Kontaktní informace
info@salinasdechiclana.es
Mezi Cádizem a Chiclanou, městy na jihu Španělska, se rozprostírá velká plocha Cádizského zálivu, která je v některých místech velmi mělká, že ji naši předkové začali využívat k získávání soli. Záliv rozdělili na menší části a mořskou vodu z nich nechali odpařovat. V horkém podnebí Andalusie to nebyl nijak výrazný problém. Získanou sůl používali hlavně k dochucování pokrmů.
Získávání soli z mořské vody u Chiclany přetrvalo dodnes, i když nemá průmyslový charakter. Sůl se tady "těží" v několika lagunách, zato místní vymysleli její daleko širší využití. Nedaleko ložiska stojí restaurace, která nabízí několik variant chodů především z ryb a mořských plodů a řas (připravovaných pochopitelně s místní solí), ochutnávková menu a úžasný rozhled na Cádizský záliv z terasy objektu.
Druhým uskutečněným nápadem je muzeum soli v témže místě. Kromě poučení a zajímavostí o získávání této cenné přísady do kuchyně se dozvíte velmi zajímavé informace o přírodě v zálivu. Hlavně fotografie plameňáků jsou naprosto úžasné. Je tady i expozice o rybách a jejich lovu. K muzeu přiléhá obchod, kde si můžete koupit sůl v mnoha podobách - do kuchyně, jako peeling, s bylinkami, do koupele a různé kosmetické přípravky. Chcete-li, necháte v obchodě hodně peněz a pochopíte, proč sůl je nad zlato.
Hlavní atrakcí lokality na okraji Cádizského zálivu jsou ale solné a bahenní koupele. Je dobré si je podle internetových stránek rezervovat daleko dopředu. Kromě lázní si na internetu můžete předplatit i gastronomické zážitky v restauraci. Doporučujeme zkusit obojí - solnou i bahenní koupel, kdo chce, může zkusit i speciální masáže. Kromě zimního období sem můžete zavítat po větší část roku.
Lázně se nacházejí asi 270 m jihozápadním směrem od hlavní budovy. Masáže se odehrávají ve stínu, vše ostatní pod širým nebem. Procedury jsou vcelku jednoduché a návštěvník si je aplikuje sám. K dispozici má obrovskou hroudu šedého bahna. Po převléknutí do plavek se jím můžete do sytosti namazat a pak se kochat a fotit. Alespoň jeden z vás by měl zůstat bez bahenní aplikace, abyste nezničili fotopřístroj nebo mobil. Doporučená doba bahenního působení je 20 - 30 minut. Pak může následovat koupel v obří solné laguně, kde budete mít pocit, že se nohama zaboříte do jílovitého dna. Voda tady nadnáší jak v Mrtvém moři. Po osprchování sladkou vodou můžete přejít do další hlavní atrakce - koupele v malém solném bazénku. Koncentrace soli je v něm mimořádně vysoká. Kdo má na těle praskliny v kůži, nechť koupel oželí. A ostatní budou dávat pozor, protože voda je schopna nadnášet tělo tak, že vás doslova "vyplivne" nad hladinu a převrátí. Naštěstí je v bazénku jen minimální hloubka.
Zážitek v salině u Chiclany začíná na 7 eurech, další kombinace jsou ale dražší.
Podobnou aktrakci nabízejí také lázně Santa Teresa se třemi bazény a broděním či válením se v bahně, nemáme ji ale vyzkoušenou.
(SPA v Chiclana Salina ♻️ Thalassoterapie v Cádizu, 36°23'17.775"N, 6°11'24.609"W).
Umístění
36°26'21.497"N, 6°9'52.849"W
Adresa
Chiclana de la Frontera 11130- Nadmořská výška
- 0 m.n.m. - 2 m.n.m.
Přístup
Příjezd vlakem
Do nedalekého Cádizu jezdí "obyčejné" vlaky i rychlovlaky AVE. Dostanete se sem např. z Madridu nebo z Barcelony. Přímo v žst Cádiz nastupte na tramvaj (spíše vlakotramvaj), která vás zaveze do Chiclany.
Příjezd jinou hromadnou dopravou
Z tramvaje vystupte v zastávce Nuestra Seňora de los Remedios. Pak ještě můžete pokračovat autobusem do zastávky Las Redes.
Příjezd osobním autem, parkování
Většina návštěvníků přijíždí autem po prašných cestách mezi lagunami až k hlavní budově, kde je parkoviště.
Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu
Viz příjezd autem.
Přístup pěšky
Od zastávky tramvaje nebo autobusu jděte nejdříve podél pravého břehu řeky Rio Iro a za mostem na rozcestí 36°26'7.734"N, 6°10'1.859"W pokračujte vpravo.
Příjezd na kole, parkování kol
Viz přístup pěšky. Přímo okolo lázní vede dálková cyklotrasa Eurovelo 8.
Poznámky pro vozíčkáře
Muzeum, restaurace a obchod jsou bezbariérové, lázně nikoli.