Čihadlo

Zachovalý porost buků v Moravském krasu na okraji Babické plošiny ukrývající Babickou jeskyni

Kontaktní informace


Poznámky

Přírodní rezervace

Rezervace se nachází poblíž obce Babice nad Svitavou. Poměrně plochá krajina krasové Babické plošiny zde končí svahem ostře ukloněným směrem k jihu. Právě strmost svahů patrně byla v minulosti příčinou toho, že se na Čihadle zachovaly původní listnaté porosty s převahou buku. Ovšem pravdou je, že rezervace má dosti značný podíl rozlohy i v horní, rovinaté části, kde jsou také porosty blízké přírodnímu stavu. V západní, nejvíce skalnaté části rezervace, je ukryta Babická jeskyně. Rezervace vyniká bohatým bylinným patrem, na jaře opravdu téměř "svítí" modrou barvou jaterníku podléšky.

Podle:

http://www.slpkrtiny.cz/slp-krtiny/rezervace/


Umístění

GPS souřadnice

49°16'33.584"N, 16°42'9.933"E

Adresa

Babice nad Svitavou 664 01

Google Maps | Mapy.cz

Katastrální území
Babice nad Svitavou
Nadmořská výška
382 m.n.m. (nejníže položený bod na modré tur. značce na jižním okraji lokality), 483 m.n.m. (nejvýše položený bod na zelené tur. značce na sev. okraji lokality)
Základní číselné údaje
Rozloha rezervace je 55,5 ha, vyhlášena byla r. 1976.
Kategorie chráněného území
Chráněná krajinná oblast Moravský kras Přírodní rezervace Čihadlo

Přístup

Příjezd vlakem

Nejbližší železniční zastávkou je Babice nad Svitavou. Ze zastávky se jde do středu vesnice strmě vzhůru do kopce 2,3 km.

Příjezd jinou hromadnou dopravou

Autobus číslo 210 jezdí na lince Bílovice nad Svitavou, železniční stanice - Babice nad Svitavou a navazuje na vlaky jezdící od Brna. V Babicích vystupte na konečné.

Příjezd osobním autem, parkování

S osobním autem lze parkovat u palouků na dolním okraji rezervace anebo v Babicích.

Příjezd zájezdového autobusu, parkování busu

Zájezdový autobus může zastavit při paloucích u dolní části rezervace anebo v Babicích u kostela, trvalé stání ale je tu nevhodné. Nejlepší stání je patrně v Babicích v poměrně zapadlé ulici na křižovatce červené a žluté turistické značky.

Přístup pěšky

Jak se dostat k dolnímu okraji rezervace? Vede tudy silnice Kanice - Babice nad Svitavou a také modrá turistická značka ze železniční zastávky Babice nad Svitavou do Křtin.

Jak se dostat k hornímu okraji rezervace? Vede tudy zelená turistická značka okrajem Babické plošiny (a okrajem lesa) z Babic k rozcestí zvanému Pod Vysokou. Vzdálenost ze středu Babic činí 600 m.

Příjezd na kole, parkování kol

Do rezervace můžete nahlédnout z podobných přístupových cest jako pěší turisté. Obě trasy - na horním i dolním okraji rezervace - jsou sjízdné na horských kolech.

Poznámky pro vozíčkáře

Vozíčkáři mohou obdivovat rezervaci z dolního okraje od silnice, dál se bohužel nedostanou, na zelené značce u horního okraje rezervace nepřekonají nástrahy terénu.

Rady a tipy

Doporučujeme pěší okruh: Babice nad Svitavou - Krasové jevy na východním okraji Babické plošiny - Pomník Josefa Opletala - Babice nad Svitavou.

Přispěvatelé:

Jan Harmata
Vytvořeno:
Naposledy upraveno:
Datum poslední návštěvy redakce v terénu