Lom Mušlovka

Skalní výchozy, naleziště hornin a zkamenělin z období siluru


Lom Mušlovka je jedním z nejznámějších nalezišť zkamenělin Prahy a okolí. Nachází se v levé stráni Dalejského údolí a je přístupný po odbočení z hlavní stezky se zelenou značkou, která tudy vede.

V severozápadní stěně lomu jsou odkryty hnědavé a nazelenalé, silně vápnité tufitické břidlice (a) s konkrecemi a ve vyšších polohách i se souvislými vložkami pevných, jemnozrnných, tmavě šedých vápenců s pyritem. Patří ke spodním polohám kopaninského souvrství a nachází se v nich velké množství silurských fosilií.

Jsou to hlavně schránky loděnkovitých hlavonožců Dawsonoceras, Cyrtocycloceras a také části trilobitů, hlavně je tady zastoupen drobný ostnitý Diacanthaspis minuta, nebo i větší druh Encrinuraspis beaumonti, mlži rodu Cardiola, Butovicella, Slavinka (všimněte si těch „latinských“ názvů – to je pocta české paleontologii), jsou tady graptoliti a ramenonožci.

V levé části čelní severovýchodní stěny lomu jsou až 10 m mocné lavice světle šedých vápenců (b), jímž se říká krinoidové, brachiopodové a cefalopodové. Obsahují hojně trilobity, např. Metacalymene baylei, Encrinuraspis beaumonti, velmi hojné ramenonožce a hojnost dalších zkamenělin.

Výše nad nimi spočívají asi 6,6 m mocné lavice pevných světle šedých biodetritických vápenců (c) s trilobitem Ananaspis fecunda. Vápence nejsou zvětralé, fosilie se z nich obtížně získávají.

V nadloží masivních lavic jsou uloženy tenčeji vrstevnaté šedé vápence (d) s tenkými vložkami vápnitých břidlic. Jsou v nich hojní hlavonožci, ramenonožci a trilobiti s vůdčím druhem Prionopeltis archiaci. Tento druh je charakteristický pro nejvyšší část kopaninského souvrství.

V horní části jihovýchodní stěny lomu jsou uloženy tmavě šedé, tence deskovité vápence (e) s vložkami vápnitých břidlic. Podle nálezů význačného graptolita Monograptus ultimus a Monograptus parultimus se tyto vrstvy zařazují do spodní části přídolského souvrství.


Podle: 

Chlupáč, I. (1999): Vycházky za geologickou minulostí Prahy a okolí, Academia Praha, s. 97

Němec, J. a kol. (2003): Prokopské a Dalejské údolí, přírodní park, Praha, produkce Jan Němec, s. 87

 


Umístění

GPS souřadnice

50°1'51.938"N, 14°19'57.919"E

Adresa

Praha - Řeporyje
Praha 155 00
Katastrální území
Řeporyje
Nadmořská výška
295 m.n.m. - 324 m.n.m.
Základní číselné údaje
Lom zaujímá plochu asi 0,25 ha.
Kategorie chráněného území
Národní přírodní památka Dalejský profil

Přístup

Příjezd vlakem

Jeďte do žst Praha - Řeporyje nebo do žel. zast. Praha - Holyně

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Jeďte do zastávky Řeporyjské náměstí. Jezdí sem několik linek autobusů od metra Zličín nebo Luka. 

Příjezd osobním autem, parkování

Parkovat lze např. v ulici Mládkova v Řeporyjích nebo v některé ulici u žst Praha - Řeporyje. Z druhé strany se dá autem dojet z Prahy - Holyně ke stejnojmenné železniční zastávce, parkovací možnosti ale v sevřeném údolí nejsou. Auto musíte nechat na mírně rozšířené ploše v Holyni (jižní konec ulice Za Knotkem). 

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Doporučujeme účastníky akce vysadit v Řeporyjích u žst (ulice Muzikova) a čekat na ně v Holyni nebo obráceně. Výlet lze případně prodloužit z Holyně do Hlubočep.

Přístup pěšky

Z Prahy - Hlubočep, žel. zast.: po zelené značce 4,9 km.

Z Prahy - Řeporyjí, žst: po zelené značce 2,1 km.

Z Prahy - Holyně, žel. zast.: po zelené značce 1,3 km. 

Příjezd na kole, parkování kol

Kolem lomu vede cyklotrasa A12 sjízdná na horských kolech. Je velmi oblíbená. Při jízdě dejte pozor na pěší turisty. 

Poznámky pro vozíčkáře

Lom není pro vozíčkáře dostupný. 

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu