Kontaktní informace
Když speleolog don Pedro Caldentey roku 1905 hledal na východním pobřeží Mallorky v mělké propasti nedaleko pobřeží minerál onyx, netušil, že se stane slavným. Při průzkumu neobjevil naleziště polodrahokamu s chemickým vzorcem SiO2, ale musel se "spokojit" s kalcitovými krápníky (CaCO3), ale litovat zcela určitě nemusel. Coves dels Hams, pojmenovaná podle stalaktitů ve tvarech rybářských háčků (hams = v katalánštině rybářský háček) je jednou z nejkrásnějších jeskyní v Evropě.
Již r. 1910 bylo v nově objevené jeskyni zavedeno elektrické osvětlení. Roku 2015 ke "tradiční" prohlídce v Klasické jeskyni (La Cueva Clásica) byla přidána Modrá jeskyně (La Cueva Azul). Návštěvníci do obou prostor vstupují z Kulaté jeskyně (La Cueva Redonda), což je název pro mělkou propast otevřenou k povrchu.
Jak už je zřejmé z úvodu, jeskyně Coves dels Hams vznikly ve vápencích na východním pobřeží Mallorky. Stáří horniny je 10 milionů let, krasovění samozřejmě probíhalo později a je stále aktivní. Na formování dutých prostor se velkou měrou podílela kromě srážkové vody také voda mořská, protože jeskyně dosahuje od dna propasti k úrovni mořské hladiny. Všechny zatopené prostory uvnitř mají slanou vodu.
Samotná jeskyně byla původně jedna, ale v geologické minulosti došlo k propadu jejího stropu, kdy vznikla propast hloubky asi 20 m přibližně kruhového půdorysu, se svislými až převislými stěnami, která jednu jeskynní chodbu rozdělila na dvě. Dnešní návštěvníci vstupují do Coves dels Hams propastí, která je pojata jako botanická zahrada, a pak do Modré jeskyně jdou vpravo a zase zpět, do Klasické jeskyně vlevo. Prostorami projdou a na denní světlo vycházejí na místě blíže k moři. Východ z prostor Coves dels Hams je na jiném místě než vstup.
V Modré jeskyni tvůrci expozice použili špičkovou video a audiotechniku k prezentaci dvou pořadů. V prvním sále se na promítací plátno pouští film o dějinách objevů jeskyně. Pak návštěvníci jdou tajemně modře osvíceným dómem vzhůru mezi krásnými krápníky ke druhé projekci. Tentokráte scénáristé využili přírodní stěnu a film promítají přímo na ni. Uvidíte Genesis - zkrácené obrazy geologických a historických událostí Země. Na stěně tak v několika minutách defilují mj. Velký třesk, pravěké dějiny, dinosauři, významní politici a třeba také kosmonauti.
V Klasické jeskyni návštěvníci bez dechu procházejí několika překrásnými dómy a 12 síněmi s bohatou krápníkovou výzdobou. Absolutně jedinečné jsou síně s krápníky tvaru rybářských háčků, jejichž vznik není dosud uspokojivě vysvětlen.Zde také uvidíte jezero se slanou vodou, kde průvodci promítají strhující příběh z Benátek, samozřejmě silně emotivní, za doprovodu vážné hudby.
Po výstupu na denní světlo můžete mít pocit, že jste viděli překrásné přírodní divadlo umocněné dokonalým technickým provedením video a audio prezentace.
Základní vstupné činí 16 euro.
Coves dels Hams – Wikipedia, 6. 12. 2022
Porto Cristo Mallorca Cuevas | Cuevas dels Hams Mallorca, 6. 12. 2022
Umístění
39°32'44.886"N, 3°19'11.687"E
Adresa
PortocristoManacor 07680
- Nadmořská výška
- 20 m.n.m. (parkoviště)
- Základní číselné údaje
- Jeskyně byla objevena r. 1905. Roku 1910 zde bylo zavedeno elektrické osvětlení.
Přístup
Příjezd vlakem
Jeďte do žst Manacor (konečná na trati Palma - Manacor). Ale vlak nemusít použít, viz dále.
Příjezd jinou hromadnou dopravou
K jeskyni jezdí linka 401 Palma - Manacor - Portocristo - Cala Millor. Zastávka je na rozcestí u jeskyně, bus zde zastavuje jen v sezoně.
Příjezd osobním autem, parkování
U jeskyně je obrovské parkoviště.
Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu
U jeskyně je obrovské parkoviště.
Přístup pěšky
U jeskyně nevedou žádné turistické stezky.
Příjezd na kole, parkování kol
Kola musíte nechat u jeskyně. Poblíž nevedou žádné speciální cyklostezky.
Poznámky pro vozíčkáře
Jeskyně není přístupná pro vozíčkáře.
Rady a tipy
Doporučujeme navštívit u Portocristo jeskyni Coves del Drach (Dračí jeskyně).