 

Jezdí sem motorové osobní vlaky z Újezdce nebo z Bylnice a rychlíky z Prahy (přes Pardubice a Olomouc), ale situace se může měnit při změnách jízdního řádu (zaznamenali jsme stav r. 2022). 

Dvě zásadní nevýhody bychom luhačovické stanici měli vytknout. Její projektanti se roku 1905 spokojili s přivedením trati na tehdejší okraj města, odkud je to do lázeňské čtvrti vzdušnou čarou ještě 1 km a od té doby se stav nezměnil. Až do roku 2022 nikoho nenapadlo v lázeňském městě upravit výšku nástupišť na 550 mm nad temenem kolejnice a tím zpřístupnit nástup do souprav vozíčkářům a maminkám s kočárky. 

Podle:

Branou do Luhačovic je malebné nádraží | Zlín (rozhlas.cz), 25. 5. 2022

Luhačovice (nádraží) – Wikipedie (wikipedia.org), 25. 5. 2022
Umístění

GPS souřadnice

49°5'55.597"N, 17°45'7.784"E

Adresa

Nádražní 258
Luhačovice 763 26

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Luhačovice
Nadmořská výška
250 m.n.m.
Základní číselné údaje
Budova byla postavena r. 1905.

Přístup

Příjezd vlakem

Železniční stanice Luhačovice je konečnou na trati z Újezdce u Luhačovic. 

Příjezd jinou hromadnou dopravou

U budovy se nachází autobusové nádraží, odkud se rozjíždějí linky do všech směrů. Autobusy mají konečnou např. v Praze, Brně, Zlíně, Uherském Brodě a Vizovicích. 

Příjezd osobním autem, parkování

U budovy můžete nechat auto parkovišti. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus může parkovat v ul. Nádražní a také severně od města (49°6'36.873"N, 17°46'8.097"E). 

Přístup pěšky

Z centra od pošty: k žst vede zelená turistická značka. 

Příjezd na kole, parkování kol

Kola je možno nechat v úschovně. 

Poznámky pro vozíčkáře

Budova je bezbariérová, nástup do vlaků nikoliv. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu