Arboretum Řícmanice

Cenná studijní sbírka dřevin

Kontaktní informace

+ 420 516 428 811
Oficiální stránky
slp@slpkrtiny.cz

 Arboretum Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity - Školního lesního podniku Křtiny leží v lesích severně od Bílovic nad Svitavou, přibližně 17 km od centra Brna. Založeno bylo v 60. letech minulého století zásluhou doc. Jindřicha Chmelaře. Na oploceném území o rozloze 4,31 ha je možno spatřit jednu z nejhodnotnějších sbírek jehličnatých dřevin v České republice, která čítá více než 100 taxonů. V arboretu jsou ovšem i listnáče.

Jedním z nejzajímavějších exemplářů je blahočet chilský (Araucaria araucana), jeden z největších na území Česka. Těsně za plotem návštěvníci mohou spatřit pomník Stromy s textem písně o stromech.

Do arboreta není běžnému návštěvníkovi umožněn vstup. I přes plot je ale možno pořídit poměrně slušné fotografie. Školní lesní podnik ovšem jednou ročně pořádá Den otevřených dveří - viz web provozovatele.

Základní prohlídkový okruh trvá přibližně 1 hodinu. Základní vstupné činí 20 Kč (r. 2013).


Umístění

GPS souřadnice

49°15'51.618"N , 16°41'2.671"E (vchod)

Adresa

Babice nad Svitavou 664 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Babice nad Svitavou
Nadmořská výška
350 m.n.m. (vchod)
Základní číselné údaje
Rozloha arboreta je 4,31 ha. Sbírka dřevin obsahuje více než 100 taxonů.

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do železničních zastávek Bílovice nad Svitavou nebo Babice nad Svitavou na trati Brno - Česká Třebová a pak pokračujte podle rad pro přístup pěšky.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Autobusem je možno do Bílovic přijet spoji linky 75. Nastoupit můžete v Brně, kde se jedna z vhodných nástupních zastávek jmenuje Stará osada, vystupujte na zastávce Bílovice nad Svitavou, Žižkova. Pak pokračujte podchodem pod žel. tratí podle rad pro přístup pěšky.

Příjezd osobním autem, parkování

Parkovat osobním autem lze v centru Bílovic nad Svitavou, a to naproti obchodního domu. Je také možno omezeně parkovat na palouku Žilůvky mezi Kanicemi a Babicemi.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zájezdový autobus zcela určitě bude mít s parkováním v Bílovicích potíže. V ulici Komenského je první možnost, další možnost je u sokolovny. Nicméně pro exkurzi do arboreta většina řidičů zvolí možnost zaparkovat bus na silnici mezi Babicemi a Kanicemi na palouku Žilůvky. Mnoho motorových vozidel se sem ale nevejde.

Přístup pěšky

Pro příznivce hromadné dopravy nejlepší, i když nikoli nejkratší přístup je z Bílovic nad Svitavou. Vystupte z vlaku v železniční zastávce a dejte se ulicí Komenského do středu obce k autobusové zastávce nazvané Bílovice nad Svitavou, Žižkova. Podejděte železniční trať pěším podchodem, za ním se dejte vlevo a pak vpravo po lávce přes řeku Svitavu, na druhém břehu najděte v úzkých uličkách červenou značku a stoupejte spolu s ní nejprve mezi vilami, k fotovoltaické elektrárně a nakonec lesem k významnému palouku U Brněnky, kde se turistické rozcestí jmenuje Nad Arboretem. Sem je to z bílovické železniční zastávky 2,6 km. Dejte se vlevo, ale jděte po jediné větší lesní cestě, která je turisticky neznačena. Po dalších 400 m dojdete k arboretu.

Nejkratší přístup budou mít příznivci auta.

Ti mohou (s maximálním ohledem na přírodu) auto zaparkovat na palouku Žilůvky mezi Kanicemi a Babicemi. Vede tu modrá značka. Jděte po ní nebo po lesní cestě zvané Brněnka. K palouku U Brněnky je to 1,6 km, pokud nechcete vidět i arboretum, pak se dejte vpravo dolů ještě 400 m ke studánce.

A konečně ze železniční zastávky Babice nad Svitavou.

Vydejte se ze železniční zastávky vzhůru po modré značce po lesní silničce, kterou však značení brzy opustí a vede podél potoka. Zanedlouho potok přejde a přidá se k větší lesní cestě. Držte se značky, avšak v místě vzdáleném cca 1,4 km od železniční zastávky, kde značka opouští cestu a nastupuje levým údolím pěšinou vzhůru, držte se vpravo stále "hlavní" cesty, minete mohutný smrk, obloukem zatočíte vzhůru vlevo a přijdete od západu k arboretu.

Příjezd na kole, parkování kol

Na horském či trekovém kole lze "šikovně" k arboretu přijet po cestě zvané Brněnka. Od silnice Babice - Kanice z palouku Žilůvky budete k arboretu šlapat 2 km.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkáři se k arboretu dostanou po silnici Brněnka od zaparkovaného auta na palouku Žilůvky mezi Kanicemi a Babicemi. Pro zdolání některých stoupání doporučujeme, aby měli doprovod.

Rady a tipy

Doporučujeme skupinám, aby si exkurzi do arboreta objednaly. Den otevřených dveří je jinak jen jednou ročně!

Výlet k arboretu doporučujeme rodinám s malými dětmi nebo milovníkům krátkých výletů. Za pěkného počasí lze na paloucích U Brněnky a před arboretem lenošit, děti blízké lesní i luční porosty lákají ke hrám.


Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu