Železniční stanice Luhačovice

Budova zdobená slováckými ornamenty a vlaková konečná s kusými kolejemi


Luhačovice - lázeňské město nadnárodního významu si jistě zaslouží mít kvalitní dopravní spojení se zbytkem republiky. Od roku 1888 vedla nedaleko Luhačovic Vlárská dráha (z Brna přes Veselí nad Moravou a Kunovice do Trenčianské Teplé). Tím byl dovršen projekt trati nazvané Českomoravská transverzální dráha, která spojovala západní a jižní Čechy s Moravou a s tratí podél Váhu na Slovensku. Jenže tehdy nová trať o 9 km město Luhačovice míjela. Do města s epacienti i místní dostávali buď pěšky nebo kočáry taženými koňmi. 

Odbočná trať do lázní byla zprovozněna podél říčky Šťávnice z Újezdce do Luhačovic (která je dnes součástí Uherského Brodu). Tehdejší staniční budovy se stavěly podle typizovaného architektonického vzoru, který v Luhačovicích byl později doplněn přístavbou. Stanice s jedním nadzemním patrem se vždy skládala z čekárny, úřadovny, služebního bytu a ta luhačovická měla i venkovní zastřešený prostor. Nádhernou výzdobu staniční budově ve 30. letech 20. století dodala lidová malířka Rozka Falešníková (23. 2. 1900 - 24. 7. 1983), znalkyně ornamentálních výšivek, jejichž motivy ve freskách a sgrafitech zdobí kromě stanice Luhačovice také žst Uherský Brod. 

Budova byla rekonstruována roku 2008, od následujícího roku je jednokolejná neelektrizovaná trať Újezdec u Luhačovic - Luhačovice řízena dálkově z Uherského Brodu. Klasického výpravčího tady neuvidíte. 

Jezdí sem motorové osobní vlaky z Újezdce nebo z Bylnice a rychlíky z Prahy (přes Pardubice a Olomouc), ale situace se může měnit při změnách jízdního řádu (zaznamenali jsme stav r. 2022). 

Dvě zásadní nevýhody bychom luhačovické stanici měli vytknout. Její projektanti se roku 1905 spokojili s přivedením trati na tehdejší okraj města, odkud je to do lázeňské čtvrti vzdušnou čarou ještě 1 km a od té doby se stav nezměnil. Až do roku 2022 nikoho nenapadlo v lázeňském městě upravit výšku nástupišť na 550 mm nad temenem kolejnice a tím zpřístupnit nástup do souprav vozíčkářům a maminkám s kočárky. 

Podle:

Branou do Luhačovic je malebné nádraží | Zlín (rozhlas.cz), 25. 5. 2022

Luhačovice (nádraží) – Wikipedie (wikipedia.org), 25. 5. 2022




Umístění

GPS souřadnice

49°5'55.597"N, 17°45'7.784"E

Adresa

Nádražní 258
Luhačovice 763 26
Katastrální území
Luhačovice
Nadmořská výška
250 m.n.m.
Základní číselné údaje
Budova byla postavena r. 1905.

Přístup

Příjezd vlakem

Železniční stanice Luhačovice je konečnou na trati z Újezdce u Luhačovic. 

Příjezd jinou hromadnou dopravou

U budovy se nachází autobusové nádraží, odkud se rozjíždějí linky do všech směrů. Autobusy mají konečnou např. v Praze, Brně, Zlíně, Uherském Brodě a Vizovicích. 

Příjezd osobním autem, parkování

U budovy můžete nechat auto parkovišti. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus může parkovat v ul. Nádražní a také severně od města (49°6'36.873"N, 17°46'8.097"E). 

Přístup pěšky

Z centra od pošty: k žst vede zelená turistická značka. 

Příjezd na kole, parkování kol

Kola je možno nechat v úschovně. 

Poznámky pro vozíčkáře

Budova je bezbariérová, nástup do vlaků nikoliv. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu