Dunas de Maspalomas

Písečné duny a pláže jižně od Maspalomas na ostrově Gran Canaria


Dunas de Maspalomas jsou písečné duny na jižním pobřeží ostrova Gran Canaria. Jsou nádherným a jedinečným přírodním útvarem a současně neobyčejným lákadlem pro turisty. 

Ploché pobřeží u Maspalomas tvoří menší poloostrov o rozloze 3 až 4 km2, které dle písemných záznamů bylo r. 1755 zaplaveno po zemětřesení vlnou tsunami. Vlna pobřeží "srovnala" a navíc se sem dostala spousta mořských usazenin. Jiný písek sopečného původu vzniklý erozí vulkanických hornin už na pobřeží byl, takže dnešní podoba dun je směsicí písku vulkanického a mořského. Další písek sem navál vítr od moře z obnažených pláží při odlivu. Podotýkáme, že se jedná o jedno z vícero možných vysvětlení a v literatuře a v turistických průvodcích se setkáte i s jinými. Rozhodně není pravdou, že písek sem přinesly větry ze Sahary. 

Zástavba města Maspalomas začala vznikat po r. 1962. Předtím zdejší zemědělci v okolí pěstovali především rajčata a turistický ruch tu nikdo neznal. Dnes je Maspalomas největším centrem individuálních i organizovaných pobytů na Gran Canarii. O návštěvníky (především milovníky pláží) se stará spousta místních lidí, kteří v novém oboru od šedesátých let 20. století našli uplatnění. Maspalomas bylo částečně postaveno chaoticky a ne všechny objekty jsou zářivou ukázkou architektonické dokonalosti. 

V této souvislosti je s podivem, že investoři stavbami nezaplavili i oblast písečných dun. Technicky by to možné bylo, ale pravděpodobně zapracovaly myšlenky ochrany přírody a neúplatnost místní samosprávy. 

Dnes duny vysoké až 10 m zaujímají nepravidelný tvar jižně od města. Klín do přírodní oblasti míří pouze od severu v podobě rekreačních objektů čtvrti Playa de Inglés. Na západě dunami protéká občasný tok, který ústí do rozsáhlé laguny, jejíž vodní hladina má stejnou úroveň jako oceán, s mořem "komunikuje", ale občasný vodní tok do moře neústí. Laguna je významnou zastávkou na tahu ptáků i jejich hnízdištěm. Duny v západní části území jsou zčásti porostlé keřovou a stromovou vegetaci, na jihu a východě jsou holé. Při větru se většina nechráněných dun chová "učebnicově" - stěhují se. 

Pobřeží u Maspalomas láká ke koupání v moři. Většina dun povlovně končí ve vodě. U Playa de Inglés se nachází velký prostor ke slunění, břeh je zde upravován traktorem, k dispozici jsou slunečníky, ale můžete si přinést i svoje. Čím vzrůstá vzdálenost od zástavby, tím více jste závislí na přísunu vlastních potravin a hlavně vody. 

Na pobřeží a ke koupání se můžete vydat i od majáku, respektive z promenády Paseo Charca Maspalomas (u laguny). I tady platí, že na procházku nebo ke koupání se vydávejte jen dobře vybaveni ochranou proti slunci a s dostatkem tekutin. 

Některé části pláží jsou oficiálně uváděny jako nudistické, některé se jimi během některých dnů stávají. 

V severozápadní části území existuje skupina domků, kde jejich majitel ustájil velbloudy a provozuje atrakci, při níž na hřbetě zvířete návštěvník absolvuje prohlídku dun. Záleží jen na ochotě turisty vložit či nevložit do Camello Safari Duna Oasis peníze. 

Po konci covidového období se ukázalo, že absence návštěvníků dunám velmi pomohla. Zregenerovaly. Místní samospráva a ochránci přírody hodlají vstup turistů na duny usměrnit pouze na síť cest dlouhých souhrnně 8 km Při naší redakční návštěvě v listopadu 2022 zůstalo zatím jen u záměru. 

Večer se lidé na dunách, zejména poblíž majáku, scházejí k vrcholnému zážitku. Pozorují západ slunce


Podle:

Dunas de Maspalomas (google.com), 22. 2. 2023

Maspalomas Dunes – Wikipedie (wikipedia.org), 22. 2. 2023

Umístění

GPS souřadnice

27°44'15.186"N, 15°35'7.218"W

Adresa

Maspalomas
San Bartolomé de Tirajana 35100

Google Maps | Mapy.cz

Nadmořská výška
0 m.n.m. - 10 m.n.m.
Základní číselné údaje
Duny u Maspalomas zaujímají plochu asi 3,6 km čtverečních.

Přístup

Příjezd jinou hromadnou dopravou

U majáku Faro de Maspalomas je autobusové nádraží, kam jede velké množstí linek z celého ostrova. Například z letiště sem vede linka 66, z Las Palmas linka 5. 

Příjezd osobním autem, parkování

V letních rekreačních špičkách doporučujeme k dunám přijet autobusem, protože všechna parkoviště jsou beznadějně plná. K využití je možné částečně podzemní parkoviště u autobusového nádraží u majáku Faro de Maspalomas. 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus může vyložit účastníky akce u majáku, ale parkovat musí jet do "vnitrozemí". 

Přístup pěšky

Výlet si můžete udělat po pobřežních promenádách u majáku, u Playa de Inglés nebo u velbloudí farmy. Hodně turistů vystoupí u majáku z autobusu a jde po pobřeží pěšky do Playa de Inglés nebo až do San Agustínu.

Na výlet si vezměte dostek prostředků pro ochranu před sluncem, dost vody a dobrou obuv, ve které se vám dobře půjde v písku. 

Příjezd na kole, parkování kol

Duny jsou na kole nesjízdné. Jezdit můžete jen (s ohledem na pěší) po okolních silnicích, chodnících a promenádách. 

Poznámky pro vozíčkáře

Duny nejsou pro vozíčkáře přístupné. Prohlédnout si je ale dobře můžete např. z pobřežních vyhlídek na jižním okraji Playa de Inglés. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu