Zámek v Drnholci je impozantní stavbou, která se tyčí nad řekou Dyjí a nad obcí asi 13 km západně od Mikulova na místě hradu, jehož počátky se kladou do 40. let 13. století.
Václav I. v této době konfiskuje synu Viléma z Kounic Vratislavovi jeho jihomoravské statky. Roku 1249 majetky patří Vratislavovým synům Vilému a Oldřichu z Drnholce, kteří předtím opustili Mikulov a přenechali ho Jindřichu z Lichtenštejna. Po Oldřichově smrti Drnholec Přemysl Otakar II. odevzdává Jindřichovi z Kuenringu, který si vzal nejspíše vdovu po Jindřichovi. Ale když Jindřich přešel na stranu Přemyslova protivníka Rudolfa Habsburského, musel Drnholec vrátit.
Další zprávy o hradu máme až z roku 1330, kdy vlastníky byli Vartemberkové. R. 1368 Drnholec Jindřich z Vartemberka předává markraběti Janovi. Hrad se později dostává do držení Jošta Lucemburského, který jej vyměňuje s Hanušem z Lichtenštejna za rakouský Hainburg.
Hrad měl štěstí na polohu, protože pod ním procházela obchodní cesta z Moravy do Rakous. Současně se tady často na výpravy vydávala vojska z obou stran hranice. Majitelé Lichtenštejnové za husitských válek stáli na Zikmundově straně. Nepřítel husitů byl u Lichtenštejnů jejich hostem. Později kupodivu podporovali Jiřího z Poděbrad, nicméně uherský král Matyáš jim odpustil a r. 1486 potvrdil Kryštofu z Lichtenštejna hrad jako léno. R. 1578 se majitelem stává Kryštof z Tiefenbachu. Tento rod pocházel ze Štýrska.
Kryštof se sice na hradě zdržoval málo, ale místní dějiny přináší nové věci. Do pustých vesnic povolal charvátské obyvatelstvo a hrad v l. 1583-85 přestavuje na renesanční zámek. Z této doby se dochoval zahradní portál, jedno křídlo a jeden sál v interiéru (ten byl později rozdělen).
Další z Tiefenbachů, Fridrich se roku 1608 postavil na stranu arciknížete Matyáše. Ten v létě tohoto roku táhl na Brno a roku 1611 se oba zúčastnili tažení proti císaři Rudolfovi II. Byl pak vůdcem moravských stavů, zvítězil nad vojskem císařského generála Dampierra v bitvě u Dolních Věstonic r. 1619. Po bitvě na Bílé hoře byl popraven, nikoli ale v Praze, nýbrž v Innsbrucku. Zato Rudolf z Tiefenbachu, jeho bratr se v klíčové době postavil na stranu císaře a v pobělohorské době zbohatl, neboť získal četné statky - a také tituly. Zemřel jako polní maršálek a válečný rada r. 1650. V závěti zavázal dědice ustanovením, že z drnholeckého panství se má stát základ nadace pro šlechtickou mládež, která studuje.
Další majitel František Václav Trautmannsdorf v l. 1750-53 zámek přestavěl barokně, zvýšil jej o jedno podlaží. Na přestavbě působil brněnský architekt František Antonín Grimm. Ten navíc u zámku v l. 1750-58 nechává vyprojektovat a postavit kostel. Při přestavbě působil jako stavitel Jan Křtitel Erna a sochař Ignác Lengelacher. Interiéry byly vyzdobeny štukovými dekory, kolem zámku byl upraven anglický park a vznikla bažantnice.
Po Václavově smrti r. 1753 panství přebírá jeho bratr Adam, který ale umírá již záhy, r. 1762. Protože nezanechal potomky, naplnila se vůle z Rudolfovy závěti a z panství byla vytvořena studijní nadace. Z ní se platilo 8 studentů v jezuitském konviktu v Olomouci a od r. 1828 v Tereziánské vojenské akademii ve Vídeňském Novém Městě. Když na zámku nikdo trvale nebydlel, začala budova chátrat.
Po I. světové válce v zámku sídlilo ředitelství státních statků (zámek byl majetkem státu), po 2. světové válce sloužil potřebám místního národního výboru a státního statku.
Zámek stojí na půdorysu, který se blíží obdélníku, je orientovaný přibližně ve směru V - Z, má dvě podzemní a tři nadzemní podlaží. Na severní straně k budově přiléhá rozsáhlé nádvoří umístěné zčásti na cihlové terase, které je obehnané nízkou cihlovou zídkou. Z obce se sem přichází přes cihlový můstek a mělký příkop samostatně stojící trojosou branou. Dříve se tudy procházelo ze zámku k hospodářským budovám.
V době tvorby tohoto příspěvku r. 2025 měl zámek soukromého majitele, chátrání je zčásti zastaveno, ale žádoucí oprava zatím ani nezačala. Budova není veřejnosti přístupná.
Podle:
Hosák, L., Zemek, M. a kol. (1981): Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, I. díl, Jižní Morava, s. 94
zámek s branou - Památkový Katalog, 1. 4. 2025
Umístění
48°51'23.806"N, 16°29'19.770"E
Adresa
ZámekDrnholec 691 83
- Katastrální území
- Drnholec
- Nadmořská výška
- 186 m.n.m.
- Základní číselné údaje
- Počátky hradu Drnholec spadají do 40. let 13. století.
Přístup
Příjezd vlakem
Jeďte do žst Novosedly na trati Břeclav - Znojmo. Dál pokračujte pěšky nebo autobusem. Také můžete jet do žst Vranovice a pak pokračovat busem.
Příjezd jinou hromadnou dopravou
Do Drnholce jezdí bus č. 174 na trase Mikulov - Novosedly, žst - Hrušovany nad Jevišovkou a dále linka 530 z Vranovic, která má v Drnholci konečnou.
Příjezd osobním autem, parkování
Parkovat lze na náměstí Svobody nebo na severním konci ulice Dyjské naproti benzínové pumpy.
Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu
Dost místa je u autobusové točny u náměstí Svobody.
Přístup pěšky
Přes Drnholec ani v okolí nevedou žádné turistické trasy. Zámek ale snadno najdete i bez nich. Na nádvoří se dostanete, do interiérů nikoliv.
Příjezd na kole, parkování kol
Přes Drnholec vede jedna z větví Moravské vinné trasy. Přes blízké Novosedly vede jedna z větví dálkové trasy Praha - Wien. Okolí nabízí zajímavé rovinaté terény pro cykloturistické výlety.
Poznámky pro vozíčkáře
Zámek si zvně můžete prohlédnout. Pro překonání místních nerovností si raději vezměte doprovod.