Rybniční zámeček

Malá klasicistní jednopatrová stavba v parkové krajině na okraji Prostředního rybníka v Lednicko-valtickém areálu


Rybniční zámeček (též Jägerhaus, Jagdschloβ am Teiche, Teichsallet) je jednopatrovou klasicistní stavbou na krásném místě s výhledem nad Prostředním rybníkem u Lednice. Když nad místním panstvím v l. 1805 - 36 vládl kníže Jan I. Josef z Lichtensteinu, vystřídal roku 1812 stavebního ředitele v knížecích službách Josefa Hardmutha jiný člověk. Byl jím Josef Kornhäusel. 

Nový architekt navrhl budovu na obdélníkovém půdorysu, jejíž čelní strana s trojůhelníkovým štítem, motivem harfy a květinovými ornamenty shlíží k rybníku na protilehlý chrám Tří Grácií a Nový dvůr. V přízemí jsou situovány dva pokoje a sociální zázemí, do prvního patra se vystupuje po kamenném točitém schodišti. Místnosti prvního patra jsou vybaveny velkými francouzskými okny a je zde velký slavnostní sál. Ze středního francouzského okna na jižním průčelí návštěvník může vstoupit na balkon nad hlavním vchodem. V západní části prvního patra se nacházejí dva rohové salonky. Suterén budovy tvoří klenuté sklepy.

Zámeček sloužil jako obydlí hajného nebo jako základna pro šlechtu, která se tu připravovala na lov ptactva či ryb. Později v přízemí bydlel knížecí zahradník s rodinou.

Roku 1922 druhý nejdéle vládnoucí evropský monarcha, kníže Jan II. z Lichtensteina (vládl v l. 1858-1929) poskytl budovu zámečku potřebám vysokého školství, přesněji řečeno tehdy zřízené Hydrobiologické stanici. Kníže dal také vysokým školám souhlas k tomu, že mohou vést výzkum na jeho rybnících.

Hydrobiologická stanice ukončila svoji činnost až r. 1971, pak byl zámeček předán lesnické fakultě Vysoké školy zemědělské v Brně, která tu vybudovala a až do r. 2001 udržovala ornitologickou expozici vodního ptactva.

Dnes je budova ve správě rektorátu Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Poslední rekonstrukce proběhla v l. 2002-2008.

Zámeček je veřejnosti přístupný jen příležitostně.

Podle:

Informační cedule u zámečku, rok 2011.



Umístění

GPS souřadnice

48°47'3.957"N, 16°47'44.552"E

Adresa

Lednice 691 44

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Lednice na Moravě
Nadmořská výška
184 m.n.m.
Základní číselné údaje
Zámeček byl postaven v l. 1814-16.

Přístup

Příjezd vlakem

Do Lednice se můžete vlakem dopravit dvojím způsobem. Buď jeďte do stanice Podivín na trati Brno - Břeclav a pak pokračujte autobusem nebo jeďte do stanice Valtice město na trati Břeclav - Znojmo a pak dále pokračujte autobusem.

Do Lednice sice vede trať z Břeclavi, ale pravidelný provoz osobní dopravy se na ní nekoná. Historické vlaky 4 krát denně sem jezdí z Břeclavi jen od května do začátku září v sobotu a v neděli. 

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Do Lednice jezdí dvě autobusové linky s celotýdenním provozem.

Linka 555 Valtice - Lednice - Podivín (vlaková zastávka Valtice město je v těsné blízkosti autobusové zastávky Valtice žel. st., v Podivíně autobusy taktéž navazují na železniční dopravu).

Linka 570 Mikulov - Lednice - Břeclav má také návaznost v Mikulově i v Břeclavi na vlaky.

Příjezd osobním autem, parkování

K Rybničnímu zámečku vede částečně panelová, částečně polní cesta, která odbočuje ze silnice Lednice - Valtice na místě o souřadnicích 48°47'13.419"N, 16°47'35.248"E. Není na ní zákaz vjezdu. Za šetrnější k autu i k přírodě považujeme ale zaparkování vozu na severním okraji hráze Hlohoveckého rybníku.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Bus může stát u okraje silnice čelem k Valticím na severním okraji hráze Hlohoveckého rybníku.

Přístup pěšky

Podél severného břehu Prostředního rybníku, kde je zámeček, vede žlutá značka Hlohovec - kemp Apollo.

Příjezd na kole, parkování kol

Podél severného břehu Prostředního rybníku, kde je zámeček, vede žlutá značka Hlohovec - kemp Apollo. Pěšina na žluté značce je sjízdná pro kola.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkářům k zámečku doporučujeme příjezd shora, tedy od silnice po panelové cestě, která se u zámečku mění na polní cestu. Je nutno si sem vzít k vozíčku fyzicky zdatný doprovod nebo tuto přístupovou cestu projet autem celou.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu